Vaistininkas pataria, kaip gyventi su akne ir ją gydyti

23.04.2019 Komentarų nėra

Žiūrėdamos į veidrodį, visos norime matyti lygią ir skaisčią odą – na, kaip žurnalų viršeliuose. Iš tiesų reta mergina ir moteris gali pasigirti nepriekaištingai atrodančia ir sveikata trykštančia oda. Tokią pamilti lengva, o ką daryti, jeigu odą vargina inkštirai, spuogeliai ar net pūslelės? Aknė – viena labiausiai paplitusių lėtinių odos ligų, kuri toli gražu nėra vien tik estetinė problema. Ji atima pasitikėjimą savimi ir meilę odai. O susiduriant su akne meilės odai ypač reikia. Tad BENU vaistinės Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė pataria, kaip tinkamai prižiūrėti odą ir padėti jai sveikti.

sdgbgAknė dažniausiai atsiranda brendimo laikotarpiu, tačiau ji kamuoja ne tik paauglius – ši liga gali tęstis ir vyresniame amžiuje. Nemažai žmonių, siekdami nugalėti aknę, imasi savigydos, tačiau labai svarbu prisiminti, kad būtina rinktis tinkamas odos priežiūros priemones, nes neteisingai parinkti produktai ne tik neišgydys aknės, bet ją dar labiau sustiprins. Taip pat nereikėtų tikėtis greito rezultato – pažeistos odos priežiūra reikalauja laiko ir kantrybės.

„Aknė atsiranda dėl vidinių biologinių procesų, kuriuos gali lemti keletas veiksnių: genetika, hormonų disbalansas, stresas ar riebalų sintezės pokyčiai; aknę paskatinti taip pat gali ir netinkama mityba, vartojami vaistai. Pagrindinės aknės sukėlėjos – propionibakterijos, kurios priklauso natūraliai fiziologinei florai, taigi aknė nėra užkrečiama liga. Didžiausias pavojus – savarankiškai infekuoti odą nuo jau esamų bėrimų, todėl nerekomenduojama spuogų spaudyti. Spaudžiant spuogą galima „įspausti į vidų“ ir taip gali atsirasti skausmingas, gilesnius odos audinius apimantis bakterinis uždegimas“, – apie aknę sukeliančius veiksnius pasakoja M. Darulienė.

Yra nemažai faktorių, kurie nėra tiesioginiai aknės sukėlėjai, tačiau gali ją paskatinti: aknės proveržius dažnai lemia saldumynai, pieno produktai, greitasis maistas, agresyvus odos prausimas ir odos poras kemšančios kosmetikos priemonės. Paūminti ligos eigą taip pat gali ir intensyvus sportas ar tiesioginiai saulės spinduliai, nes jie suaktyvina riebalinių liaukų veiklą.

Paprastas spuogelis ar aknė?

Kad suprastume, kas yra aknė ir kaip ją atskirti, panagrinėkime, o kaipgi atsiranda aknė ir kokie biologiniai procesai vyksta mūsų odoje.

Riebalinės liaukos, kurių daugiausia yra veido srityje, atsiveria į odos gyvaplaukio išaugimą į folikulą ir gamina odos riebalus – sebumą, saugantį odą nuo išsausėjimo. Sutrikus hormonų pusiausvyrai, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla – pradedama gaminti per daug sebumo, pasikeičia jo sudėtis ir išsivysto hiperseborėja. Hormonai taip pat stiprina odos ragėjimą – raginės odos ląstelės užkemša plauko maišelio lataką ir riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių. Taip susidaro pirmieji aknės komedonai (vadinamieji inkštirai) – lengvos ir vidutinės formos aknė, kuri pasireiškia bėrimu.

Šie komedonai būna dviejų tipų: atviri ir uždari. Tiek atviri, tiek uždari komedonai yra 1–3 mm skersmens taškeliai ar mazgeliai, kuriuos  sudaro susikaupusios ir suragėjusios ląstelės, riebalai ir bakterijos. Esminis skirtumas, kad atvirų komedonų viršūnėlės yra juodos, o uždarų – baltos.

„Taip yra todėl, kad uždaruose komedonuose plauko maišelio anga užakusi ir odos riebalai negali patekti ant odos paviršiaus, nevyksta oksidacinis procesas, atviruose komedonuose odos riebalų spalvą pakeičiantis į juodą. Nors tokie komedonai primena paprastus bėrimus, labai svarbu juos atskirti – paprastas bėrimas pats praeina per kelias dienas, o aknė taip greitai ir savaime nepranyksta“, – sako BENU vaistinės Sveikos odos instituto ambasadorė.

Dėl seborėjos ir suaktyvėjusio odos ragėjimo ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Tuomet pasireiškia odos uždegimas ir susidaro skausmingų uždegiminių aknės bėrimų – papulių, mazgelių, mazgų, cistų. Tai jau sunkios formos aknė. Sunkesnėms formoms būdingi bėrimai skiriasi:  papulės – rausvi iki 5 mm skersmens odos nelygumai; pustulės – smulkūs odos bėrimai pūlinga gelsva viršūne; mazgeliai – giluminiai spuogai, o cistos – skysčio pripildytos ertmės, kurios dažniausiai yra pūlingos. Šie aknės sukelti spuogai gali atsirasti ne tik veido srityje, bet ir ant kitų kūno vietų – krūtinės, pečių ar nugaros.

