Psichologė: skurdžių šeimų vaikams padėtų žinojimas, kad jais tikima

Vaikas iš skurstančios šeimos dažnai jaučiasi menkavertis, tačiau stiprus ryšys su suaugusiuoju gali tai kompensuoti. Jeigu tėvai ir mokytojai juo tiki ir pasitiki, vaikas gali nuversti kalnus, pabrėžia specialistai.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 10 tūkst. socialinės rizikos šeimų, kuriose auga per 19 tūkst. vaikų.  Šios organizacijos vadovėRasa Dičpetrienė pastebi, kad ne visose šeimose susiduriama su alkoholio problema ar socialinių įgūdžių stoka. Bene pusė šeimų, su kuriomis jai teko bendrauti, neturi tokių problemų – jos tiesiog skursta.

 

Negali dalyvauti net mokyklos išvykose

„Spinter tyrimai“ šiemet atliktos apklausos duomenimis, net 10 proc. Lietuvos vaikų per pastarąjį semestrą negalėjo dalyvauti mokyklos išvykoje, nes tėvai tiesiog neturėjo pinigų padengti kelionės išlaidoms, toks pat procentas vaikų dėl pinigų stygiaus nedalyvavo mokyklos organizuojamuose renginiuose.

„Atskirtis ypač matyti, kai išvažiuojame iš didžiųjų miestų į mažesnius, ar į kaimo vietoves. Dar dabar randame šeimas, kurios net neturi vandens, gyvena su išdžiūvusiais šuliniais. Kartais tenka ir šulinius kasti, ar dengti stogus, kad sumažintume tą baisų skurdą“, –pasakoja R. Dičpetrienė. Jos teigimu, palyginti su Vilniaus miestu, kaimo vietovėse ekonominė atskirtis yra gerokai didesnė.

Finansiškai sunkiau gyvenančių šeimų vaikams tenka atsisakyti paprasčiausių klasės ekskursijų, jie niekada nematė jūros, nesilankė sostinėje, nebuvo kine – nepatyrė jokių naujų įspūdžių, nepažino pasaulio. Dažnai net būrelius mokykloje jiems tenka praleisti, nes su mokykliniu autobusu nespėtų grįžti namo. Organizacijos vadovė sako pamenanti atvejį, kai mama rinkdavo metalo laužą, vien tam, kad galėtų vaikus išleisti į ekskursiją.

Todėl šiemet siekiant, kad kuo daugiau vaikų turėtų galimybę keliauti, „BENU vaistinė“ kartu su organizacija „Gelbėkit vaikus“ inicijavo projektą „Pasaulio tyrinėtojai“.

Nuo lapkričio mėnesio visi Lietuvos gyventojai kviečiami prisidėti prie iniciatyvos – aukoti lėšas, kurios bus skirtos „Gelbėkit vaikus“ globojamų sunkiau gyvenančių šeimų vaikų edukacinėms kelionėms organizuoti. Aukoti žmonės galės pasinaudodami vaistinės lojalumo kortele, įsigydami specialius ženklelius arba projekto interneto svetainėje www.benuvaikai.lt.

 

Svarbiausia – suaugusiųjų reakcija

Pasiteiravus su kokiu psichologiniu spaudimu ir nepatogumais mokykloje susiduria nepasiturinčių šeimų vaikai, psichologė, Individualiosios psichologijos instituto dėstytoja S. Markuckienė pabrėžia, jog viskas priklauso nuo suaugusiųjų – tėvų ar mokytojų – reakcijos. Pavyzdžiui, bendraklasis po žiemos atostogų dalijasi įspūdžiais apie slidinėjimą užsienio kurorte, o mokytoja jį giria. Vaikas iš socialiai remtinos šeimos tai mato ir girdi, tačiau paklausęs tėvų, ar ir jo šeima galėtų išvažiuoti slidinėti, gauna šaltą dušą ir suvokia, kad jis toks niekada nebus ir niekada nesulauks tokio mokytojų pripažinimo. Visa tai turi įtakos ir jo savivertei.

