2018-08-13
Kad maudynės neapkarstų: nėščiųjų intymi higiena vasarą turi būti itin kruopšti
2018-08-13
Komentuoja vaistininkė Inga Norkienė
Rugpjūtį – pats maudynių sezono įkarštis. Iš vienos pusės mirkti vandenyje – vienas malonumas, iš kitos pusės, toks malonumas gali atnešti visai nemalonius patyrimus – makšties infekcijas. Tokioms infekcijoms šiltuoju metų laiku ypač imlios nėščiosios ar žindančios mamos. Todėl jos intymia higiena vasarą turėtų rūpintis itin kruopščiai.
Makšties infekcijas gali sukelti daugybė skirtingų priežasčių – netinkamas gyvenimo būdas, mityba, stresas, didelė lytinių partnerių kaita ar net antibiotikų vartojimas. Tačiau šios uždegiminės ligos dar dažniau prikimba vasarą, prasidėjus maudynių sezonui.
Tokias infekcijas gali sukelti ne tik nešvarus vanduo, bet ir šlapi maudymosi kostiumėliai. Šlapi rūbai provokuoja infekcijų atsiradimą. Žinoma, gali būti ir taip, jog nieko blogo neatsitiks, tačiau jautresnėms moterims gali kilti grybelinė infekcija ar net pūslės uždegimas. Kartais atrodo, kad vanduo nešaltas, oro temperatūra pakankamai šilta, tačiau, ilgiau pagulėjus ant žemės, vėliau išlenda problemos.
Norint išvengti nemalonių padarinių, siūlau, išsimaudžius vandens telkinyje, iš karto nusiprausti po dušu, nusišluostyti ir rūbus pasikeisti sausais. O jei šalia nėra dušo – kaip alternatyvą patarčiau naudoti intymios higienos servetėles.
Gali sukelti persileidimą
Makšties infekcijoms daug imlesnės nėščios moterys. Dėl nėštumo metu vykstančių hormonų pokyčių kone kas antra besilaukianti moteris suserga grybeliniu uždegimu. Ši infekcija pasireiškia gausesnėmis balkšvos spalvos, varškės pavidalo išskyromis. Dažnai grybelinę infekciją turinčias moteris kankina niežulys ir deginimas.
Išskyrų nėštumo metu gali padaugėti ir natūraliai. Tuomet jos būna skaidrios, vientisos ir slidžios, nejaučiami jokie kiti nemalonūs simptomai. Tačiau, jeigu atsiranda niežulys ar deginimas, tikėtina, jog tai – grybelinė arba bakterinė infekcija. Žinoma, tiksliai nustatyti ar tai natūralus išskyrų pagausėjimas, ar uždegimas, gali tik gydytojas, atlikęs laboratorinius tyrimus.
Ypač svarbu žinoti, kad makšties infekcijos ne tik sukelia nemalonius pojūčius besilaukiančiai moteriai, bet ir gali pakenkti kūdikio sveikatai. Mažiausiai pavojinga – grybelinė infekcija. Ji nekelia pavojaus nei nėščiosios, nei vaiko gyvybei, tačiau gimdymui vykstant natūraliu būdu, ja gali užsikrėsti ir naujagimis.
Kitos infekcijos daug pavojingesnės. Pavyzdžiui, bakterinė infekcija, pasireiškianti spalvotomis, nemalonaus kvapo išskyromis, gali sukelti priešlaikinį gimdymą ar net persileidimą. Gimdymo metu ja gali užsikrėsti ir kūdikis. Todėl nėštumo metu reikėtų saugotis, o pastebėjus nemalonius simptomus, iš karto kreiptis į gydytoją.
Pataria kreiptis į gydytoją
Nors priemonių, galinčių palengvinti infekcijos simptomus yra, besilaukiančiai mamai rekomenduočiau pirmiausiai pasirodyti ginekologui, kuris nustatys tikslią diagnozę. Moteris gali kentėti ir dėl mišrios infekcijos, o tą tiksliai nustatyti leidžia tik laboratoriniai tyrimai.
Yra nereceptinių vaistų, skirtų grybelinei infekcijai gydyti. Yra ir medicinos priemonių simptomams palengvinti. Todėl esant konkrečiai situacijai, vaistininkas turi galimybę padėti. Tačiau vis tiek norisi, kad kiekvieną atvejį objektyviai įvertintų gydytojas. Vis dėl to, siekiant išvengti skaudžių pasekmių, su nėščiosiomis reikia elgtis atsargiai.