Ar vitaminas C gali sukelti alergiją?

21.04.2017 Komentarų nėra

Komentuoja Kauno budinčios „BENU vaistinės“ vadovė Inga Norkienė

Iš tiesų, vitamino C nauda organizmui yra neginčijama – per dieną suaugusiems rekomenduojama suvartoti 75–90 mg vitamino C. Jis būtinas kaulams, veikia kaip antioksidantas, padeda palaikyti organizmo funkcijas, įsisavinti geležį ir kovoti su peršalimu.

Deja, nei mano, nei tavo kūnas vitamino C pats pasigaminti negali, todėl jo turime gauti su maistu arba maisto papildais. Ir nors tai vienas populiariausių vitaminų, ne viskas taip paprasta – kartais organizmas vitamino C tiesiog neįsisavina. Tokiu atveju pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar tavo organizmas netoleruoja tam tikrų produktų, kurie turi daugiau vitamino C, ar visgi maisto papildų.

Dažniausiai alergines reakcijas sukelia ne pats vitaminas, o įvairūs produktai, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai (apelsinai, mandarinai, citrinos, greipfrutai ir pan.). Tokios alergijos pasireiškia dėl perteklinės imuninės sistemos reakcijos į tam tikrą maistą. Tuomet, net ir suvalgius skiltelę vaisiaus, uogą ar gabalėlį daržovės pasireiškia įvairūs nemalonūs simptomai – bronchų spazmai, veido paburkimas, virškinimo sistemos sutrikimai, gerklės perštėjimas ar įvairūs odos bei gleivinės bėrimai.

Jei tu arba tavo artimasis yra alergiškas kuriems nors produktams, vienintelis būdas išvengti nemalonių alerginių reakcijų – išimti juos iš mitybos raciono. Tačiau nereikėtų nusiminti: alerginės reakcijos paprastai pasireiškia tik tam tikriems vaisiams, daržovėms, arba, blogiausiu atveju, jų grupėms. Tokiu atveju, vitamino trūkumą gali kompensuoti maisto papildais arba kitu jo turinčiu maistu.

Beje, šio vitamino taip pat gausu saldžiosiose paprikose, žaliose salotose, kiviuose, braškėse, brokoliuose ir pomidoruose, o juoduosiuose serbentuose vitamino C yra net keturis kartus daugiau nei apelsinuose.

Nors ir itin retai, pasitaiko, kad žmogus negali vartoti vitamino C maisto papildų. Juose esantis vitaminas yra susintetintas, tad imuninė sistema gali jo neatpažinti ir pradėti su juo kovoti. Tokią reakciją pražiūrėti sunku. Nepraėjus nė kelioms minutėms po piliulės ar šnypščiosios tabletės suvartojimo pasireiškia vitamino netoleravimo simptomai – bėrimai, niežulys, burnos gleivinės ir veido patinimas, kvėpavimo sutrikimai. Kiek vėliau gali pasireikšti viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmai. Tokiu atveju svarbu kreiptis į gydytojus, kurie nustatys, ar iš tiesų tau pasireiškė alerginė reakcija. Geroji žinia ta, kad itin retai žmogus gali būti alergiškas ir maisto papildams su vitaminu C, ir jo gausiems maisto produktams.

Norėčiau pridurti, kad kartais patys žmonės po vieno kito išbėrimo nusistato klaidingą alergijos diagnozę. Jei per dieną suvalgei kilogramą apelsinų ar braškių ir tave supykino ar išbėrė, tai veikiau jų perdozavimo, o ne alergijos simptomas. Būtent todėl per dieną nerekomenduojama suvartoti daugiau nei 2000 mg bet kurios formos vitamino C.

Visgi, jei jauti bet kokius alerginės reakcijos simptomus, ypač sutrikdančius kvėpavimą, kuo skubiau gerk priešalerginių (antihistamininių) vaistų. O jei žinai, kad tau gresia stiprios alerginės reakcijos arba jauti, kad vaistai nepadeda, kuo greičiau kreipkis į sveikatos priežiūros specialistus, kurie suleis stipresnių priešalerginių vaistų.

, , , , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą