Vitaminų A ir E trūkumas: kaip jį atpažinti?

15.02.2018 Komentarų nėra

Komentuoja vaistininkas Gintaras Verbus

A ir E vitaminai svarbūs antioksidantai, apsaugantys nuo laisvųjų radikalų poveikio, žalojančio ląsteles ir greitinančio jų senėjimą. Šie vitaminai svarbūs kiekvieno žmogaus imunitetui, odos būklei, nervų sistemos, taip pat – širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai bei kitoms organizmo funkcijoms. Apžvelkime, kaip atpažinti, ar jums pasireiškė vitaminų A ir E trūkumas, ir kaip jį išspręsti.

Vitamino A trūkumas. Simptomai

Nusilpęs regėjimas. Vitamino A trūkumas gali sukelti vištakumą (naktinį aklumą), junginės džiūvimą, ragenos minkštėjimą, o sunkiais atvejais – akies pažeidimą ar aklumą.

Odos pakitimai. Išblyškusi, pleiskanojanti oda, spuogai, opelės burnoje ir hiperkeratozė (per didelis odos suragėjimas) gali byloti apie vitamino A trūkumą.

Nusilpęs imunitetas. Neturint pakankamų vitamino A atsargų organizme, sumažėja atsparumas infekcijoms.

Sausi ir lūžinėjantys nagai ar plaukai. Praradę blizgesį plaukai ir lūžinėjantys nagai yra vienas iš ženklų, kad organizme reikėtų papildyti vitamino A atsargas.

Nuovargis. Nuolat jaučiant nuovargį ir apatiją vertėtų pasitikrinti, ar organizmas nestokoja vitamino A.

Anemija. Hemoglobino kiekio kraujyje sumažėjimas taip pat gali būti dėl vitamino A trūkumo.

Sulėtėjęs augimas (vaikams). Vitaminas A dalyvauja medžiagų, būtinų augimui, sintezėje, tad sulėtėjęs vaikų augimas dažniausiai parodo šio vitamino trūkumą.

Vitamino E trūkumas. Simptomai

Nors vitamino E trūkumas pasitaiko retai (šio vitamino yra daugelyje maisto produktų), tačiau jo gali trūkti dėl badavimo, sutrikus riebalų rezorbcijai, dėl geltos, kasos ar tulžies pūslės ligų, taip pat neišnešiotiems naujagimiams.

Vitamino E trūkumas dažniausiai pasireiškia tokiais požymiais:

Raumenų ir nervų sistemos sutrikimai. Vitamino E trūkumas gali pasireikšti refleksų susilpnėjimu, apsunkintais judesiais, akių raumenyno atrofija, silpnumu bei galūnių jautrumo sumažėjimu.

Virškinimo sutrikimai. Jei dėl vitamino E trūkumo sutrinka virškinimas ilgainiui gali išsivysti įvairūs negalavimai ir ligos: rėmuo, opa, viduriavimas, vidurių užkietėjimas.

Odos ligos. Suvytusi oda, įvairūs bėrimai ar odos uždegimas gali byloti apie vitamino E trūkumą organizme.

Sumažėjęs libido. Vitamino E trūkumas organizme gali tapti sumažėjusio lytinio potraukio ir sulėtėjusio spermatozoidų judrumo (vyrams) bei savaiminio persileidimo ar nevaisingumo (moterims) priežastimi.

Vitaminų A ir E trūkumas. Kaip įveikti?a-e-trukumas

Jaučiant vieną ar kelis iš aukščiau paminėtų simptomų, pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Po kraujo tyrimų jis patvirtins arba paneigs spėjimus. Jei savijautos pablogėjimą išties lėmė vitaminų A ir E trūkumas, gydytojas paskirs reikiamą jų kiekį, padėsiantį vėl jaustis gerai.

Prisidėti prie savijautos pagerėjimo galėsite ir pakoregavus kasdienę mitybą. Naturalūs vitamino A šaltiniai yra žuvų taukai, kepenys (ypač menkės, jaučio), pieno produktai (ypač sviestas, grietinėlė, grietinė, fermentinis sūris), kiaušinio tryniai, morkos, moliūgai, pomidorai, kopūstai, špinatai, brokoliai, salotos ir abrikosai.

Vitamino E esama daugelyje maisto produktų, daugiausia – nerafinuotuose aliejuose, grūdinėse kultūrose, žirniuose, pupelėse, špinatuose, grikių kruopose, kukurūzuose, sojose, riešutuose, kiaušinio trynyje, pieno produktuose, mėsoje ir menkės kepenėlėse.

Patiko įrašas? Daugiau aktualių klausimų rasi šiame puslapyje.

, , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą