Lietuviai nuo seno garsėja vaišingumu, tad nenuostabu, kad per didžiąsias metų šventes kiekvieni šeimininkai svečius bando nustebinti ne tik patiekalų skoniu, bet ir vaišių stalo dydžiu. O mes, kaip ir pridera, esame mandagūs ir niekada neatsisakome paragauti dar vieno kąsnelio, net jei neseniai pakilome nuo kito stalo.
Tačiau ką toks mandagumas daro mūsų skrandžiams ir organizmui?
Visų pirma, nežmoniškas kiekis maisto per šventes sutrikdo virškinimo sistemą. Jau Kūčių naktį tie, kurie sulaužo įsakymą „nepersivalgyti“ kankinasi baisiuose pilvo skausmuose: kai kuriems virškinimo veikla sustoja visai, kiti gali „pasidžiaugti“ rėmens graužimu, pilvo pūtimu. Tačiau dalis tokių ligonių nuslopinę skausmą tabletėmis kitą dieną vėl sėda prie stalo ir viską kartoja nuo pradžių.
Vienos dienos persivalgymą organizmas dar gali suprasti, tačiau tokį, kuris tęsiasi dvi ar net tris dienas, toleruoti sunku. Be virškinimo sutrikimų persivalgymas kelia mieguistumą, atima energiją, tad vietoj smagaus bendravimo su artimaisiais užklumpa snaudulys, o visi pokalbiai baigiasi dar nesulaukus vidurnakčio.
Tad ar įmanoma atlaikyti švenčių maratoną nenaudojant vaistų? Štai keli pagrindiniai patarimai, kurie padės išvengti nuotaiką gadinančių virškinimo sutrikimų.
1. Venk papildomų kalorijų, kurios nesudaro patiekalo. Visuomet maistą užsikandi duona, paplotėliu, ryžiais, bulvėmis? Šį kartą to atsisakyk ir sutaupysi vietos skrandyje, kurį galėsi skirti dar vienam neragautam patiekalui.
2. Jau prieš sėsdamas prie stalo susitark su savimi, kad tau nebūtina išragauti visų patiekalų.
3. Jei jauti, kad skrandis jau prisipildė, bet vis tiesi rankas link stalo, trumpam atsistok – nueik įsipilti vandens, pasivaikščiok, pasirąžyk, pabendrauk su vaikais, kurie dažniausiai dūksta atskirai nuo suaugusiųjų stalo, padėk šeimininkei nurinkti nešvarius indus. Grįžęs prie stalo suprasi, kad dar vieno kąsnelio jau norisi mažiau.
Tiesa, ne visi turime geležinę valią. Natūralu, jog bent kartą per metus nepavyksta atsilaikyti prieš gardžiai atrodančią baltąją mišrainę ar pataluose įsitaisiusią silkę. Tad ką daryti, jei virškinimo sistemai reikia pagalbos?
Jei jauti, kad persivalgei tik šiek tiek, gali rinktis natūralius pagalbininkus. Tam puikiai tiks kmynų, pelyno, ramunėlių, pipirmėčių, mėtų arbata. Jei namuose neturi vaistažolių, gali gydytis ir žaliąja arbata arba mineraliniu vandeniu.
Kitą rytą po puotos patariama pradėti stikline šilto vandens su citrinų sultimis arba cinamonu, suvalgyti šaukštelį sėlenų, kurios veikia kaip tikra organizmo šluota. Tai padės išbudinti virškinimo sistemą.
Jei jauti, kad situacija rimtesnė, nedvejok ir į pagalbą pasitelk vaistinius fermentus („Mezym“, „Kreon“, „Panzynorm“ ir pan.), kurie spartina virškinamojo trakto darbą.
Galiausiai, nepamiršk bendravimo. Svarbiausia švenčių dalis yra ne iškepti kuo gardesnį kalakutą ar išragauti kuo daugiau patiekalų, bet susitikti su artimaisiais, draugais. Tad didžiausias dėmesys – bendravimui ir pokalbiams.
Smagių ir lengvų švenčių!