2019-04-05
Aknės varginamą odą išmokusi pamilti Augustė
2019-04-05
Aknės varginamą odą išmokusi pamilti Augustė: draugų žvilgsniai krypo į mano spuogus, bet niekas nepaliko ir neapleido
„Su akne susidūriau, kai man buvo 13-14 m. Tačiau, jei galėčiau laiką atsukti atgal, pasakyčiau sau, kad čia dar nieko, palyginus su tuo, kas laukia ateityje“, – savo istoriją pradeda Augustė. Augustė – viena iš BENU vaistinės Sveikos odos instituto kartu su „Nebegėda.lt“ inicijuojamo projekto „Daugiau meilės savo odai“ herojų. Kad pamiltų savo odą, merginai teko nueiti ilgą kelią, padaryti ne vieną klaidą. Augustė pasakoja, kad, kovoje su akne teko įveikti ne tik estetinius iššūkius, bet ir psichologinius. Išmoktos pamokos, kuriomis Augustė dalinasi ir su mūsų tinklaraščio skaitytojais, ją užgrūdino ir išmokė priimti save tokią, kokia yra.
„Odą paveldėjau iš tėčio, kuris jaunystėje taip pat turėjo aknę. Aknė varginti pradėjo paauglystėje, kai man buvo 13-14 m. Ir nors tuomet ji nebuvo labai ūmi, prasidėjo ir pirmieji kompleksai dėl odos“, – savo istorija dalinasi Augustė.
Mergina sako į kovą su akne kibusi iškart – eidavo pas gydytojus, šie išrašydavo gydomojo tepalo ar antibiotikų. Kol gydydavosi, situacija esą pagerėdavo, tačiau, baigus gerti vaistus, aknė grįždavo. Dabar Augustė supranta ir pati tuo metu dariusi klaidų – pvz., labai mėgo liesti rankomis veidą.
„Taip pat prisiklausiau draugių rekomendacijų ir ėmiau visais įmanomais būdais maskuoti aknę: dėjau ant veido visas įmanomas priemones, bandžiau skirtingus valiklius, kremus, pudras, tonikus ir kt. Turbūt galėčiau dabar pasakyti, kad man pasisekė, jog nepakenkiau odai dar labiau. Atrodė, jeigu neužmaskuosiu neestetiškai atrodančių bėrimų, žmonės matys tik mano spuogus ir nebendraus su manimi. Draugė tuo metu guodė, kad mes pačios pažįstame daug šaunių žmonių, turinčių aknę, kad jie neleidžia sau užsisklęsti dėl odos problemų. Tai šiek tiek padėjo, tačiau ir toliau dekoratyvine kosmetika maskavau spuogus“, – pasakoja mergina.
Augustė: „Kosmetologė, pamačiusi mano veidą, pakraupo“
Kova su akne Augustei buvo tarsi amerikietiški kalneliai: tai aknė atsitraukdavo, tai grįždavo visu „gražumu“. Visa tai tęsėsi ketverius metus, per kuriuos, supranta Augustė, ji dar nebuvo susidūrusi su ypač ūmia akne. Lūžis įvyko pernai, kai mokykloje mergina patyrė daug streso, dar intensyviau lietė savo veidą.
„Odos būklė taip pablogėjo, kad tėtis kone per prievartą nuvedė mane pas patyrusią kosmetologę, kad padarytų veido valymą. Pamačiusi mano odą, ji pakraupo. Kalbėjo su manimi griežtai – turėjau pažadėti, kad nebenaudosiu jokių pudrų ir maskavimo priemonių, jeigu noriu, jog ji mane gydytų. Mintis, kad visi matys mano aknę, vertė jaustis nepatogiai, bet pamaniau: „O ką aš prarasiu?“ – ūmios aknės gydymo pradžią prisimena Augustė.
Mergina žodžio laikėsi – nebenaudojo dekoratyvinės kosmetikos aknei užmaskuoti. „Pastebėdavau draugų, pažįstamų žvilgsnius, akimirksniu nukrypstančius į mano išbertus skruostus, kai pirmą kartą pamatydavo mane be makiažo. Bet niekas iš esmės nepasikeitė. Žmonės ir toliau su manimi bendravo, juokėsi, niekas nepaliko ir neapleido. Visai savimi didžiavausi.“
Išmoko mylėti savo odą
Šiuo metu Augustės oda po truputį sveiksta, nors aknė dar vargina. „Tiesiog dabar nebejaučiu tokių kompleksų. Dabar suprantu, kad ir anksčiau be reikalo taip jaudinausi. Ant skruostų liko nemažai randų po praėjusių metų aknės paūmėjimo. Taip, kartais pagalvoju, kad norėčiau turėti lygią odą, bet išmokau mylėti ją tokią, kokia yra“, – ir kitas merginas nesigėdyti savo odos ragina Augustė.