Bandant gydyti aknę patiems – įvairūs pavojai

7akneSusidūrus su lengvesne aknės forma, dėl odos priežiūros ir inkštirų gydymo galima pasikonsultuoti su vaistininku. Vaistininkas ar vaistinės kosmetikos specialistas patars, kaip prižiūrėti aknės pažeistą odą, rekomenduos specialiai į aknę linkusiai odai skirtų kosmetikos priemonių. Svarbiausia prisiminti, kad nereikėtų imtis savigydos, pasikliaujant kitų žmonių aknės gydymo patirtimi ar internete rastais patarimais, kaip gydyti aknę „natūraliomis“ priemonėmis. Natūralu dar nereiškia efektyvu ir imdamiesi tokios saviveiklos rizikuojate dar labiau pabloginti odos būklę.

Jeigu naudojant specialias odos priežiūros priemones aknė nesitraukia arba aknės forma – sunki, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dermatologą, jis nustatys odos būklę, galimas aknės priežastis ir paskirs gydymą bei vaistus. Tinkamai prižiūrint odą ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus, aknę galima išgydyti. Tačiau reikia nusiteikti, kad gydymo procesas pareikalaus laiko ir kantrybės – vartojant gydytojo paskirtus vaistus, efekto gali tekti laukti ir 4–6 savaites.

Tinkamiausią aknės gydymo būdą padės rasti specialistas

Yra keli aknės gydymo būdai – vietiniai, sisteminiai ir fiziniai. Vietinis aknės gydymas dažniausiai skiriamas ilgą laiką, kartais vieni vaistai keičiami kitais, todėl pačiam šiais vaistais gydytis nederėtų, nes neteisingai vartojant vaistus ne tik pasireiškia odos sudirgimas, bet ir didėja bakterijų atsparumas vaistams.

Vitamino A derivatai retinoidai – vieni iš pagrindinių aknei gydyti skirtų vaistų. Jie mažina odos ragėjimą, todėl mažėja komedonų odoje. Dar aknei gydyti naudojamas benzoilo peroksidas, kuris naikina bakterijas ir mažina odos uždegimą, taip pat azelaininė rūgštis, naikinanti komedonus.

„Sisteminiai gydymo būdai yra skirti sunkios formos aknei gydyti, o siekiant efektyvaus rezultato gali būti skiriama ir geriamųjų vaistų. Vienas iš pagrindinių aknei gydyti skiriamų geriamųjų vaistų yra retinoidas – izotretinoinas. Tai stiprus ir labai efektyvus vaistas, veikiantis tiek komedonų susidarymą, tiek seborėją ir mažinantis bakterijas ir odos uždegimą. Vis dėlto šis vaistas turi daug apribojimų ir šalutinį poveikį, todėl yra skiriamas tik gydytojo dermatologo, prieš tai įvertinus paciento būklę ir atlikus tam tikrus tyrimus“, – pabrėžia BENU vaistininkė M. Darulienė.

Kita grupė vaistų, kurie yra skiriami aknei gydyti, – geriamieji antibiotikai. Jie ne tik naikina bakterijas, bet ir mažina odos uždegimą. Vyresnėms nei 25 metų merginoms ir moterims, sergančioms akne, gali būti skiriamas gydymas tam tikrais antiandrogeninį poveikį turinčiais geriamaisiais kontraceptikais.

Dar vienas būdas gydyti aknę – fizinis, t. y. aknė gali būti gydoma mėlynos ar raudonos šviesos terapija. Taip pat gali būti taikomas gydymas raudonosios šviesos lempomis (fotodinaminė terapija), tačiau kol kas šie gydymo būdai laikomi papildomais, bet ne pagrindiniais, siekiant įveikti aknę.

Kartais spuogų gydymas neduoda norimo efekto, dažniausiai taip nutinka todėl, kad žmonės per anksti nutraukia gydymą ar ima eksperimentuoti, naudoja per daug ir netinkamų priemonių ir taip dar labiau išbalansuoja savo odą. Siekiant ilgalaikių rezultatų ir pasveikus nuo aknės, svarbu tinkamai rūpintis savo oda. Aknė yra linkusi atsinaujinti, todėl dermatologinė odos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Būtent tinkama ir atidi odos priežiūra ir yra ta meilė, kurią galite suteikti savo odai.

 

BENU vaistinės Sveikos odos institutas ir „Nebegėda.lt“ kviečia susidraugauti su savo oda, ją pamilti ir nustoti gėdytis. Bendrame projekte „Daugiau meilės savo odai“ atvirai ir drąsiai kalbame apie aknės keliamus iššūkius, mokome rūpintis odos sveikata, padedame išsiugdyti tinkamus odos priežiūros įpročius. Juk vertingiausia, ką galime padaryti dėl savo odos, kad ji mums atsidėkotų, – ją pamilti ir tinkamai rūpintis!

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą