2019-01-14
Lauko darželis: kodėl verta atsikratyti baimės, kad vaikas sušals
2019-01-14
Lauko darželiai – Lietuvoje vis dar nepažinta švietimo kryptis, į kurią dažnai žiūrima gana skeptiškai. Drąsi idėja ugdyti vaikus gamtoje lietuvius vis dar baugina. Vėsus oras, drėgmė ir laisvė vaikams rinktis veikti, ką jie nori, didelę dalį tėvų vis dar atbaido. Ar yra, ko bijoti? Apie vaikų kasdienybę lauko darželyje, ugdymą ir sveikatą dalinasi Vilniaus Pavilnių regioniniame parke įsikūrusio Lauko darželio auklėtoja Irena Aračiauskienė, vaikus į lauko darželį leidžiančios mamos Jonė ir Ieva bei vaikų gydytoja Karolina Audenytė.
Tėvus atbaido nežinojimas
Tiek Kaune, tiek Vilniuje įsikūrusį Lauko darželį vaikai gali pradėti lankyti nuo 2 metų amžiaus, o vyriausieji priklauso priešmokyklinei ugdymo grupei. Kai kurie tėvai paprastai nėra linkę laukti naujų mokslo metų pradžios – atveda vaikus bet kuriuo metų laiku, net ir žiemą. Ir nors susidomėjimas lauko darželiais auga, kol kas tėvų abejonės stipresnės už galimą naudą vaikams.
Lauko darželio auklėtoja Irena Aračiauskienė teigia, kad tėvus lauko darželis dažniausiai atbaido, nes nerimaujama, kad vaikai gali sušalti. Net yra manančių, kad absoliučiai visa diena yra praleidžiama lauke ir įprasti patogumai tiesiog neegzistuoja.
„Vaikai miega normaliose lovose, viduje. Kartais žmonės klausia, o kodėl jūs ne lauke miegate, kai šilta? Bet tam taip pat turi būti sąlygos, turi būti terasa, stogas, uždanga nuo mašalų. Kol to neturime – migdome vaikus patalpose“, – teigia pašnekovė.
Tokio pobūdžio darželiuose tikrai pasitaiko nemažai iššūkių. Anot auklėtojos, didžiausias jų yra atlydis arba šlapia žiema, kai vaikai lengvai sušlampa ir juos reikia skubiai perrengti. Būtent todėl tėvų yra prašoma pasirūpinti drėgmei atspariais, neperšlampamais rūbais. Taip pat yra rekomenduojama vaikus rengti kokybiškais terminiais drabužiais.
Grūdintis tenka ir auklėtojoms
Anot I. Aračiauskienės, natūralu, kad oro sąlygos taip pat veikia ir darželio darbuotojus. Svarbiausia pasirūpinti neperšlampama apranga, kuri suteikia galimybę jaustis komfortiškai ir neleidžia sušalti.
Klaidinga manyti, kad lauko darželiuose vaikai tik bėgioja ir žaidžia lauko žaidimus. Vaikų ugdymas vyksta įprastai, tačiau čia vaikams kur kas daugiau laisvės rinktis, ką ir kada daryti. Pagrindiniai užsiėmimai šiame darželyje yra žaidimai ir projektinė veikla.
Pavasario – rudens sezonu, kai pakankamai šilta, stengiamasi kuo daugiau laiko praleisti lauke ir gryname ore, nes tai ir yra pagrindinė vaikų ugdymo erdvė. Žiemos sezonu darželyje užsiėmimai šiek tiek kinta, nes vaikai lauke visos dienos nepraleidžia.
„Žiemą veikla vyksta viduje, tačiau mes vis tiek kasdien išeiname į lauką bent vienai ar kelioms valandoms – laiko tarpas priklauso nuo oro. Vaikai visada atranda, kur save realizuoti: jeigu vasarą žaidžia su smėliu, žiemą žaidžia su sniegu ar netgi balomis“, – teigia darželio auklėtoja.
Veiklų planas – spontaniškas
Veikla, kuria užsiiminėja vaikai šiame darželyje, dažniausiai yra improvizuojama. Anot darželio auklėtojos Irenos, griežčiau planuojamos yra nebent kelionės ir žygiai, kitais atvejais labiau atsižvelgiama į pačių vaikų poreikius, o ne į pedagogų planus.
„Mes nesilaikome tokio plano, nuo kurio bijotume nukrypti. Turim nebent preliminarų savaitės planą, pavyzdžiui, pirmadienis – darbadienis, antradienis skirtas sportui, trečiadienis ekskursijoms ir žygiams, ketvirtadienis – meninei raiškai, penktadienis – virtuvės diena. Šis planas yra gana abstraktus ir jame daug vietos improvizacijai – jeigu vaikas nenori gaminti, piešti ar karpyti, jis gali pasirinkti kitą veiklą“, – tikina pašnekovė.