BENU Sveikos odos instituto ambasadorės Mildos Darulienės komentaras
Aknė – gana dažna odos problema, kuri sukelia ne tik estetinį, bet ir psichologinį diskomfortą. Tai plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga. Nors dažniausiai ji pasireiškia paaugliams, tačiau tai nėra tik jaunuolių liga – ji gali pasitaikyti ir vyresniame amžiuje.
Aknės atsiradimą sąlygoja vidiniai biologiniai procesai, kuriuos gali lemti keletas veiksnių: genetika, hormonų disbalansas, stresas ar riebalų sintezės pokyčiai; aknės atsiradimą taip pat gali paskatinti ir netinkama mityba bei vartojami vaistai.
Susidūrus su lengvesne aknės forma, dėl odos priežiūros ir inkštirų gydymo galima pasikonsultuoti su vaistininku. Vaistininkas ar vaistinės kosmetikos specialistas patars, kaip prižiūrėti aknės pažeistą odą, rekomenduos specialiai į aknę linkusiai odai skirtas kosmetikos priemones. Svarbiausia prisiminti, kad nereikėtų užsiimti savigyda, pasikliaujant kitų žmonių aknės gydymo patirtimi ar internete rastais patarimais, kaip gydyti aknę „natūraliomis“ priemonėmis. Natūralu dar nereiškia efektyvu ir užsiimdami tokia saviveikla rizikuojate dar labiau pabloginti odos būklę.
Jeigu, naudojant specialias odos priežiūros priemones, aknė nesitraukia ar aknės forma sunki, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris nustatys odos būklę, galimas aknės priežastis bei paskirs gydymą ir vaistus. Tinkamai prižiūrint odą ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, aknę galima išgydyti. Tačiau reikia nusiteikti, kad gydymo procesas pareikalaus laiko ir kantrybės – vartojant gydytojo paskirtus vaistus, efekto gali tekti laukti ir 4-6 savaites.
Viena pagrindinių taisyklių, rūpinantis aknės varginama oda, – nespaudyti inkštirų ir spuogų. Taip galima savarankiškai infekuoti odą nuo esamų bėrimų. Spaudžiant spuogą, galima „įspausti jį į vidų“ ir taip gali atsirasti skausmingas, gilesnius odos audinius apimantis bakterinis uždegimas.
Taip pat itin svarbi taisyklė – neiti miegoti, nenusivalius makiažo. O ir pastarąjį reikėtų rinktis tokį, kuris neužkemša odos porų. Makiažo priemonės turėtų būti lengvos tekstūros, tepti jas reikėtų plonu sluoksniu.
Paskatinti aknės paūmėjimą gali saldumynai, pieno produktai, greitas maistas, agresyvus odos prausimas bei odos poras kemšančios kosmetikos priemonės. Paūminti ligos eigą taip pat gali ir intensyvus sportas ar tiesioginiai saulės spinduliai, nes jie suaktyvina riebalinių liaukų veiklą. Todėl labai svarbu naudoti apsaugą nuo saulės.
Aknės pažeistos odos priežiūrai reikėtų rinktis dermatologinę, į aknę linkusiai odai skirtą kosmetiką. Jos galima įsigyti vaistinėse, kur vaistininkas ar BENU Sveikos odos instituto ekspertas suteiks reikiamą informaciją apie tinkamą aknės pažeistos odos priežiūrą.
Siekiant ilgalaikių rezultatų, ir pasveikus nuo aknės svarbu tinkamai rūpintis savo oda. Aknė yra atsinaujinti linkusi odos būklė, todėl dermatologinė odos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Būtent tinkama ir atidi odos priežiūra yra ta meilė, kurią galite suteikti savo odai.
BENU vaistinės Sveikos odos institutas ir „Nebegėda.lt” kviečia susidraugauti su savo oda, ją pamilti ir nustoti gėdytis. Bendrame projekte „Daugiau meilės savo odai” atvirai ir drąsiai kalbame apie aknės keliamus iššūkius, mokome rūpintis odos sveikata, padedame išsiugdyti teisingus odos priežiūros įpročius. Juk vertingiausia, ką galime padaryti dėl savo odos, kad ji mums atsidėkotų – pamilti ir tinkamai ja rūpintis!