2021-04-21
Kasdienė moters intymi higiena: klaidos, kurių privalu vengti
2021-04-21
Tinkama intymi moters higiena ne tik užtikrina švarą ir komfortą, bet yra ir būtina sąlyga palaikyti sveikatą. Kalbėti apie intymią higieną drąsu vis dar ne kiekvienai, tačiau kuo daugiau patikimos informacijos, tuo lengviau tinkamai pasirinkti intymios zonos priežiūros priemones, laikytis sveikatai palankios rutinos, įsitikinusi BENU vaistininkė Inga Norkienė.
Anot vaistininkės, dažniausia netinkamos intymios moters higienos pasekmė – įvairūs uždegimai, diskomforto jausmas. Dalis klienčių pagalbos į specialistus kreipiasi problemai gerokai įsisenėjus, tokiais atvejais uždegimai sunkiau gydomi, gali sukelti komplikacijų. I. Norkienė sako, kad daugumos šių moteriškų bėdų galima išvengti, laikantis kelių pagrindinių taisyklių.
Atskiras prausiklis intymiai moters higienai – kokį pasirinkti?
Įprastas kūno prausiklis netinka intymiai moters higienai, nes jo pH pusiausvyra neutrali arba šarminė, o moters lytiniams organams reikalinga rūgštinė terpė (pH 3,8–4,5), kuri stabdo patogeninių bakterijų dauginimąsi.
„Renkantis intymios higienos prausiklį, jo sudėtyje ieškokite pieno rūgšties ar ratanijos ekstrakto – tai medžiagos, kurios padeda atkurti natūralią mikroflorą ir taip apsaugo nuo infekcijų. Taip pat raminamai veikia ir antiseptinėmis savybėmis pasižymi alavijas, vaistinė ramunė, medetka. Tačiau jeigu tenka rinktis – įprastas kūno prausiklis, ar apsiprausimas tiesiog tekančiu vandeniu be jokio prausiklio, naudokitės antra alternatyva. Nes svarbu išsaugoti pieno rūgšties bakterijas, nuo kurių priklauso sveikos makšties mikrofloros rūgštinė terpė“, – sako vaistininkė.
I. Norkienė atkreipia dėmesį, kad tokias moterų ligas, kaip pienligę ir bakterinę vaginozę, gali sukelti ir prausikliuose esančios cheminės medžiagos, todėl patartina rinktis priemones be dirbtinių dažiklių, kvapiklių ar putojimą skatinančių agresyvių medžiagų.
Kaip praustis?
Plauti reikia tik išorinius lytinius organus, o makštis išsivalo pati. Plauti makštį gali prireikti tik esant tam tikriems nusiskundimams ir tik patarus gydytojui ar vaistininkui.
Specialistė primena, kad labai svarbu taisyklinga apsiplovimo bei šluostymosi higiena, nes dėl moters anatomijos, braukti reikia nugaros link, o ne atvirkščiai. Taip nepageidaujamos bakterijos nepatenka ant lytinių organų. Plauti intymias zonas geriau duše, o ne gulint vonioje – taip nešvarumai lengviau nuteka.
Taip pat svarbu naudoti atskirus rankšluosčius intymioms sritims, veidui, kūnui, rankoms. Rinkitės švelnų rankšluostį, kad šiurkštus audinys nepažeistų jautrios odos.
Kokiu dažnumu praustis?
Sveikai moters higienai užtenka kasdienio prausimosi ryte ir vakare. Esant menstruacijoms ar po gimdymo, moteriai derėtų praustis dažniau, idealiu atveju – po kiekvieno higieninio paketo ar tampono pakeitimo. Tačiau dėl įvairių aplinkybių ne visada pavyksta tai padaryti, todėl vaistininkė pataria naudoti drėgnas intymios higienos servetėles, kurios rekomenduojamos be alkoholio. Servetėlės gali būti praturtintos arbatmedžio arba kitu antiseptiniu aliejumi, alavijų lapų ekstraktu, D-pantenoliu, kuris švelniai valo ir nedirgina odos.
Jeigu prasidėjo uždegimas ar kankina diskomforto jausmas, reikia konsultuotis su sveikatos specialistu: „Klaida, kurią daro makšties gleivinės uždegimu sergančios moterys – per dažnas prausimasis. Taip darydamos tik dar labiau sau kenkia, nes išplauna gerąsias bakterijas“, – perspėja I. Norkienė.
Apatinis trikotažas – ar jis turi įtakos intymiai sveikatai?
BENU vaistininkė sako, kad moterims derėtų kuo rečiau dėvėti kelnaites su juostele, nes tai vienas patogiausių būdų plisti infekcijoms. Taip pat geriau vengti sintetinių audinių, įklotus ir higieninius paketus taip pat rinktis kuo natūralesnius, be kvapiklių.
„Atšilus orams, taip pat dėl didesnio fizinio aktyvumo ir prakaitavimo, gausesnių lytinių organų išskyrų, apatiniai gali tapti palankia terpe veistis bakterijoms. Todėl vasarą rinkitės audinius, kurie geriau vėdinasi, lengvai garina drėgmę ir yra švelnūs, nedėvėkite labai aptemptų kelnių ar šortų“, – sako I. Norkienė.
Artėjant maudynių sezonui nepamirškite, kad ilgai maudantis jūroje, ežere ar baseine, o paskui būnant su šlapiu maudymosi kostiumėliu, susilpnėja odos apsauginės savybės. Dėl to pažeidžiama intymių vietų odos lipidų plėvelė ir pakinta odos pH. Tokia situacija sukuria puikias sąlygas grybeliams ir bakterijoms. Taigi po maudynių nerekomenduojama laukti, kol kostiumėlis išdžius ant kūno.