2022-05-11
2022-05-11
Renkantis veido priežiūros produktus, kaina ar žinomumas rinkoje neturėtų būti vieninteliai jų įsigijimą lemiantys rodikliai. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Ramunė Uosienė sako, kad būtina atkreipti dėmesį į kiekvieno veidui skirto produkto sudėtį, mat kai kurios joje įvardijamo alkoholio rūšys gali sukelti rimtų odos problemų.
Kosmetologė atkreipia dėmesį į ingredientą, kurio baidosi vis daugiau ir daugiau žmonių, ieškančių kosmetikos priemonių veidui – alkoholį. Ši sudedamoji dalis slepiasi gausybėje produktų: nuo veido priežiūros iki makiažo priemonių.
„Alkoholis produkto etiketėje gali būti įvardintas daugybe skirtingų pavadinimų, mat yra ne viena alkoholio rūšis, naudojama kosmetikoje. Etilo alkoholis (etanolis), alkoholio denatas, benzilo alkoholis, cetilo alkoholis – dažniausiai odos priežiūroje ir kosmetikoje naudojami alkoholiai, tačiau nereiškia, jog visi jie yra kenksmingi, arba atvirkščiai – naudingi“, – pažymi R. Uosienė.
Anot jos, nors priemonės su alkoholiu panaikina odoje susikaupusius nešvarumus bei riebalų perteklių, jas gali naudoti ne visi – čia svarbiausia pažinoti savo odą. Pavyzdžiui, jei ji jautri, turima odos problemų, tokių kaip egzema ar rožinė – alkoholiu papildytų priemonių naudoti nerekomenduojama. Jos dažniausiai išsausins odą ir paaštrins jau turimas problemas.
„Prieš renkantis produktus veido priežiūrai, reikia atkreipti dėmesį į savo odos tipą, nes tik tokiu būdu bus galima tikslingai žinoti, kokių sudedamųjų dalių ieškoti produktų etiketėse, o kokių reikėtų vengti. Mūsų vaistinėse nemokamai atliekami veido odos būklės tyrimai, kurių metu galima sužinoti daug informacijos apie savo odą ir kokios priežiūros priemonės jai labiausiai tiktų“, – pabrėžia ekspertė R. Uosienė.
Kosmetologė pabrėžia, kad žvelgiant į produkto etiketę, svarbu žiūrėti į joje išvardintų ingredientų eiliškumą – jis dažniausiai nurodomas nuo didžiausios priemonės koncentracijos sudėtyje iki mažiausios. Jei alkoholis nurodytas pirmose sudėties eilutėse, produkto reikėtų vengti, nes jis greičiausiai dirgins, sausins odą, ypač jei ji yra linkusi į rožinę, jautrumą.
„Visgi, tam tikros alkoholio rūšys veido priežiūros priemonėse suteikia priemonėms lengvumo, pagreitina kitų ingredientų įsigėrimo į odą procesus. Net ir žalingais laikomi alkoholiai, tokie kaip etanolis, salicilas, metanolis, benzilo alkoholis, derinant juos su kai kuriais kitais ingredientais, reikalingi tam, kad perneštų veikliąsias medžiagas. O ir patekę ant odos jie išgaruoja gana greitai.
Alkoholis į tokias priemones kartais dedamas ir tam, kad būtų išvengta papildomų konservantų ir produktas būtų organiškesnis. Žinoma, jei asmuo yra alergiškas, turi jautrią, greitai raustančią odą – to nerekomenduojame. Pavyzdžiui, išskirtiniais atvejais, alkoholio turintys produktai dermatologų yra skiriami ir akne sergantiems asmenims, ar mišrios, riebios odos savininkams, tačiau į jų sudėtį dažniausiai įeina papildomi drėkikliai, kurie slopina alkoholio poveikį“, – paaiškina kosmetologė.
R. Uosienė priduria, jog vis dar yra žmonių, kurie, tikėdamiesi, jog pavyks išvengti spuogų ar išgydyti aknę, visą veido odą ištepa salicilo spiritu, tačiau tai gali sukelti rimtų problemų. Salicilo spiritą galima naudoti nebent lokaliai, nes jo koncentracija yra pernelyg stipri ir gali nudeginti odą. Kosmetologė pabrėžia, jog spuoguotai odai skirti produktai, į kurių sudėtį įeina tik šiek tiek salicilo, mat ši dedamoji dalis išvalo komedonus, tačiau tai yra specializuoti produktai su kitais, odai palankiais ingredientais.
Ji pabrėžia, kad nereikėtų suklysti – ne visi alkoholiai sausina odą – egzistuoja ir riebiaisiais alkoholiais vadinamos sudėtinės veido priežiūros priemonių medžiagos. Jos tarsi uždaro drėgmę odoje ir padeda ją pamaitinti. Toks alkoholis etiketėse gali būti randamas glikolio, C12-16, cetilo, laurilo, miristilo, butileno pavadinimais.
„Tarkime, cetilo alkoholis minkština odą – kai kurie gamintojai nurodydami šį ingredientą produkto sudėtyje vis tiek rašo, kad sudėtyje nėra alkoholio, nes jis yra visiškai nekenksmingas. Šis alkoholio tipas yra vienas populiariausių, mat jis tarsi sujungia ir stabilizuoja visų ingredientų veiklą bei naudinguosius komponentus“, – priduria R. Uosienė.
Kosmetologė R. Uosienė pažymi, jog ieškant individualiai odai tinkančio veido priežiūros produkto, reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į alkoholio vietą etiketėje, bet ir kitas sudedąmasias medžiagas. Anot jos, renkantis produktus dienai, tokius kaip serumas ar lengvesnis kremas, patartina pažvelgti, ar sudėtyje yra vitamino C. Pastarasis padeda pašviesinti pigmentines dėmes, sulyginti odos spalvą.
„Artėjant šiltiems orams ir ypač vasarai, taip pat būtina naudoti veido priežiūros priemones su UV filtru, kuris veidui turėtų būti ne mažesnis nei 30, o jei oda yra linkusi į rožinę ir pigmentaciją, arba žmogus naudoja gydytojo paskirtus vaistus odai, kurie reaguoja su saule – 50. Jis padės išvengti tiek ankstyvo senėjimo, kurį sukelia saulės skleidžiama spinduliuotė, tiek pigmentinių dėmių ir, žinoma, sumažins odos vėžio riziką“, – sako R. Uosienė.
Pasak jos, naktį reikėtų odą atgaivinti, tad vertėtų rinktis priemones, kuriose yra gausu antioksidantų, drėkiklių. Prieš einant miegoti vertėtų išbandyti įvairias drėkinančias kaukes su haliurono rūgštimi, alijošiumi, glicerinu, vitaminais E, C, pantenoliu. Šie elementai gerai drėkina odą, atstato drėgmės balansą po išsausėjimų nuo saulės. Tokie ingredientai pravers ir nakčiai skirtuose serumuose ar kremuose.
„Ieškant tinkamo produkto, visuomet galima pasitarti su vaistininku, kosmetologu ar dermatologu. Jie paaiškins, kaip tinkamai vertinti į produkto sudėtį, ko ieškoti, kokias priemones naudoti ryte, o kokias – vakare. Žinoma, ne ką mažiau svarbu žinoti savo odos tipą, nes tik tokiu atveju įsigytos priemonės duos realios naudos odos sveikatai ir grožiui“, – sako BENU Sveikos odos instituto ekspertė.