2022-12-20
Kalėdinių dovanų – į vaistinę: patarė, ką dovanoti tėvams ir kolegoms
2022-12-20
Didžiosios metų šventės jau visai arti. Vieni žmonės planuoja kalėdines dovanas iš anksto, kiti perka jas paskutinę minutę. Vaikams dažniausiai dovanojami žaislai, o suaugusiems – praktiški daiktai. BENU vaistininkai pastebi, kad viena iš vietų, kur nevengiama užsukti kalėdinių dovanų, – vaistinė. O prekių asortimentą šiemet čia papildė tai, ko vaistinėje nesitikėtumėte išvysti.
Tokių prekių iki šiol dar nebuvo
Prasidėjus kalendorinei žiemai įsibėgėja kalėdinių dovanų medžioklė – prekybos centrai ir parduotuvės prisipildo „Kalėdų senelių“, ieškančių, kaip nustebinti artimuosius. Rinkodaros ir komunikacijos mokslų (KOG) instituto apklausos duomenimis, maždaug 45 proc. respondentų dovanomis pradeda rūpintis lapkritį arba gruodžio pradžioje, o 7 proc. šį rūpestį palieka paskutinei savaitei prieš Kalėdas.
Apklausa taip pat atskleidė, kad lietuviai dažniausiai dovanoja praktiškus daiktus: bilietus į renginius, keliones ar su hobiais susijusias dovanas. Keturi iš dešimties gyventojų jų ieško internete, 39 proc. – prekybos vietose, tarp jų ir vaistinėje. Anksčiau vyravęs įsitikinimas, kad vaistinėse parduodami tik vaistiniai preparatai ir medicinos priemonės, po truputį blėsta. Lietuviai vis dažniau užsuka dovanų būtent čia.
BENU vaistininkė Laura Mockutė tikina, kad šiuo metu vaistinėse esančių prekių asortimentas yra labai gausus ir kasmet darosi vis didesnis. Lentynose – maisto papildai, vitaminai, įvairūs medicininiai prietaisai ir kosmetikos priemonės. Kitaip tariant, praktiški pirkiniai, kuriuos gali panaudoti kiekvienas.
„Vaistinėse yra ne tik daugybė tinkamų dovanoti pavienių produktų, bet ir specifiškai šventiniam laikotarpiui sukurtų dovanų komplektų. Džiaugiamės, kad šiemet asortimente atsirado žvakių, namų kvapų, rankų darbo muilų ir kitų aromaterapijai skirtų priemonių. Anksčiau jų neturėjome“, – priduria BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Ramunė Uosienė.
Žmonės mielai renkasi ir jau paruoštus, šventiškai supakuotus prekių rinkinius. Tačiau, žinoma, kai kurie klientai mėgsta savo nuožiūra sukomplektuoti rinkinį namuose iš vaistinėje įsigytų produktų. Pavyzdžiui, veido prausiklis, kremas ir lakštinė kaukė – puikus rinkinys prisižiūrinčiam artimajam.
Didžiausia ir dažniausiai daroma klaida renkant dovaną, pasak R. Uosienės, – bandymai išrinkti dovaną pagal savo pomėgius ir poreikius. „Įsiklausykite į žmogaus norus ir turėdami galimybę, juos įgyvendinkite. Nepamirškite žmogaus pomėgių ir įpročių. Galbūt jam patinka tik natūrali kosmetika, galbūt jis yra vegetaras ar veganas. Dovana turėtų atskleisti, kiek mes pažįstame savo kolegą ar artimą, ir kaip gebame atliepti jo poreikius“, – pataria sveikos odos ekspertė.
Dovanų kuponai – universalūs, bet nebe tokie populiarūs
Nors ir renkasi praktiškas, lengvai pritaikomas dovanas, lietuviai ne visuomet jaučiasi užtikrinti, ar išrinkta dovana artimajam tiks ir patiks. Tokiu atveju galima rinktis dovanų kuponą. BENU specialistės R. Uosienės teigimu, nepaisant to, kad pastaraisiais metais dovanų kuponai nebėra tokie populiarūs, tai – universali dovana.
Ekspertė sako, kad net ir parinkus dovaną pagal individualius artimojo poreikius galima „prašauti“, todėl tiems, kas abejoja, pataria pirkti dovanų kuponą arba tai, kas tinka visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, pavyzdžiui, neutralų plaukų šampūną, rankų kremą, apsauginį lūpų pieštuką, vaistažoles, vitaminus ir jų kompleksinius, imunitetą stiprinančius maisto papildus. O neišsirenkantiems dovanų vaistinėse į pagalbą visuomet atkeliauja vaistininkai ir konsultantai.
„Norėdami parinkti geriausią priemonę sveikatai stiprinti užduodame keletą konkretesnių klausimų, skirtų išsiaiškinti žmogaus amžių, turimas sveikatos problemas ir nusiskundimus. Tai padeda suvokti ir įsivaizduoti dovaną gausiančio žmogaus gyvenimo būdą ir patarti, kas tiktų būtent jam“, – komentuoja L. Mockutė.
Ieško dovanų ir tėvams, ir kolegoms
BENU vaistininkams ir specialistams dažniausiai tenka konsultuoti savo tėvams dovanas perkančius vaikus arba kolegoms dovanų ieškančius klientus.
Vaistininkė L.Mockutė sako, kad vienas daiktas gali praversti kone kiekvienam senjorui.
„Kasdien į vaistinę pasitikrinti kraujospūdžio užsuka bent keletas senjorų, todėl kraujospūdžio matavimo aparatas yra puiki dovana bet kokio amžiaus žmogui. Taip pat patariame dovanoti ir vitaminų ar maisto papildų, kosmetikos priemonių, kurių nusipirkti senjorams ar net vyresnio amžiaus žmonėms neleidžia finansinė padėtis. Tai dovanos, kurios ne tik pradžiugins ir padės sutaupyti, bet ir padovanos gerą savijautą“, – sako ji.
Specialistės pastebi, kad rečiausiai vaistinėse tėvai perka dovanas vaikams. „Tėvai ir taip nuolat rūpinasi, kad vaikai gertų vitaminus ar žuvų taukus ir kad augtų stiprūs. Tiesa, situacija kiek pasikeičia, kai vaikai tampa vyresni. Tuomet reikalingi papildai, norintiems stiprinti imuninę sistemą, sportuojantiems ir daug fizinio bei psichologinio krūvio turintiems asmenims”, – pasakoja L. Mockutė.
Šiuo laikotarpiu specialistės linki tinkamai planuotis dieną, neskubėti, rasti laiko pagalvoti apie žmones, kuriuos ketinate pradžiuginti.
„Sveikata – didžiausia dovana, kurią galima gauti. Prieš pirkdami dovanas pagalvokite apie konkretų žmogų. Kalėdų periodas tuo ir gražus, kad galime skirti laiko pamąstyti apie artimuosius. Dovanokite dalelę sveikatos, taip paskatinsite ir priminsite rūpintis savimi“, – pasimėgauti šventiniu laikotarpiu ragina R. Uosienė.