2018-07-17
SOS! Žaizdelė ant veido
2018-07-17
Komentuoja vaistininkė Inga Norkienė
Ko gero, kiekvienas patvirtintų, kad žaizdelė ant veido, kad ir nedidelė, sukelia psichologinį diskomfortą. Žvilgtelėjus į veidrodį, atrodo, tik ją ir matai. Gyjančią vietą norisi užmaskuoti, o ramybės neduoda ir baimė dėl galimų randelių. Apžvelkime, kaip tinkamai prižiūrėti pažeistą veido odą, kad ši pagytų greičiau ir be pėdsakų.
Dezinfekuokite pažeistą vietą
Kiekviena žaizdelė ant veido turi būti dezinfekuota, taip išvengiant komplikacijas sukeliančių infekcijų. Prieš tai atliekant, svarbu švariai nusiplauti rankas. Dezinfekcijai patartina naudoti specialų žaizdoms skirtą antiseptinį tirpalą – jo sudėtyje nėra alkoholio ir kitų žaizdelę sausinančių medžiagų, kurios ilgina gijimo procesą bei sukelią nemalonų perštėjimą. Antiseptikas naikina žaizdelėje bei aplink ją esančias bakterijas ir taip padeda išvengti infekcijų.
Kuo mažiau nereikalingų priemonių
Kad ir kaip norėtųsi odos pažeidimą nedelsiant maskuoti ir slėpti po makiažo priemonių sluoksniu, privalu saugoti odą nuo nešvarumų. Ant žaizdelės nereikėtų tepti priemonių, nesusijusių su jos gydymu. Makiažo produktų sudėtis ne visada yra švelni ir gali dirginti pažeistą odą. Be to, jų tūbelės ir dozatoriai taip pat kaupia bakterijas, kurios kartu su priemone gali patekti į žaizdelę.
Taigi nerimaujant, kad užgijusi žaizdelė ant veido apie save primins likusiu randeliu, nereikėtų dar labiau dirginti odos. Užuot maskavus žaizdelę, verčiau rinkis priemones, kurios skatins gijimą ir leis apie ją greičiau pamiršti. Vaistinėse paprašyk tepalų su odos regeneraciją skatinančiu dekspantenoliu ar cinko hialuronatu – šios veikliosios medžiagos puikiai tinka mažoms žaizdelėms gydyti.
Kad žaizdelė ant veido išnyktų be pėdsakų
Pirmas ir svarbiausias NE – Jokiu būdu nekrapštyk gyjančios žaizdelės! Tai ne tik prailgins odos atsinaujinimo procesą, bet ir padidins randelių atsiradimo tikimybę.
Jei žaizdelę peršti, galima ją drėkinti šiltu kompresu. Tam naudok švarų, šiltu vandenių sudrėkintą rankšluostį, kurį švelniai priglaudus užteks palaikyk kelias minutes. Šiluma ir drėgmė suminkštins odą, pagerins kraujo cirkuliaciją ir taip šiek tiek sutrumpins žaizdelės gijimo laiką.
Kartais, kad kaip atidžiai prižiūrėtum žaizdelę, randeliai, deja, lieka. Juos itin svarbu saugoti nuo UV spindulių, nes jų sukelta hiperpigmentacija randelį tik paryškins. Gyjant randui, jau galima naudoti ir makiažo priemones, tiesa, turinčias SPF apsaugą.
Kai kurie randeliai su laiku išnyksta patys, o pašviesinti užsilikusius galima keliais būdais:
- Kad sudarytum puikias sąlygas randelio gijimui, prieš kosmetikos ar SPF priemonių naudojimą jį padenk specialiu silikoniniu geliu. Jis ne tik minkštins odą, mažins paraudimą ir perštėjimą, bet ir apsaugos randelį nuo užteršimo. Atmink, kad pirmąsias priemones randelių gydymui vertėtų pradėti naudoti ne anksčiau nei praėjus mėnesiui po žaizdos sugijimo;
- Dėmeles, likusias nuo žaizdelės, su laiku pašviesinti padės veido šveitikliai, kremai ar serumai su vitaminais C ir E, glikolio rūgštimi, retinoliu ir cinku;
- Jei ilgą laiką nepavyksta randelių pašviesinti pačiam, padėti gali dermatologas. Tam atliekamos veido šveitimo arba odos atnaujinimo lazeriu procedūros;
- Jei randelis liko nuo didelių, skausmingų spuogų, jį prižiūrėk taip pat, kaip randus, likusius po nedidelių žaizdelių ar įdrėskimų. Svarbu atsiminti, kad spuogų paliktais randeliais rūpintis nereikės, jei jų tiesiog nespaudinėsi.