Suviliojo vaikų praleidžiamas laikas gryname ore
Mamos Jonės, vedančios du vaikus į šį darželį, teigimu, labiausiai pasirinkti tokią ugdymo įstaigą ją paskatino faktas, kad vaikai daug laiko praleis lauke. Supratusi, jog nei valstybiniai, nei privatūs darželiai nepatenkins šeimos poreikių, buvo nuspręsta rinktis tokį neįprastą variantą.
„Su vaikais nuo gimimo lauke praleidžiame daug laiko, vaikus pietų miego lauke migdome iki -12 laipsnių šalčio. Pradžioje buvo neramu dėl buvimo lauke visą dieną – ar nepavargs, ar nesušals… Bet kol kas nė vienos dienos neteko suabejoti lauko darželio teikiama nauda. Visiems sakau, kad tai yra geriausia ką mes galime duoti vaikams“, – pabrėžia pašnekovė.
Mama taip pat teigia, kad būdami lauke, vaikai turi daug daugiau erdvės ir galimybių išlieti savo energiją, ir kad gryname ore jie auga sveikesni.
„Dukra šiemet eina į Lauko mokyklos pirmą klasę. Pernai pradėjome leisti į darželį ir sūnų. Vaikai laimingi, sveiki ir patenkinti“, – tikina pašnekovė.
Vienas didžiausių pliusų – pakankamas fizinis krūvis
„Sūnus kurį laiką ėjo į privatų darželį. Nors jis ir buvo įsikūręs labai gražioje vietoje, vaikai lauke praleisdavo mažiau nei valandą per dieną. Fizinei veiklai nebuvo skiriama pakankamai laiko, o to mano sūnui labai trūko“, – teigia kita mama Ieva, taip pat leidžianti savo vaiką į šį darželį.
Moteris pabrėžia fizinės veiklos stoką kituose darželiuose kaip vieną pagrindinių priežasčių, kodėl vėliau pasirinko lauko darželį. Anot jos, tik lauke galimas pakankamas fizinio krūvio užtikrinimas. Mama tokį darželį ypač siūlo rinktis šeimoms, kurios gyvena gana sėsliai.
„Jei šeima gyvena aktyviai, eina į žygius, važiuoja į parkus, tai vaikui gali būti ir per daug prie visos šios veiklos dar kasdien praleisti didžiąją dalį dienos lauko darželyje. Mūsų vaikas pasiilgsta laiko namuose, todėl kartais savaitgalius leidžiame, džiaugdamiesi namų aplinka ir šeima“, – tikina mama.
Lauko darželius ji taip pat rekomenduoja tiems, kurie nori išbandyti netradicinį vaikų ugdymą – šiuose darželiuose jis yra organizuojamas kaip žaidimas, čia jie laisvi rinktis, ką nori veikti. Mama pastebi aiškią lauko darželių naudą vaikų emocinei būklei – vaikai tampa ramesni ir laimingesni.
Gydytoja: lauko darželiuose mažiau ligų
Vaikų terapeutės Karolinos Audenytės teigimu, vaikai, kurie lanko lauko darželį ilgiau nei metus, serga kur kas rečiau. Jeigu kiti darželiai uždaromi dėl sezoninių epidemijų, lauko darželių grupės išlieka sveikos ir beveik pilnos.
„Buvimas gryname ore yra svarbi imuninės sistemos sudedamoji dalis. Išskirčiau vitamino D svarbą vaikams, kuris gaminasi būnant saulėje ir yra labai svarbus jų imuniteto formavimuisi“, – teigia terapeutė.
Kad laikas lauke būtų išties naudingas, reikia tinkamai pasirūpinti vaikų apranga. Drabužiai turėtų būti patogūs, sluoksniuojami – tokie, kokius būtų nesudėtinga nurengti vaikams sušilus. Taip pat dažna klaida, kurią išskiria gydytoja, jog tėvai linkę vaikus aprengti per šiltai. Vaikai sušyla ir tuomet gali greičiau peršalti. Taip pat ne visi tėvai žino, kaip teisingai užrišti vaikams šaliką. Jeigu uždengiamas vaiko veidas, nuo šilto iškvepiamo oro jis sudrėksta ir veidas gali nušalti. Tinkama apranga, daug gryno oro, fizinis aktyvumas ir užimtumas vaikus padaro kur kas atsparesnius žiemą dažniausiai užklumpančioms ligoms. Tą pastebi ir tėvai, ir gydytoja, ir darželio auklėtoja.