2017-12-19
Naujo gyvenimo pradžia: kaip svajones paversti įpročiais?
2017-12-19
„Daug sportuosiu ir numesiu svorio“, „per mėnesį perskaitysiu bent vieną knygą“, „daugiau laiko skirsiu kultūros renginiams ir kelionėms“, „būsiu tvarkinga“… ar jau pradėjai pildyti savo Naujųjų metų pažadų sąrašą?
Artėjant didžiosioms metų šventėms prisižadame sau dešimtis dalykų. Visa širdimi tikime, kad vos išaušus sausio pirmosios rytui gyvenimas kardinaliai pasikeis. Deja, didžioji pažadų dalis taip ir lieka tik svajonėmis, nes… užsibrėžtų tikslų nepaverčiame savo įpročiais. Tad ko imtis, kad naujo gyvenimo pradžia startuotų kartu su ateinančiais metais?
Per dideli lūkesčiai ar per mažai valios?
Mokslininkai pastebi, kad daugelis naujametinių tikslų yra susiję su dailesniu kūnu, stipresne disciplina, efektyvesniu laiko planavimu, sveikesne mityba ar tiesiog didesniu mėgavimusi gyvenimu. Pirmosios sausio dienos išties atrodo kaip naujo gyvenimo pradžia. Visgi statistika išduoda, kad jau sausio 15-ąją 95 proc.(!) žmonių, užsibrėžusių Naujųjų metų tikslus, būna juos sulaužę ir grįžę prie senųjų įpročių. Kad ir kaip karštai sau prisiektume, kad šiais metais tikrai pasiseks, dažnai visgi „paslystame“. Kodėl taip nutinka?
Naujametinius pažadus dažnai naudojame kaip būdą save motyvuoti – net ir neturint tikrai rimtų ketinimų keisti senuosius įpročius. Kita populiari pažadų neįvykdymo priežastis – per didelių tikslų ir lūkesčių išsikėlimas. Juk daug lengviau surasti pasiteisinimą nekovoti dėl sunkiai pasiekiamo tikslo. Tarkime, niekada nesportavusiam žmogui staiga tapti nuolatiniu sporto klubo lankytoju gali būti per sudėtinga. Dėl to jis viską mes po dienos, kitos. Tad, išsikeliant Naujųjų metų tikslus, itin svarbu į juos žvelgti realistiškai.
Kitokia naujo gyvenimo pradžia
Dalijamės su tavimi įžvalgomis, kurios apsaugos nuo nusivylimų, prisidės prie pažadų tvirtumo bei atkaklesnio jų laikymosi:
- Užsirašyk. Kiekvieną dieną mūsų galvoje sukasi tūkstančiai minčių. Naujieji tikslai gali lengvai pasimiršti šiame chaose, todėl juos užsirašyk – gali ir priminimus nusistatyti. Kaip įrodė istorija, mąstymas raštu – daugelio genialių žmonių įprotis.
- Formuluok tiksliai. Ne ką mažiau nei patys tikslai svarbi ir jų formuluotė. Viena svarbiausių taisyklių – ji privalo būti konkreti. Tai lengva patikrinti klausiant savęs, kaip išmatuosi rezultatą? Pavyzdžiui, ,,numesti antsvorį” nėra teisingas formulavimas, nes neaišku, ar tave tenkins ir keli numesti kilogramai, ar tikslui pasiekti neužteks ir dešimties.
- Nepamiršk termino. Bet kuris tikslas, neturintis aiškiai nustatyto termino, gali būti nukeliamas neribotam laikotarpiui. Tarkime, jei vienas iš tavo tikslų yra „pakeisti darbą“, būtinai šalia nurodyk terminą, iki kada tai padarysi. Tikslas be termino – tai tik svajonė. Taip pat stenkis kuo dažniau peržvelgti nusistatytus tikslus ir pasidžiaugti net ir nedideliais pasiekimais!
- Garsiai dalinkis. Jei pasiryžai padvigubinti savo sėkmės šansus, pasidalink norais ir tikslais su tave supančiais žmonėmis. Kuo daugiau jų žinos apie tavo tikslus, tuo mažiau norėsi grįžti prie senųjų įpročių.
- 21 diena. Daugeliui žinoma, jog naujam įpročiui suformuoti prireikia 21 dienos. Tai nulemia psichologiniai ir fiziologiniai veiksniai. Be įtampos mes kiekvieną dieną atliekame galybę pasikartojančių veiksmų: prausiamės, valomės dantis, daromės makiažą. Visi šie veiksmai yra tapę įpročiais, todėl ir nekelia papildomų sunkumų. Mums reikia laiko priprasti – bet kurie nauji siekiai, kartojant juos bent 21 dieną, taip pat gali tapti kasdieninio gyvenimo dalimi.
- Atlaidumas sau.Nekaltink savęs ir neteisk, jei vieną dieną paslydai ir neįvykdei užsibrėžtos užduoties. Tobulų nėra, tad atleisk sau ir jau kitą dieną grįžk prie išsikeltų bei siekiamų tikslų.
Nepamiršk, kad, atėjus Naujiesiems metams, neturi per dieną pakeisti savo asmenybės ar iki šiol turėtų įpročių. Skirk laiko pabūti su savimi ir nuspręsti, kas gražaus įvyko praėjusiais metais, o ką vertėtų daryti kitaip.