2018-10-05
Skilinėjantys plaukų galiukai – kaip pagerinti jų būklę?
2018-10-05
Komentuoja vaistininkė Audronė Ziemelytė
Skilinėjantys, išsišakoję plaukų galiukai mus vargina ne tik vasaros metu, bet ir šaltuoju metų sezonu. Temperatūrų pokyčiai, plaukų dažymas ir įvairios cheminės priemonės, nusilpęs organizmas – visos šios priežastys lemia plaukų galiukų būklę. Tačiau plaukų pažeidimai nėra negrįžtami. Šiek tiek dėmesio ir tinkamų priežiūros priemonių – ir vėl džiaugsitės lengvai šukuojamais ir dailiai krentančiais plaukais.
Plaukų skilinėjimo tipai
Plaukų galiukų skilinėjimas turi net medicininį pavadinimą. Jis vadinamas trichoptilioze. Jį lemia dažnas plaukų dažymas, ypač šviesinimas, cheminis sušukavimas, garbanojimas karštomis žnyplėmis. Trichoptiliozė dažniausiai pastebima ilguose ir sausuose plaukuose, kai išilgai įskyla arba plauko galiukas, arba pats plaukas.
Kitas plaukų skilinėjimo defektas vadinamas trichonodoze. Tai toks plaukų skaidulų defektas, kuris aiškiau matomas pro mikroskopą, kai nesigamina plauką dengiantys žvyneliai. To priežastys gali būti paveldimumas, būdingas tam tikroms tautoms, arba mechaninis poveikis. Tokie plaukai atrodo susivėlę, nepaklusnūs, lengvai trūksta, skyla, plauko galiukas būna pabalęs. Jei tai paveldimos priežastys, plaukai skyla jau nuo šaknų.
Skersinis plaukų lūžinėjimas vadinamas trichoklazija. Tokia plaukų būklė atsiranda traumuojant plaukus, dėl stipraus tempimo, pešimo, rišimo, formuojant, grubiai šukuojant plaukus. Žiūrint per visą plaukų ilgį aiškiai matosi linija suskilinėjusių plaukų, kurioje jie buvo traumuoti.
Reguliarus plaukų kirpimas
Tinkamai plaukų priežiūrai reikalingi reguliarūs vizitai pas kirpėją, rekomenduojama lankytis kas 3-6 mėnesius, priklausomai nuo plaukų būklės. Tam, kad plaukų galiukai išliktų sveiki, pakirpkite juos 0,5 – 1 cm ten, kur jie įskilę, nes nenukirptas skylantis plaukas kyla aukštyn ir gadina plaukus per visa jų ilgį. Jeigu plaukų galiukas jau suskilinėjęs, jokie kondicionieriai, kaukės ar plaukų aliejai problemos nepašalins, jie tiks suglotnins plaukų galiukus.
Paprašykite kirpėjo objektyviai įvertinti jūsų plaukų būklę, parodyti jums, iki kokio ilgio yra įskilę jūsų plaukų galiukai ir nepabijokite juos pakirpti daugiau. Dažnai drastiškesnis plaukų patrumpinimas išsprendžia šią problemą ilgam laikui. Taip pat norint turėti sveikus plaukų galiukus yra rekomenduojama neiškarpyti plaukų, o juos kirptis tiesiai.
Plaukų šukavimas ir jų džiovinimus
Plauko galiukas – silpniausia jo vieta, tad juos šukuoti reikėtų ypač švelniai ir atsargiai, pradedant nuo apačios ir palaipsniui kylant viršų. Dar atsargiau šukuokite šlapius plaukus. Per dažnas ir per stiprus plaukų šukavimas gali jiems labai pakenkti, kaip ir netinkamos plaukų gumytės. Venkite plaukų gumyčių su metalinėmis detalėmis, geriau naudokite medžiagines, o taip pat neveržkite plaukų per stipriai, kad jie nelūžinėtų.
Plaukų džiovintuvus, žnyples ir kitas panašias priemones naudokite saikingai, o jeigu tokios galimybės neturite, į pagalbą pasitelkite priemones, apsaugančias plaukus nuo karščio. Nepamirškite, net ir leidžiant plaukams išdžiūti natūraliu būdu, su rankšluoščiu nereikėtų stipriai trinti plaukų, o tik švelniai nusausinti.
