2017-05-25
Kaip prižiūrėti veidą sergant akne?
2017-05-25
Komentuoja vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė
Iš tiesų, aknė – bene „populiariausia“ odos liga, varginanti ne tik paauglius, bet ir suaugusius žmones. Dėl jos simptomų, nelauktai pasirodžiusių ir pranykti „nenorinčių“ spuogų, inkštirų ar net skausmingų mazgelių, „kalti“ hormonai ir paveldimumas – dalykai, kuriuos sunku paveikti.
Neveltui aknė ir prasideda paauglystėje. Būtent tada organizme išsiskiria daugiau vyriškų hormonų, kurie yra atsakingi ne tik už lytinės sistemos veiklą. Šie hormonai suaktyvina odoje esančias riebalines liaukas ir pakeičia riebalų sudėtį. Susikaupęs sekretas negali pasišalinti, o odoje esantys latakai ir poros užsikemša. Netrukus pasireiškia pirmieji aknės ženklai – neuždegiminiai spuogai. Vėliau, neteisingai prižiūrint odą, kintant hormonų pusiausvyrai, liga gali paūmėti.
Atmink, kad kiekvieno žmogaus odai reikia individualios priežiūros, tad jeigu vargina intensyvūs aknės paūmėjimai, nedvejok konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistais.
Tačiau jei vistik aknė tau – ne laikina problema, o nuolatinis trikdis, išmok ją suvaldyti: įsimink kelias pagrindines odos priežiūros taisykles.
- Odos tipas. Pirmiausia išsiaiškink savo odos tipą. Nors aknė dažniau varginą riebią odą turinčius žmones, jos neišvengia ir tie, kurių oda sausa. Jeigu tavo oda riebi – rinkis kremus ir losjonus, kurie yra lengvos, gelinės konsistencijos, o jeigu sausa – tirštesnius ir riebesnius.
- Jautrumas. Atkreipk dėmesį į savo odos jautrumą. Jei ji rausta, pleiskanoja ar jautriai reaguoja į kosmetikos priemones, rinkis kremus, kuriuose yra mažesnis aktyvių aknę gydančių komponentų kiekis arba apie tai informuok priemones pasirinkti padedantį specialistą, kad jis padėtų tau pasirinkti tinkamesnės sudėties priemones.
- Drėkinimas. Nepiktnaudžiauk kosmetiniais preparatais nuo spuogų – jie išsausina odą. Mitas, jog riebią, į aknę linkusią odą reikia sausinti, o ne drėkinti. Sausinančios priemonės ilgainiui pradeda odą dirginti ir slopina natūralų odos barjerą.
- Priežiūra pagal amžių. Nors didžioji dalis į aknę linkusios odos priežiūros taisyklių tinka ir paaugliams, ir suaugusiems, rinkdamasis priemones atsižvelk į savo amžių. Paauglius aknė vargina dažniau, o jų oda paprastai yra riebesnė nei suaugusiųjų, tad didžioji dalis aknės gydymui skirtų priemonių kuriamos būtent jiems. Suaugusiojo odą jos gali pernelyg išsausinti.
- Ne per daug makiažo. Neslėpk spuogų po storu kreminės pudros sluoksniu – taip tik dar labiau užkimši poras. Jeigu nori spuogus paslėpti, pirmiausią odą pasitepk kremu, o vietoje įprastos kreminės pudros rinkis vadinamuosius BB ir CC maskuojamuosius kremus ar kitas porų neužkemšančias (nekomedogenines) priemones.
- Švelnus valymas. Būk švelnus savo odai. Tavo tikslas – pašalinti riebalų perteklių ir negyvas odos ląsteles, o ne dar labiau ją įjautrinti. Net jei manai, kad tavo oda itin riebi, pakaks ją ryte ir vakare švelniai nuprausti prausikliu. Tiesa, jei lauke drėgna ir karšta ar intensyviai sportavai, odą stenkis nusiprausti kuo greičiau.
- Teisingas valymas. Įprask teisingai valyti odą. Venk prausiklių, kuriuose yra alkoholio ar muilo. Geriau rinkis valymo priemones, kurių pH yra neutralus. Niekuomet nesiprausk karšu vandeniu, odos netrink kūno rankšluosčiu.
- Skaityk sudėtį. Venk priemonių, kurių sudėtyje yra natrio laureto sulfato (sodium laureth sulfate) ar kitų poras kemšančių medžiagų.
- Tinkama mityba. Tam tikri produktai, pavyzdžiui, pieno gaminiai, „greitieji“ angliavandeniai, cukrus, gali sukelti aknės paūmėjimus, todėl jų venk. Lapinių daržovių, antioksidantais gausių vaisių ir daržovių vartojimas gerina odos būklę. Stebėk, kad tavo kasdienėje mityboje netrūktų produktų vitaminų A, C ir E, Omega-3 ir Omega-6 rūgščių, B grupės vitaminų.
- Tolyn rankas nuo veido! Net jei ir labai knieti, nebandyk atsiradusių spuogų spausti – pažeistose vietose gali likti randų ir prasidėti infekcija.