2017-06-07
Apgamai: kada gražu, o kada – metas susirūpinti?
2017-06-07
Maži ir dideli, įvairių formų, pasislėpę po smakru ar pažymėję skruostą – žaviųjų apgamų turime kiekvienas. Jie suteikia šarmo ir tampa unikaliu išvaizdos bruožu, padedančiu atskirti net identiškus dvynius.
Tiesa, jie retokai sulaukia savo šeimininkų dėmesio. Pagalvok, kada paskutinį sykį įdėmiai apžiūrėjai savo apgamus?
Paprasta tiesa: kuo daugiau apgamų turi, tuo atidžiau vertėtų jais rūpintis. Jei kūną puošia daugiau nei 50 apgamų, reikėtų atidžiai stebėti visus pakitimus ir savo odos būklę. Deja, apgamų skaičius yra vienas iš pagrindinių melanomos (odos vėžio) rizikos veiksnių. Todėl profilaktika šiuo atveju atlieka ypatingai svarbų vaidmenį.
Įprask bent kartą per mėnesį apžiūrėti visus savo apgamus ir reguliariai apsilankyti pas odos gydytoją. Tiesa, jei priklausai aukštos rizikos grupei (pavyzdžiui, turi labai daug apgamų), gydytojas, tikėtina, norės tave apžiūrėti dažniau – kartą per 4–6 mėnesius.
Kada susirūpinti?
Apgamai, kaip ir mes patys, keičiasi visą gyvenimą. Tad nieko tokio, jei pastebėsi, kad kuri iš šių odos dėmelių kiek išbluko ar tapo iškilesnė. Svarbiausia – sveikas apgamas neturi kelti diskomforto. Jis tiesiog bus ir toliau puoš tavo odą.
Susirūpinti ir kreiptis į dermatologą privalu tada, jei:
- pastebi naujų apgamų, o senieji padidėjo, tapo asimetriški;
- iš apgamo teka skystis arba kraujas;
- apgamą niežti, pleiskanoja;
- keičiasi apgamo spalva: jis tampa rudai juodas, pilkai rožinis ar balkšvai rusvas;
- apgamo kontūrai pasidaro neaiškūs, netaisyklingi;
- paraudo oda aplink apgamą;
- apgamas tapo panašus į gumbą ar mazgelį.
Kuo anksčiau pričiumpami klastingieji simptomai, tuo lengviau užkirsti kelią ligai arba ją įveikti.
Apgamų pokyčius ypač svarbu sekti žmonėms, kurių šeimoje yra sirgusių melanoma, taip pat šviesaus gymio asmenims, turintiems daug (virš 50) apgamų. Būti atidesni turėtų ir mėgstantieji saulės vonias, ne kartą jose nudegę odą.
Kaip saugotis?
- Saulės vonių metu naudok priemones, saugančias odą nuo ultravioletinių spindulių ir nudegimo. Taip pat svarbu rūpintis mažųjų odele: vaikystėje nudegimai saulėje – ypač pavojingi.
- Jei lankaisi soliariume, didesnius apgamus užklijuok pleistru. Žinoma, kaip ir kaitindamasis paplūdimyje, naudok apsaugos nuo saulės priemones.
- Stenkis, kad dėvimi drabužiai netrintų tavo apgamų. Dažniausiai apgamus dirgina liemenėlės petnešėlės, švarko apykaklė ar diržo sagtis. Jei dirginimo išvengti nepavyksta – pasitark su gydytoju dėl apgamo pašalinimo.
- Stenkis nesužeisti, neįpjauti apgamų depiliacijos metu. Visada prieš ir po jos tinkamai dezinfekuok odą. Jei po procedūros pastebi pakitusį apgamą – kreipkis į dermatologą.
- Jokiu būdu nešviesink apgamų cheminėmis priemonėmis, nedraskyk jų ir nebandyk kitaip savarankiškai pašalinti. Taip gali suerzinti iki tol nepiktybinius apgamus.
Apgamų priežiūra ir reguliarus pa(si)tikrinimas nereikalauja itin daug laiko ar pastangų. Rūpinkis savimi, stenkis gyventi sveikiau ir mylėki odą, kurioje gyveni.