Vartojant bet kurios grupės vaistus kartu su alkoholiu kyla rizika pakenkti savo sveikatai. Alkoholis gali įtakoti tam tikrų vaistų veikimą mažindamas jų efektyvumą arba veikti priešingai ir sustiprinti kai kurių vaistų šalutinį poveikį. Alkoholio ir ibuprofeno sąveika kaip tik didina šio vaisto nepageidaujamas reakcijas.
Kartais nedidelis alkoholio kiekis gali neturėti jokios žalos paciento sveikatai, tačiau priklausomai nuo vaisto dozės, suvartoto alkoholio kiekio ir ankstesnių nusiskundimų bei ligų, labai padidėja rimtų problemų rizika. Reguliariai vartojant ibuprofeną ir per parą viršijant aukščiausias rekomenduojamas alkoholio vartojimo ribas, dažniausiai pasireiškia lengvo arba vidutinio laipsnio šalutinis sąveikos poveikis. Nepageidaujamos reakcijos tikimybė yra ypatingai didelė, kai ibuprofenas yra vartojamas ilgą laiką arba yra dažnai piktnaudžiaujama alkoholiniais gėrimais.
- Aukščiausias rekomenduojamas alkoholio kiekis, kurį galima suvartoti per parą moterims yra vienas standartinis gėrimo kiekis, vyrams – du standartiniai gėrimo kiekiai. Pagal Europos Sąjungos gaires, vieną standartinį gėrimo kiekį sudaro apytiksliai 10-12 g gryno alkoholio. Toks alkoholio kiekis (12 g) yra 1 mažoje (125 ml) vidutinio stiprumo vyno taurėje, 1 skardinėje (330 ml) vidutinio stiprumo alaus ir 1 taurelėje (40 ml) stipraus alkoholio.
Ir alkoholis, ir ibuprofenas gali sudirginti skrandžio ir žarnyno gleivinę, todėl ypač išauga pavojus pakenkti žmogaus virškinamajam traktui, atsirasti skrandžio opoms bei vidiniam kraujavimui iš skrandžio ir/arba žarnų. Tai yra itin pavojinga tiems pacientams, kurie jau anksčiau turėjo virškinamojo trakto pažeidimų. Galimi simptomai yra sutrikęs virškinimo sistemos darbas, kuris savaime nepraeina, o vidinį kraujavimą išduoda juodos, dervos pavidalo išmatos arba vėmimas krauju, primenančiu kavos tirščius.
Inkstų dėka iš organizmo yra filtruojamos kenksmingos medžiagos, taip pat ir alkoholis. Kuo daugiau alkoholio yra suvartojama, tuo labiau yra apsunkinamas šių organų darbas. Gausus alkoholio vartojimas padvigubina tikimybę susirgti lėtine inkstų liga. Tačiau ir ilgalaikis ibuprofeno vartojimas gali neigiamai pažeisti šios organų sistemos veiklą, o vartojant jį kartu su alkoholiu gali labai padidėti inkstų sutrikimų rizika ir pažeidimo sunkumas. Pagrindiniai inkstų pažeidimo požymiai yra bendras organizmo nuovargis, mieguistumas, padidėjęs skysčių kaupimasis organizme, ypač rankų, pėdų ar kulkšnių tinimas ir/arba dusulys.
Dėl ibuprofeno ir alkoholio sąveikos atsiranda budrumo trūkumas. Mažindamas skausmą ibuprofenas leidžia organizmui atsipalaiduoti nuo patiriamo streso, tą patį, tik kiek stipriau, daro ir alkoholis. Kartu veikdamos šios dvi medžiagos apsunkina gebėjimą susikaupti, sulėtina reakcijos laiką, sutrikdo koordinaciją, didina mieguistumą ir nuovargį, blogina protinį darbą. Tai turi įtakos vairavimui, gali sukelti pavojingas situacijas kelyje, todėl yra griežtai rekomenduojama tokiu atveju nesėsti už vairo.
Alkoholis gali neigiamai paveikti ir patį ibuprofeno, kaip vaisto, efektyvumą, todėl bus jaučiamas silpnesnis jo skausmą mažinantis ir antiuždegiminis poveikis. Kartu gali sumažėti ir kitų tuo pačiu metu vartojamų vaistų veikimas, didėti jų nepageidaujamų reakcijų tikimybė.
Amžius taip pat turi įtakos alkoholio ir ibuprofeno vartojimui kartu. Vyresnio amžiaus žmonėms kyla didesnė komplikacijų, susijusių su vaistų ir alkoholio maišymu, rizika. Taip atsitinka dėl to, kad su amžiumi žmogaus organizmas pradeda lėčiau ir sunkiau skaidyti alkoholį. Senstant taip pat dažnai pradedama vartoti ir daugiau įvairių vaistų, kurie gali sąveikauti su alkoholiu. Tokiu atveju dar labiau didėja nepageidaujamos vaistų sąveikos, šalutinių jų poveikių, griuvimo, kitų nelaimingų atsitikimų rizika.