Savo kojomis suskumbame rūpintis artėjant vasarai, juk norime, kad ne tik nagai, bet ir pėdos spindėtų sveikata ir grožiu. Tačiau, kad pėdos sveikai atrodytų, jomis reikia rūpintis ir žiemą, o kaip pasirūpinti savo pėdomis žiemos sezonu, kaip išvengti nuospaudų ir pėdų grybelio, komentuoja vaistininkė Inga Norkienė.
Avalynės pasirinkimas
Atėjęs žiemos sezonas su savimi atsineša ir savas problemas. Prakaituojančios kojos, nuospaudos, suragėję kulnai, pėdų grybelis, karpos – visi šie pavojai tyko mūsų pėdų žiemos sezonu. Norint išvengti šių problemų, pirmiausia reikėtų pradėti nuo tinkamos avalynės pasirinkimo. Ji turėtų būti lengva, šilta, patogi, ne per ankšta, kad mūsų pėdos galėtų kvėpuoti. Geriausia rinktis batus iš natūralios odos, neaukštu kulnu ir platesniu priekiu, kad pėdų nevargintų nuospaudos, nutrynimai, nagų įauginėjimai ar pėdų deformacijos dėl nepatogios avalynės. Kojines rekomenduojama rinktis iš natūralaus pluošto.
Pagrindinės problemos ir jų priežastys
Žiemą avalynėje kojos labiau prakaituoja, todėl didėja rizika užsikrėsti pėdų grybeliu, neretai, šaltuoju sezonu, pakinta ir kojų nagai, atsiranda nuospaudos, dėl uždaresnės, siauresnės avalynės. Jeigu tik pajutote, kad atsirado sukietėjimų, mazgelių – reiškia, kad atsirado nuospauda ir reikėtų ją pašalinti, kol jos dar neskauda. Jeigu reguliariai darotės pedikiūrą, šios problemos turėtumėte išvengti, o jeigu nuospaudos atsiranda tose pačiose vietos, tai gali būti dėl pėdos deformacijos. Tokiu atveju jums pagelbėti gali supinatoriai – specialūs įdėklai į batus, dėl kurių pėda remiasi į kitas vietas, neužspaudžiant nuospaudų.
Esant kojų nagų pakitimams, reikėtų apsilankyti pas specialistus ir išsiaiškinti, ar tai grybelinė infekcija, o galbūt onicholizė – atšokęs nagas. Patiems pėdų grybelio gydyti nerekomenduojama, kadangi gydymo priemonių apstu, o pats gydymas priklauso nuo grybelio rūšies.
Pėdų priežiūra žiemą
Žiemą viso kūno oda tampa sausesnė dėl įvairių priežasčių: daugiau laiko praleidžiama viduje, kur dėl šildymo oras yra sausesnis, kitaip maitinamės, mažiau judame, todėl organizmui pradeda stigti vitaminų, dėl to, mūsų oda sausėja, o kulnų oda tampa šiurkšti, kieta, atsiranda įvairių įtrūkimų. Tinkamai nesirūpinant savo pėdomis, ilgainiui gali kilti rimtų problemų, kaip pvz., hiperkeratozė – per didelis odos išsausėjimas.
Tam, kad taip neatsitiktų reguliariai atlikite pedikiūrą, jeigu galite sau leisti bent kartą per sezoną reikėtų apsilankyti pas šios srities profesionalus. Namuose reguliariai darykite šilto aliejaus voneles, rinkitės alyvuogių, kokosų, jį pašildykite karšto vandens vonelėje ir pamirkykite pėdas apie 20 min. Taip pat nepamirškite, kad organizmą stiprinti būtina ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus, į savo racioną įtraukite produktus, kuriuose gausu Omega-3 riebiųjų rūgščių, vitaminų A, E, B, kaip žuvis, kiaušinių tryniai, varškė, taip pat naudokite papildus su šiais vitaminais.
Praktiniai patarimai
- Tinkama avalynė, kuri leidžia kojai kvėpuoti, jos nesuspaudžia bei reguliarus jos dezinfekavimas.
- Taisyklingas nagų kirpimas – tiesiai, neužapvalinant.
- Vonelės, pedikiūras ir maitinamieji kremai, kurie neleis odai išsausėti.
- Varginant nagų ar pėdų problemoms nebandykite gydytis naminėmis priemonėmis, kreipkitės į vaistininkus, daktarus.
- Pasirūpinkite, kad pėdų oda visuomet būtų švari ir sausa.