„Esu visiškas darboholikas“, „Dirbu nuo septynių ryto iki dešimtos vakaro“, „Kasdien parsinešu darbo namo“, „Jaučiuosi tokia išsekusi“. Tikriausiai kiekvienas turime tokį draugą, kuris yra amžinai užsiėmęs, apkrautas darbais ir tikriausiai ne vienas iš mūsų pats esame tas draugas. Keista, tačiau darboholizmas tampa ne tik šiandienine liga, bet ir tam tikru pasididžiavimu. Kartodami, kad daug ir sunkiai dirbame tarsi suteikiame sau įvertinimą ir užsitikriname, kad esame nepakeičiami.
Tačiau kas yra svarbiau – pastangos ar rezultatas? Kuo skiriasi darboholikas ir produktyvus darbuotojas?
Darboholikas užpildo savo dieną įvairiomis užduotimis, nes negali arba nenori pasirodyti nieko neveikiantis. Kartais daugiau laiko nesąmoningai sugaišta vien tam, kad savo darbą galėtu brangiau įkainoti. Produktyvus darbuotojas yra orientuotas į tikslą ir dirba protingai, efektyviai ir didžiuojasi penkių valandų darbą atlikęs per dvidešimt minučių, nes sugalvojo gudrų sprendimą.
Prasidėjus naujiems metams greičiausia ne vienas nusprendėte daugiau laiko skirti sau, kas rytą keltis su šypsena ir jausti pasitenkinimą darbe. O kas labiau motyvuoja išlipti iš lovos, jei ne trumpa, bet produktyvi darbo diena?
Dirbk mažiau, pasiek daugiau
Įvaldyk naują talentą
Kartais pusę tavo darbo dienos užima varginantis, aktyvaus mąstymo nereikalaujantis, tačiau laiką siurbiantis darbas: duomenų suvedinėjimas, skaičiavimas ar pan. Dažnai šios užduotys gali būti atliktos greičiau. Galbūt vietoj ilgo skaičių suvedinėjimo proceso gali išmokti vieną funkciją, kuri viską apskaičiuoja automatiškai, o gal užtektų, jei užsirašytum ir visada po ranka turėtum lapelį su dažniausiai iškylančiais klausimais ir jų sprendimo būdais.
Nesvarbu, kokia tavo profesija – ieškok būtų, kaip daryti konkrečias užduotis taip pat kokybiškai, tačiau lengviau ir greičiau. Genialu tai – kas paprasta. Nustebsi, kai pamatysi, kaip panaikinus vieną kliūtį gali pagreitinti visą darbo procesą.
Sumažink kavos kiekį, padidink fizinį krūvį
Nors kavos griebiasi tikriausiai 9 iš 10 nuovargio kamuojamų žmonių, per didelis jos kiekis nebeskatina produktyvumo. Atvirkščiai, organizmas pripranta prie kasdienės kofeino dozės, todėl jos nedidinant kava nebeturi poveikio.
Sveika mityba, į kurią įeina didesnis kiekis daržovių ir vaisių, kasdienis aktyvumas – visa tai padės kovoti su ilgalaikiu nuovargiu efektyviau, o ne suteiks trumpalaikį efektą. Nors pirmosiomis savaitėmis pradėjus atidžiau rinktis, ką dedi į burną, ir duodant kūnui daugiau fizinės apkrovos, gali jausti nuovargį, tačiau organizmui apsipratus pajusi tikrą palengvėjimą.
Atsitrauk nuo problemos
Ar teko tris valandas prasėdėti prie kompiuterio ekrano beviltiškai spoksant į gautą laišką ar tuščią prezentacijos skaidrę? Klaidingai manai, kad įtemptas galvojimas galiausiai padės sugalvoti atsakymą ar idėją. Ištikus netikėtai kliūčiai arba susidūrus su labai sunkia užduotimi mūsų protas taip įsitempia, kad negali iš tikrųjų racionaliai mąstyti. Išeitis – trumpam atsitraukti nuo užduoties ir atsipalaiduoti. Tokiu būdu stresas apleidžia mūsų kūną ir protą, o atsakymas dažniausiai ateina natūraliai.
Susidėliok dienotvarkę
JAV prezidentas Barakas Obama kažkada pasidalino savo paslaptimi – jis vilki tik pilkus ar mėlynus kostiumus. Pasak jo, per dieną jis turi priimti daugybę svarbių sprendimų, tad laikydamasis rutinos jis panaikina nereikalingus dienos sprendimus. Pavyzdžiui, ką vilkėti darbe, ką valgyti pietums ir pan.
Pasirink keletą dilemų, kurios blaško tave dienos metu ir sugalvok joms atsakymus. Jau po kelių dienų pastebėsi, kad toks stabilumas suteikia pasitikėjimo ir reikalingos koncentracijos priimant tikrai svarbius sprendimus.
Susikurk švarią erdvę
Kad ir kaip banaliai skambėtų, tvarkinga, šviesi, išvėdinta erdvė, kurioje nesimėto šiukšlės, švarus stalas, ant kurio nėra jau tris dienas kaupiamų tuščių kavos puodelių, tikrai padeda susikaupti geriau. Jei yra galimybė, pasuk savo stalą taip, kad gautum kuo daugiau natūralios dienos šviesos ir nesėdėtum tamsiame kambario kampe.
Beje, jei yra galimybė, pasistūmėk kuo toliau nuo to įkyraus kolegos, kuris vidury dienos pradeda piktintis žinių portale perskaityta naujiena. Tačiau jei šalia turi kolegą su puikiu humoro jausmu – saugok jį. Mokslininkai teigia, kad juokas padeda mums dirbti greičiau ir efektyviau.
Išmintingai išnaudok vakarus po darbo
Laikas po darbo yra švenčiausias mūsų dienoje, nes yra skirtas tam, kas įkvepia, suteikia jėgų naujai pradžiai. Dirbant produktyviai dienos metu nebeteks dirbti namuose vakarais ar savaitgaliais, tačiau egzistuoja ir kitas pavojus – pasyvūs vakarai prie kompiuterio.
Kuo labiau nuvargęs grįžti namo, tuo patraukliau atrodo tiesiog griebti kažką iš šaldytuvo, klestelėti ant sofos ir įsijungti savo mėgstamiausią serialą. Daugelis taip vakarus leidžiančiųjų teigia, kad tokiu būdu pailsi ir atpalaiduoja savo protą. Tačiau tiesa ta, kad tavo protas toliau dirba, tad taip tik atimi poilsio laiką iš savęs.
Geriau vakarus skirk susitikimams su draugais, skambučiams šeimos nariams, sportui, naujam hobiui, darbui sode. Taip pasikrausi energijos naujai dienai ir ryte nesijausi išvargęs po televizijos maratono.
Svarbiausia atsiminti, kad dažniausiai darbo įvertinimą lemia ne tai, kiek pastangų įdėjai, bet tai, kokių rezultatų pasiekei. Tad koncentruokis į tikslą ir neleisk darboholizmui tau trukdyti gyventi kokybiškai.