Komentuoja vaistininkė Audronė Ziemelytė
Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis norint džiaugtis sveika ir gražia oda – pilnavertė mityba. Maitindamiesi sveikai ir reguliariai, su maistu gauname odos grožiui palaikyti reikalingų A, E, C ir B grupės vitaminų bei mikroelementų. Atėjęs rudens sezonas – puikus metas organizmą papildyti šiais vitaminais, gautais iš šviežių lietuviškų vaisių bei daržovių.
Vitaminas A
Vienas svarbiausių vitaminų, padedančių apsaugoti odą nuo išorinių dirgiklių, yra vitaminas A. Šis vitaminas dalyvauja odos ląstelių atsinaujinimo procesuose, padeda odai išsaugoti drėgmę ir elastingumą. Vienas iš ženklų, kad organizmui gali trūkti vitamino A – odoje pastebimos šerpetojančios dėmelės, varginantis burnos džiūvimas ar akių išsausėjimas. Tad jei jaučiate, kad šio vitamino atsargas reikia papildyti, rudenį valgykite daugiau morkų, paprikų, špinatų, brokolių, abrikosų ir kitų tamsiai žalių ar oranžinių daržovių bei vaisių. Artėjant tamsiam ir šaltam metui, vitaminas A padės ne tik apsaugoti odą nuo išsausėjimo, bet ir sustiprins regėjimą tamsoje!
Vitaminas E
Vitaminas E svarbus dėl savo antioksidacinių savybių. Jis saugo odą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio ir taip atitolina ankstyvus organizmo senėjimo požymius. Jo gausu įvairiuose aliejuose, riešutuose bei riebioje žuvyje, tokioje kaip lašiša, skumbrė ir silkė.
Vitaminas C
Kitas odai labai svarbus vitaminas yra vitaminas C. Jis yra puikus antioksidantas, padedantis gerinti odos būklę iš vidaus ir iš išorės, skatinantis kolageno sintezę ir taip padedantis išsaugoti odos stangrumą. Todėl, jei trūksta šio vitamino, oda gali atrodyti suglebusi, neelastinga, joje pradeda matytis pirmosios smulkios raukšlelės. Vitaminas C taip pat padeda stiprinti kraujagysles, todėl puikiai tinka besiskundžiantiems raustančia, temperatūros pokyčiams jautria oda. Vitamino C gausu raudonosiose ir geltonosiose paprikose bei kopūstuose.
Grupės B vitaminai
Gerai odos būklei palaikyti reikalingi ir vandenyje tirpūs B grupės vitaminai. Vitaminas B3(niacinas) padeda odos atsinaujinimo procesams, o B7(biotinas) reguliuoja prakaito liaukų funkciją. Šių vitaminų trūkumas gali pasireikšti varginančiais spuogais, odos bei burnos gleivinės uždegimu ar net dermatitu. B grupės vitaminų galima rasti riešutuose bei grūdinėse kultūrose, sūryje, kiaušiniuose, mielėse, mėsoje bei žuvyje.
Mikroelementai
Ne mažiau reikšmingi odos grožiui yra ir mikroelementai. Cinko turintys preparatai reguliuoja riebalų išsiskyrimą, skatina odos gijimą bei atsinaujinimą, todėl padės tiems, kuriuos vargina spuogai. Varis bei silicis padeda odą išlaikyti stangrią ir elastingą, o selenas dėl savo antioksidacinių savybių yra svarbus odos apsaugai nuo senėjimo.
Gali padėti ir maisto papildai
Jei jaučiate vitaminų trūkumą, o dėl tam tikrų priežasčių nepavyksta maitintis sveikai, esate alergiški ar netoleruojate tam tikrų maisto produktų, šių vitaminų galite gauti ir su maisto papildais. Tačiau, esant galimybei, geriau rinktis atskirus vitaminus ar mikroelementus, o ne jų kompleksą. Taip daryti vertėtų siekiant geresnio medžiagų įsisavinimo.
Pavyzdžiui, B grupės vitaminus įsisavinti trukdo taninai, esantys arbatoje, kava bei alkoholis. Tad jei vakarienei paruoštą žuvį ar mėsą užgersite taure vyno ar alaus, vargu ar gausite visą vitaminų dozę. Vitaminai A ir E yra tirpūs riebaluose, tad juos reikėtų vartoti karu su riebalų turinčiu maistu ar bent jau po valgio. Tyrimais nustatyta, kad geriant riebaluose tirpius vitaminus ant tuščio skrandžio, iš jų gaunama labai mažai naudos. Be to, riebaluose tirpūs vitaminai yra linkę kauptis organizme, todėl reikėtų juos vartoti atsakingai ir ne ilgiau nei tris mėnesius be pertraukos.