2017-09-22
Makšties sausumas: kai intymumas nebemalonus
2017-09-22
Siekiant kokybiško intymaus gyvenimo būtina, kad abu partneriai jaustųsi komfortiškai: tiek psichologiškai, tiek fiziologiškai. Per maža makšties lubrikacija, trukdanti ir kasdienybėje, ir intymių akimirkų metu, apkartina poros malonumus. Visgi nė vienas neturi jaustis dėl to kaltas: makšties sausumas dažnai pasireiškia atėjus tam tikram gyvenimo etapui: nėštumui, gimdymui ar menopauzei.
Makšties sausumo požymiai
Įtarti per mažą makšties lubrikaciją gali tada, jeigu:
- Lytiniai santykiai sukelia diskomfortą, skausmą.
- Po sueities atsiranda kraujingų išskyrų (trūkstant drėgmės, pažeidžiama gleivinė).
- Dažnai vargina tempimo, deginimo jausmas makštyje.
- Nuolat kartojasi įvairūs uždegimai (bakterinė vaginozė, kandidozė ar nespecifinis vaginitas).
- Intymios srities zona tampa itin jautri, sudirgsta nuo prisilietimų.
- Išsausėjusi gleivinė kartais sukelia ir tokius sveikatos sutrikimus, kaip dirgli šlapimo pūslė ar itin suplonėjusi makšties ir vulvos oda.
Priežastys
Makšties sausumas varginti gali tiek dėl fiziologinių, tiek dėl psichologinių veiksnių. Patiriant nuolatinį stresą, emociškai pervargus, nelengva mėgautis kokybišku intymiu gyvenimu. Atsipalaiduoti tampa sunku pašlijus santykiams, nepasitikint partneriu ar bijant pastoti. Visa tai gali lemti nepakankamą lubrikaciją lytinių santykių metu.
Iš fiziologinių priežasčių makšties sausumą dažniausiai lemia nėštumas ir gimdymas bei menopauzė. Šiais gyvenimo laikotarpiais, sumažėjus estrogeno – makšties sekreciją reguliuojančio hormono – dažnai patiriami minėti nemalonūs pojūčiai: deginimas, tempimas ar skausmas mylintis.
Kartais makšties gleivinę išsausina neracionalus vaistų (žvakučių, ovulių) vartojimas, netinkamai naudojami tampomai (juos per retai keičiant) ar alerginės reakcijos (higienos priemonėms, prezervatyvams).
Kaip sau padėti?
Pirmiausia, išsiaiškink makšties sausumo priežastį. Jeigu nepatiri psichologinių sunkumų, nesilauki ar nesūpuoji mažylio, o ir menopauzė – dar toli – bandyk pakeisti kasdienius įpročius. Rinkis tokį intymios higienos prausiklį, kurio sudėtyje nebūtų dirginančių, alergizuojančių medžiagų (dirbtinių kvapų, konservantų ir kt.). Menstruacijų metu dažniau naudok higieninius paketus, o tamponus keisk kas 2–3 val. Naudinga išbandyti ir prezervatyvus be latekso: kartais ši medžiaga alergizuoja ir sukelia makšties sudirgimą, sausumą.
Esant psichologiniams sunkumams, nuovargiui ar nesutariant su partneriu, skirk laiko sau ir vienas kitam. Vizitas pas psichologą taip pat gali tapti gera išeitimi. Svarbiausia atsimink, kad neatradus tiek vidinės, tiek santykių harmonijos, bus sunku atsikratyti ir intymių problemų.
Sulaukus šeimos pagausėjimo ar atėjus menopauzei, makšties sausumas gali varginti ilgesnį laiką. Šiais atvejais tinka priemonės (geliai, žvakutės) su hialurono rūgštimi. Naudok jas nakčiai ir/ar prieš mylintis: taip išvengsi nemalonių pojūčių, galėsi atsipalaiduoti ir vėl mėgautis intymumu. Tiesa, nustojus maitinti mažylį, makšties drėgmė turėtų atsistatyti. Iki tol miegamojo stalčiuje visad turėk gelio su hialuronu.