Pneumokokinė infekcija
Besiskiepijantys pirmą kartą nuo pneumokoko skiepijami APEXXNAR vakcina (plačiau apie vakciną čia). Jei esate skiepijęsi, pasikonsultuokite su vaistininku dėl geriausio sprendimo Jums.
Registruotis bei skiepytis vaistinėje gali tik 18 metų sulaukę asmenys.
Negalint atvykti registuotu laiku, apie savo neatvykimą reikėtų informuoti paslaugą atliekančią BENU vaistinę arba evaistine@benu.lt, +370 37 225 522.
Pneumokokinė infekcija
Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, pirmaujanti pasaulyje pagal sukeliamų susirgimų ir mirčių skaičių, kurių būtų galima išvengti pasiskiepijus.
Kaip užsikrečiama?
Užsikrečiame nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus (kosint, čiaudint, kalbant). Šios infekcijos bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje.
Pneumokokinė infekcija yra plačiai paplitusi ir tarp vaikų, ir tarp suaugusiųjų. Ypač didelė rizika susirgti – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, rūkantieji ir turintys nusilpusį imunitetą, turi didesnę riziką susirgti. Dažnai susergama ir dėl nepalankių išorinių veiksnių: peršalimo, pervargimo, stresinių situacijų, virusinės kvėpavimo takų infekcijos ir kita.
Pneumokokinė infekcija gali sukelti tokias sunkias ligas kaip meningitas, plaučių uždegimas, kraujo užkrėtimas ir dažniausią mažų vaikų ligą – ūmų vidurinės ausies uždegimą.
Komplikacijos
Sergant pneumokokine infekcija gali išsivystyti šios komplikacijos: protinis atsilikimas, smegenų pažeidimai, judėjimo sutrikimai, klausos ir galūnių praradimas.
Simptomai
Dažniausi simptomai: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtnės srityje, kosulys, dusulys.
Gydymas
Gydymui naudojami antibiotikai, tačiau daugėja atsparių atibiotikams Streptococcus pneumoniae padermių. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.
Kaip apsisaugoti?
Kaip ir visų užkrečiamųjų ligų išvengimui didelį vaidmenį vaidina bendros apsaugos priemonės, tokios kaip imuniteto stiprinimas, rūpinimasis asmens higiena, patalpų vėdinimas, laikymasis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo ir kt., tačiau efektyviausias apsauga nuo pneumokokinės infekcijos - skiepai.
Kodėl svarbu pasiskiepyti šiais metais?
Šiais metais pasiskiepyti ne tik nuo gripo, bet ir nuo pneumokoko yra svarbiau nei bet kada anksčiau. Nes, įvairių Europos šalių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologijos stebėsenos duomenys rodo pneumokokinės infekcijos ir gripo pakilimą, kuris sutapo su COVID-19 pandemijos apribojimų panaikinimu.
Įprastai šaltuoju metu laiku kontaktuojant su įvairiais kvėpavimo ligas sukeliančiais virusais, vyksta taip vadinama „buitinė“ imunizacija, kurios metu net jeigu virusai ir nesukelia ligos arba pasireiškia tik minimalūs kvėpavimo takų infekcijų simptomai, imuninė sistema į virusus reaguoja ir prigamina antikūnų.
COVID-19 pandemijos karantino 2020 ir 2021 metais kontaktai su kvėpavimo takų virusais buvo minimalūs, todėl „buitinė“ imunizacija nevyko ir mūsų apsauga nuo kvėpavimo takų ligas sukeliančių virusų susilpnėjo.
Būtent todėl 2022 metais, kai jau nebeplanuojami jokie su COVID-19 susiję ribojimai, numatomas didelis sergamumas gripu ir kitomis kvėpavimo takų virusinėmis ligomis.
Gripo vakcina reikia skiepytis kasmet, tuo tarpu 20-valente pneumokokine konjuguota vakcina Apexxnar skiepijama vienkartinai. Paskiepijus, apsauga nuo 20 Apexxnar sudėtyje esančių pneumokokų serotipų susiformuoja visam gyvenimui.
Pneumokokinę ir gripo vakciną galima skiepyti tą pačią dieną (gripo vakciną į vieną ranką, pneumokokinę į kitą) arba su bet kokiu pacientui patogiu laiko tarpu tarp vakcinų. Taip skiepyti rekomenduoja tarptautinės skiepijimo gairės ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad vadovaujantis naujausiomis Lietuvos infektologų draugijos (LID) rekomendacijomis, vieno vizito metu galima pasiskiepyti ir nuo COVID-19, ir nuo gripo, arba nuo COVID-19 ligos ir pneumokokinės infekcijos, arba nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos. Tokiu atveju skiepijama į skirtingas kūno vietas).
Taip pat svarbu, kad tarp COVID-19 ir pneumokokinės (ar gripo) vakcinų tarpas gali būti bet koks. Pavyzdžiui, pacientas vakar pasiskiepijęs pas savo šeimos gydytoją nuo COVID-19, po dviejų dienų BENU vaistinėje gali skiepytis nuo pneumokoko.
Kur skiepytis?
Išplėstinės praktikos vaistininkas gali skiepyti ne tik vaistinėje, todėl siekiant kuo efektyviau apsisaugoti nuo infekcijų, įmonės gali užsisakyti išvažiuojamojo skiepijimo paslaugą. Vakcina nuo pneumokoko galima skiepyti kartu su gripo vakcina.
Norintys pasiskiepyti, rašykite el. paštu skiepai@benu.lt