„Kita vertus, jei tėvai sugeba savo vaikams parodyti džiaugsmą ir pasitikėjimą, ir sugeba įrodyti, kad myli juos už tai kad šie yra, o ne už tai, kad kažką padaro, tada atskirtis gali būti daug mažiau skausminga. Visiems vaikams reikia tėvų pritarimo. Ne piniguose laimė. Ir net ne jų kiekyje. Svarbiausia – koks yra tarpusavio ryšys. Jeigu mama tiki ir pasitiki vaiku, jis gali nuversti kalnus“, – aiškina psichologė.  

Anot jos, visi vaikai, nepriklausomai nuo ekonominio statuso, nori patikti savo tėvams – tai vienintelis būdas suformuoti tvirtą savivertę. Kuo mažesnis vaikas, tuo vidinė motyvacija, kaip įtikti, patikti, kaip užsitarnauti tėvų prielankumą ir meilę, yra stipresnė. Jeigu vaikas tinka ir patinka suaugusiems, tada jis ir pats apie save gerai galvoja.

„Net jei kažko neturi, bet suaugusieji sugeba pastebėti vaiką, juo pasidžiaugti ir padrąsinti, kai nepavyksta, tada vaikui formuojasi vidinė motyvacija daryti net ir tai, kas bent kol kas neišeina“, – sako S. Markuckienė.

Svarbu ir tai, kad socialiai remtinų šeimų tėvai ne tik patys gebėtų planuoti finansus, bet kad į šį procesą įtrauktų ir vaikus: paaiškintų, kam ir kiek pinigų galima skirti, kokius poreikius turi kiekvienas šeimos narys ir kaip juos patenkinti.

Taip vaikui susiformuos suvokimas, kad kartais reikia palaukti norint kažką gauti. „Svarbu, kad vaikai negalvotų, jog jų gyvenimą sprendžia tik suaugusieji, o jie patys nieko negali padaryti. Vaikai tikrai gali prisidėti prie visos šeimos gerovės“, – tvirtina S. Markuckienė.

 

Svarbu išbandyti įvairius būrelius

Kitas teigiamas postūmis vaikui yra skatinti domėtis, suteikti galimybę pabandyti, tą sritį, kuria jis domisi. To reikia tam, kad vaikas galiausiai galėtų atsirinkti, kas jam tinka ir patinka. „Žinoma vaikas gali ir prarasti dėmesį, veikla gali pabosti ir tokiu atveju tėvams gali atrodyti, kad laikas ir investicijos eina šuniui ant uodegos. Bet iš tiesų yra priešingai. Ieškodamas ir bandydamas vaikas pats suranda tai, kas jam geriausiai sekasi“, – pabrėžia psichologė.

Tai pabrėžia ir R. Dičpetrienė: sunkiau gyvenantiems vaikams būtina išeiti iš ribų „namai – mokykla“, kitaip savo galimybes jie vertins matydami tik vieną ateities perspektyvą.

„Kritiškai svarbu ištrūkti iš kasdienės aplinkos – patirti naujų įspūdžių, atradimų, keliauti, sutikti įvairių žmonių. Tik taip šie vaikai patikės, kad jų gyvenimas irgi gali būti kitoks – šviesesnis ir laimingesnis“, – apibendrina „Gelbėkit vaikus“ vadovė.

Grįžti |
Pasidalinti
Nemokama dantų būklės analizė Savaitgaliais kosmetikai -30% Burnos higienai Gerai savijautai Preparatams nervinei įtampai mažinti iki -50% Oras visada puikus, kai jautiesi sveikas! 15% sumažinome receptinių vaistų širdžiai kainas Naktį miegok - ne avis skaičiuok!
Visi pasiūlymai
info@benu.lt