Menopauzės iššūkiai – kaip juos priimti be nerimo?

Kiekviena moteris išgyvena daug skirtingų etapų, įnešančių naujų spalvų ir pokyčių. Visgi vienas reikšmingiausių – menopauzė – kartais, ir visai nepelnytai, yra stigmatizuojamas. Vyrauja klaidingos nuostatos, kad, atėjus brandai, moteriškumas dingsta. Moteris drąsinantys specialistai pataria, kaip į naująjį etapą žengti be nerimo ir įveikti nemalonius simptomus.

Įtaka psichologinei savijautai

Menopauzei besiruošiančiame kūne vyksta laipsniški pokyčiai, kuriuos moteris gali stebėti ir atrasti būdus jiems palengvinti. Artėjant menopauzei ir keičiantis hormonų balansui, iš pradžių pasireiškia premenopauzės simptomai, lydintys net du trečdalius moterų.

„Dažniausiai pasitaikantys premenopauzės simptomai – tai karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai, padažnėjęs širdies plakimas, nuotaikų svyravimai. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio plonėja oda, mažėja jos tonusas, gali suprastėti plaukų būklė. Kai šalia šių simptomų moteriai lygiai 12 mėnesių nėra menstruacijų, fiksuojama menopauzė “, – teigia „BENU vaistinės“ vaistininkė, edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistė Inga Norkienė. 

Šiuos fiziologinius pokyčius dažniausiai lydi ir pakitusi emocinė būklė. Anot Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės-psichoterapeutės Daivos Balčiūnienės, dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, neigimu, sumišimu ar net baime.

 „Baimė dažniausiai pasireiškia nesąmoningai – net to nesuvokdamos, moterys bijo senatvės ar net mirties. Žemesnę savivertę turinti moteris gali jaustis nebeatitinkanti visuomenės normų, kurioje toks gajus jaunystės kultas. Ji pradeda sau kelti sudėtingus egzistencinius klausimus, į kuriuos dažnai sunku rasti atsakymą“, – pasakoja D. Balčiūnienė.

Pasak psichologės, tokios stiprios emocijos aplanko ne tik dėl organizmo pokyčių, bet ir dėl pasikeitimų gyvenime: „Vaikai išeina iš tėvų namu, bendradarbių gretose keičiasi karta, kartais prarandamas saugumas dėl finansų ir ateities – moteriai gali būti psichologiškai sunku visa tai aprėpti.“

 

Kaip palengvinti nemalonius simptomus

Nemaža dalis moterų, kurioms artėja menopauzė, linkusios susitaikyti su nemaloniais simptomais ir kuklinasi ieškoti pagalbos. Visgi daugelį neraminančių pojūčių galima sumažinti tiek, kad jie netrikdytų įprasto gyvenimo ritmo.

 „Nestipriems, arba vidutinio stiprumo simptomams palengvinti tiks maisto papildai, kurių sudėtyje yra magnio ir nervų sistemą veikiančių B grupės vitaminų, taip pat – nakvišų aliejus ar statybinė hormonų medžiaga – sojų izoflavonai. Makšties sausumą sumažinti padės drėkinamasis kremas ar tirpios makšties žvakutės su hialurono rūgštimi“, – patarimais dalijasi vaistininkė I. Norkienė.

Psichologės D. Balčiūnienė teigimu, kad kiekviena moteris gali rasti būdą pusiausvyros atgavimui: „Tam puikiai pasitarnaus kvėpavimo pratimai, atsipalaidavimo ir sąmoningo dėmesingumo (angl. mindfulness) praktikos ar meditacija. Vienas geriausių būdų – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalinate tuo, kaip jaučiatės, kokius išgyvenimus patiriate ir kaip su jais tvarkotės.“

Psichologei antrina ir BENU vaisininkė I. Norkienė: „Moteris pirmiausia turi suvokti, kad menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, kurį patirs kiekviena iš mūsų. Jame nėra nieko gėdingo, visi pokyčiai – natūralūs, tik svarbiausia jų neneigti, neslėpti, o tiesiog atrasti būdus, lengvinančius savijautą. Rūpinkitės savimi, bent kartą per metus profilaktiškai apsilankykite pas ginekologą, o užsitęsus slogiai nuotaikai ar nerimui – pas psichologą.“

 

Geriausias laikas sau

Natūralu, kad menopauzė neatskiriama nuo permainų – juk keičiasi ne tik į naują etapą žengiantis moters kūnas, bet ir jos mąstymas. Tad šis brandus laikotarpis – puikus metas iš naujo susidėlioti savo prioritetus. Tiek rūpesčio savimi, tiek santykių su kitais.

„Moterys, kurios jau anksčiau gilinosi į save, dažniausiai lengviau išgyvena pokyčius, tarp jų – ir menopauzę. Visgi pabrėžiu, kad niekada nevėlu ieškoti santykio su savimi. Ypač brandesniame amžiuje, kai reikia leisti sau atidžiau įsiklausyti į kūną ir jo poreikius. Jei anksčiau neužsiėmėte savianalize – dabar puikus metas pradėti savęs pažinimo ir priėmimo kelią“, – teigia psichologė-psichoterapeutė D. Balčiūnienė.

„Mūsų tikslas nėra laimė“, – apibendrina psichologė, – „Didžiausias tikslas yra išmintis, o laimė – tik šalutinis produktas. Menopauzės etapas kiekvienai moteriai suteikia neįkainojamas išminties pamokas.“

Grįžti |
Pasidalinti
Nemokama konsultacija. Kaip žmones veikia genai? Burnos priežiūros priemonėms iki -40% Multivitaminams ir vitaminui D iki -40% Prisijunk prie BENU lojalumo programos ir laimėk 5€ į Jūsų asmeninę BENU kliento kortelę!* Jūsų grožiui Didelės talpos pakuotėms iki -30% Mamai ir mažyliui Gerai savijautai Oras visada puikus, kai jautiesi sveikas! 15% sumažinome receptinių vaistų širdžiai kainas Naktį miegok - ne avis skaičiuok!
Visi pasiūlymai
info@benu.lt