Apsauginės priemonės
Saugokite savo plaukus nuo ultravioletinių saulės spindulių vasarą ir atostogų metu šiltuose kraštuose. Jie ne tik blukina plaukų spalvą, bet ir džiovina plaukus, ko pasekoje jie tampa sausi ir lengviau skyla. Sūrus jūros vanduo tik sustiprina sausinantį poveikį. Būtinai dėvėkite galvos apdangalus, naudokite plaukus saugančias priemones su apsauginias filtrais (SPF).
Lankantis baseine taip pat dėvėkite apsauginę kepurėlę arba nešlapinkite plaukų. Chloruotas baseinų vanduo labai džiovina plaukus. Žiemą taip pat neleiskite vėjyje plaikstytis plaukams, denkite galvą galvos apdangalais ir saugokite plaukus nuo pažeidimo. Sušalę plaukai yra labai trapūs.
Išorinis ir vidinis plaukų maitinimas
Plaukų būklę veikia ne tik išoriniai faktoriai, kaip šaltis, saulė, elektriniai prietaisai ar cheminės medžiagos, bet taip pat ir vidiniai – stresas, maistingų medžiagų ir vitaminų trūkumas. Dar viena natūrali skilinėjimo priežastis – plauko amžius. Kuo ilgesnis plaukas, kuo jis senesnis, vadinasi patyręs daugiau mechaninio poveikio ir bus labiau pažeidžiamas. Norint išlaikyti sveikus ir stiprius plaukus, būtina juos stiprinti tiek iš vidaus, tiek iš išorės.
Išorinės priemonės:
- Šampūnai
- Plaukų aliejai
- Kaukės
Visos šios priemonės turėtų būti pasirenkamos pagal jūsų plaukų tipą. Šampūnus reikėtų rinktis kuo natūralesnius, ypač, jeigu plaukus plaunate kiekvieną dieną. Normalių ir sausų plaukų savininkės turėtų vengti šampūnų riebiems plaukams, kadangi pastarieji dar labiau sausina plaukus ir jų galiukus.
Alyvuogių, ricinų, kokosų ar argano aliejaus kaukės, kuriomis plaukus galite palepinti 1-2 kartus per savaitę, padės išlaikyti plaukų drėgmę ir blizgesį. O kondicionieriaus naudojimas po plaukų plovimo neleis plaukams susivelti ir pasišiaušti, palengvins iššukavimą. Svarbu nepamiršti vienos taisyklės, kad kaukė turi būti laikoma ilgesnį laiką, ne mažiau kaip 20 minučių. Jos paskirtis įsotinti, pamaitinti, atstatyti plauko struktūrą, o kondicionierius gali būti laikomas ir kelias minutes, nes jo paskirtis daugiau paviršinė.
Kitas patarimas – niekada netepti tokių priemonių ant nešvarių plaukų, nes veikliosios medžiagos neprasiskverbs ir nesuteiks reikiamo efekto.
Vidinės priemonės:
- Visavertė mityba
- Vitaminai
- Poilsio režimas
Išoriškai rūpintis plaukais neužtenka, reikalingas organizmo stiprinimas iš vidaus. Kadangi plaukas sudarytas iš baltymo keratino, į savo mitybos racioną įtraukite pakankamai baltyminių produktų – kiaušinių, žuvies, vištienos, rūgusio pieno produktų, ankštinių daržovių. Taip pat svarbūs produktai, kuriuose gausu geležies, vitamino C ir omega rūgščių. Svarbus ir poilsio, miego režimas. Dar vienas būdas sustiprinti plaukus – papildai su B grupės vitaminais, ieškokite, kad sudėtyje būtų folio rūgšties, vitamino B5 ir biotino. Stipriems plaukams reikalingi ir mikroelementai, kaip silicis, selenas, cinkas.
Profilaktika:
- Plaukų šukavimui rinkitės medines šukas, šepečius
- Saikingai naudokitės plaukų džiovintuvu ir kitomis priemonėmis
- Rinkitės natūralius šampūnus
- Naudokite plaukų kaukes, kondicionierius, aliejus
- Rinkitės švelnias ir neveržiančias plaukų gumytes
- Naudokite maisto papildus