2018-10-11
2018-10-11
Sakoma, kad rudens sezonas – tinkamas metas sulčių dietoms išbandyti, juk pintinės pilnos vaisių ir sodo daržovių. Nuo vienos dienos iki savaitės – socialiniuose tinkluose gausu žymių žmonių atsiliepimų apie neįprastai veiksmingas, organizmą valančias sulčių dietas. Ar sulčių dieta tikrai veiksminga, koks jos poveikis ir kokie pavojai slypi už „nudailintų“ nuotraukų socialinėse erdvėse?
Sulčių dietos populiarios dėl savo paprastumo ir greito poveikio. Šios dietos metu geriamos sultys iš įvairių vaisių: obuolių, apelsinų, mangų, bei daržovių, pvz. burokėlių, špinatų, lapinių kopūstų. Taip pat galima į savo racioną įtraukti anakardžių ar migdolų pieno.
Vaisių ir daržovių sultyse gausu įvairių mikroelementų, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad, gerdami vien sultis, negaunate visų būtinų maistinių medžiagų, tokių kaip baltymai ir riebalai. Baltymai – mūsų organizmo statybinė medžiaga, kuri dalyvauja įvairiose cheminėse reakcijose, imuninės sistemos veikloje. Riebalai svarbūs sklandžiam hormoninės sistemos darbui. Nesotieji riebalai ypatingai svarbūs tirpių vitaminų apykaitai, jie ne tik naudingi lieknėjant, bet taip pat reikalingi širdies ir kraujagyslių sistemų veiklai.
Jauniems nuolat skubantiems žmonėms sultys iš esmės nėra blogas pasirinkimas. Tai sveika alternatyva, kai esate alkani, tačiau nevertėtų pamiršti pagrindinių valgymų, kurių metu turime gauti pakankamai įvairių maisto medžiagų.
Jeigu nuspręsite padaryti vieną ar dvi iškrovos dienas ir gersite tik sultis, ko gero, nieko blogo nenutiks, tačiau, ilgiau laikantis šios dietos, gali pradėti kankinti bloga savijauta: padidėjęs skrandžio rūgštingumas, sutrikęs virškinimas, viduriavimas, taip pat nuotaikų kaita, nuovargis, alkio priepuoliai, kurie atsiranda dėl didelių insulino šuolių po kiekvienos stiklinės sulčių. Tokia dieta ypač pavojinga šaltuoju metų sezonu, kai aplink apstu įvairiausių virusų, bakterijų, o mūsų imuninė sistema ir taip patiria didelį krūvį.
Sulčių dietos entuziastai džiaugiasi jos veiksmingumu, nes rezultatai ne tik greiti, bet ir pastebimi. Tačiau turiu įspėti, kad po šios dietos svarstyklių skaičiukai gali staigiai šoktelti į viršų.
Sulčių dietos metu gaunama apie 1000 kilokalorijų, dėl šios priežastis svoris ir krinta, tačiau žmonės pamiršta, kad krenta ne tik riebalinis sluoksnis, bet ir raumeninis audinys dėl baltyminių medžiagų trūkumo. Taip pat apsunksta inkstų veikla, nes organizmui reikia šalinti baltymų skilimo produktus, sulėtėja medžiagų apykaita, organizmas įjungia „taupymo“ režimą. Sumažėjus raumeninio audinio kiekiui, mažėja ir kūno suvartojamos energijos kiekis, ima greičiau kauptis riebalai.
Prieš pradedant laikytis stebuklingų dietų, vertėtų susimąstyti, ką valgysite, kai ji pasibaigs?
Jeigu grįšite prie įprastos, nereguliarios, nesveikos mitybos, tai ir numesti keli kilogramai sugrįš su kaupu, taip pat galimi ir sveikatos sutrikimai. Po sulčių dietos rekomenduočiau valgyti palaipsniui, mažomis porcijomis, pradedant nuo augalinio maisto. Staigūs maisto kiekio ir raciono pasikeitimai gali sutrikdyti kalio – natrio pusiausvyrą, o tai ypač pavojinga sergantiems širdies bei inkstų ligomis.
Svarbiausi mitybos principai turėtų būti saikas bei įvairus, subalansuotas maistas, kuriame gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų.