Citolitinė vaginozė: kai grybelis gydomas klaidingai

22.02.2018 Komentarų nėra

Makšties grybelio, kitaip dar vadinamo makšties kandidoze ar pienlige, simptomus bent kartą gyvenime patiria ~ 70 proc. moterų. Ko gero, kiekviena iš jų pritartų, kad šios ligos nepalinkėtumei net priešui. Įkyrus niežulys, perštėjimas, deginimo jausmas, varškės konsistencijos išskyros – ir didelis noras, kad tai greičiau baigtųsi! Visgi kartais, skubėdamos pasveikti – ar patekusios pas skubančius gydytojus – moterys „praleidžia“ tikrąją ligą.

Citolitinė vaginozė arba laktobacilų perteklius

Tiek google platybėse, tiek ginekologo kabinete tikriausiai teko girdėti vieną tiesą – laktobacilos („gerosios bakterijos“, „pieno rūgšties bakterijos“) stabdo patogeninių mikroorganizmų (tarp jų ir Candida grybelio) augimą ir/ ar juos naikina. Jų nauda – neabejotina. Kritiškai sumažėjus laktobacilų kiekiui, infekcijos kaipmat užpuola intymias vietas.

Visgi yra ir kita medalio pusė. Tiek laktobacilų trūkumas, tiek jų perteklius gali neigiamai paveikti intymių vietų būklę. Esant laktobacilų pertekliui, ima varginti kone tapatūs simptomai, kaip ir sergant makšties grybeliu:

  • Išorinių lytinių organų niežulys
  • Perštėjimas
  • Deginimo jausmas
  • Paraudę lytiniai organai
  • Varškės konsistencijos išskyros

Toliau gydymosi scenarijus primena užburtą ratą: moteris, galvodama, kad vėl puola grybelis, naudoja žvakutes su laktobacilomis, kurios situaciją tik pablogina. Manydama, kad reikia rimtesnio gydymo, ji keliauja pas gydytoją. Čia išberiami sakiniai: „Man tikriausiai grybelis, vargina niežulys ir varškinės išskyros“. Nusiskundimai, netgi pirminė apžiūra gali kelti įspūdį, jog tai – tikrai kandidozė.

Dėl šios priežasties kritiškai svarbūs tampa išsamesni tyrimai – tepinėlis, pasėlis, išskyrų mėginėlio patikrinimas mikroskopu. Jeigu jame regimas laktobacilų perteklius, o tepinėlis ir pasėlis nerodo grybelio, galima įtarti, jog pasireiškė citolitinė vaginozė.

Gydymas

Įprastai du kartus per savaitę – dvi savaites iš eilės – makštis plaunama šiuo tirpalu: 1–2 valgomieji šaukštai sodos išmaišomi keturiose stiklinėse virinto ir atvėsinto (iki šiltos temperatūros) vandens. Svarbu: makštis plaunama specialiai tam skirtu irigatoriumi (pvz., „Tantum Rosa“). Būtina jį kruopščiai išplauti prieš ir po naudojimo.

citolitine-vaginoze

Jei makšties plovimas skamba gąsdinančiai (nors, teisingai jį atliekant, toks tikrai nėra), gali išbandyti kitą būdą: du kartus per dieną bent 30 minučių pasėdėk šiltoje vonioje – prieš tai joje ištirpinusi po du valgomuosius šaukštus sodos vienam litrui vandens.

Jeigu jausi, kad būklė nepalengvėja, pakartotinai kreiptis į ginekologą. Gali pasidalinti ir šio įrašo informacija – atviras dialogas tarp gydytojo ir paciento labai svarbus, gydant klastingas ligas.

Daugiau naudingų įrašų apie intymią sveikatą rasi čia

, , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą