2017-10-27
Kaip nepažaliuoti iš pavydo?
2017-10-27
Pavydas – viena ryškiausių žmogaus emocijų. Netikėtus jo proveržius, ko gero, patyrėme kiekvienas. Jausmas gniuždantis – atrodo, jog įsitempi vien nuo konkurento, pavydo subjekto buvimo toje pačioje patalpoje. Tad kaip žinoti, kada šis jausmas dar yra sveikas, o kada – jau reikia susirūpinti?
Kada pavydime?
Labai dažnai pavydas pasireiškia poros santykiuose, o pagrindinėmis jo priežastimis tampa nepasitikėjimas vienas kitu, melas ar neištikimybė. Žinoma, tai nėra vienintelė pavydo forma. Kitam žmogui taip pat pavydime geresnio darbo, veiklos, sėkmės, pinigų ar netgi smulkių ir visiškai nereikšmingų dalykų, tokių kaip dailesni auskarai ar arbatos puodelis.
Pavydas, neskatinantis veikti, keistis pačiam, yra itin neigiama emocija. Nuolatiniu palydovu tampa nerimas ir stresas, nes pavydo graužiamas žmogus negali džiaugtis kitų pasiekimas. Dėl to kylantis nuolatinis erzulys, prasta nuotaika ir įtampa dar labiau apsunkina kasdienybę.
Pavydas – kokie „vaistai“ efektyvūs?
Jei nori išmokti valdyti pavydą, pirmiausia – nekaltink savęs dėl to, ką patiri. Išgyvenamus jausmus svarbu pripažinti sau pačiam: tik taip galėsi juos suvokti ir pakeisti. Visi esame skirtingi ir laimę mums teikia vis kiti dalykai. Pritaikyk sau kuriuos iš šių patarimų ir sukontroliuoti pavydą taps lengviau:
- Nelygink savęs su kitais. Jų laimė nebūtinai yra lygi tavajai;
- Prisimink savo pergales ir laimėjimus, mintyse pagirk save;
- Stebėk savo jausmus ir išmok atpažinti pavydo apraiškas. Fiksuok jas ir giliau paanalizuok, kodėl užplūdo pavydas;
- Pavydo priežastis įvertink racionaliai: ar tikrai dėl dailios apyrankės turi žvėriškai pavydėti kolegei?;
- Užsirašyk esminius savo tikslus, vis pasižymėk, kaip sekasi jų siekti. Tai padės atitraukti mintis nuo pavydo, kylančio nagrinėjant, kaip gyvena kiti.
Kada kreiptis pagalbos?
Kartais pavydas būna toks stiprus, kad pats žmogus niekaip negali suvaldyti šios neigiamos būsenos. Tokiu atveju vertėtų kreiptis į specialistą. Jei jauti bent vieną iš šių požymių, pasirūpink savimi ir užsiregistruok pas psichologą:
- Pavydas nebeleidžia palaikyti sveikų artimų santykių su antrąja puse, šeima ar draugais;
- Pavydas užvaldė taip, kad visiškai nebegali susikaupti ir rūpintis kasdieniais reikalais;
- Nuolat keli pavydo scenas kaltindamas ir grasindamas patiems artimiausiems žmonėms;
- Stengiesi niekur neiti iš namų, nes baiminiesi rasti pretekstą pavydui;
- Tapai kerštingas, agresyvus ir piktas;
- Skleidi nepagrįstas paskalas, įtarinėji ir skundi kitus žmones, kuri planus, kaip jiems pakenkti ar atkeršyti.
Pavydas, po truputį kartindamas kasdienybę, gali tapti vos ne nuolatine, įprasta būsena. Pagalvok, ar tikrai būtų smagu keltis ir gultis su šiuo jausmu? Tikim, kad ne, tad prireikus, pavydui stipriai „užspaudus“, pasinaudok šiuo įrašu.