Kodėl nedera vaistai ir alkoholis?

20.02.2017 1 komentaras

Komentuoja vaistininkė Audronė Levickienė

Turbūt pastebėjai, kad daugumos vaistų informaciniuose lapeliuose nurodoma, jog jų negalima vartoti kartu su alkoholiu? Tarsi akivaizdus faktas, tačiau šis tinklaraščio skaitytojo užduotas klausimas mano praktikoje dažnas.

Nepaisant įspėjimų bei rekomendacijų nepiktnaudžiauti svaigiaisiais gėrimais ir nemaišyti jų su vaistais, gyventojai ne visuomet į tai atsižvelgia. Atrodo, kad jei vieną ar kitą kartą plyštančią po vakarėlio galvą gydei skausmą malšinančiais vaistais ir nieko nenutiko, tai ir farmacininkų ar toksikologų gąsdinimai yra perdėti. Tačiau specialistai vieningai tvirtina, kad vaistai ir alkoholis nėra suderinami ir kai kuriais atvejais net gali kelti grėsmę gyvybei.

Svaigiųjų gėrimų ir medikamentų derinio poveikis gali būti įvairus. Alkoholis vienų vaistų poveikį silpnina ir gydymo efektyvumą mažina, kitų – stiprina ir didina perdozavimo tikimybę. Jis taip pat gali išprovokuoti nemalonius ar net sveikatai pavojingus šalutinius poveikius.

Skaičiuojama, kad daugiau nei 900 vaistų rūšių nedera su alkoholiu. Akivaizdu, kad jų visų atsiminti negali. Tačiau verta atsiminti kelias vaistų grupes, kurių preparatus vartojant su alkoholiu žala sveikatai yra neišvengiama. Visais kitais atvejais, pasitark su vaistininku ar bent panaršyk šiame amerikiečių puslapyje.

Vaistai nuo skausmo. Skausmą malšiantys vaistai ir alkoholis – vienas populiariausių kokteilių. Iš tiesų, be recepto parduodamus vadinamuosius analgetikus vartoti reikėtų itin atsakingai, niekada neviršyti rekomenduojamos paros normos ir, žinoma, nemaišyti su svaigalais. Vartojami su alkoholiu acetaminofenas, paracetamolis bei įvairūs vaistai nuo gripo ar peršalimo gali sukeli toksinį kepenų pažeidimą, uždegimą slopinantys ir skausmą mažinantys preparatai su ibruprofenu – stiprų apsinuodijimą, o aspirinas – skrandžio opaligę.

Antibiotikai. Jeigu tau paskirstas antibiotikų kursas, nuo alkoholio reikėtų susilaikyti. Su dalimi antibiotikų vartojamas alkoholis daro santykinai mažą neigiamą poveikį. Tačiau stiprų šalutinį poveikių alkoholis sukelia vartojant metronidazolio ir tinidazolio turinčius vaistus. Net pabaigus jų kursą, dar 3 paras alkoholį gerti draudžiama. Priešingu atveju gali prasidėti skrandžio ir galvos skausmai, pykinimas ir vėmimas ar net širdies ritmo sutrikimai.

Raminamieji, migdomieji ir antidepresantai. Maišyti šias vaistų grupes su alkoholiu yra itin pavojinga. Alkoholis stiprina vaistų poveikį ir jis tampa sunkiai prognozuojamas. Apsinuodijimas, pykinimas, pakitęs elgesys ar net koma – tik keletas neatsakingo šių vaistų vartojimo pasekmių. Deja, žmonės, kuriems tenka gerti tokius vaistus, dažnai turi didesnį polinkį vartoti svaigiuosius gėrimus. Jeigu tu arba tau artimas žmogus susiduria su psichologinėmis problemomis, alkoholis gali paskatinti piktnaudžiavimą vaistais ir virsti priklausomybe.

Antihistaminiai vaistai. Nuolat alergijų kankinami gyventojai įpranta vartoti šiuos vaistus ir apie alkoholio sukeliamas reakcijas nepagalvoja. Visgi jų derinys gali sustiprinti alergijos simptomus ir sumažinti vaistų poveikį.

Alkoholį pamiršk, jeigu tenka vartoti vaistus su nitroimidazolio veikliąja medžiaga, kurios yra vaistuose, skirtuose gydyti makšties disbakteriozę ir lytiniu būdu plintančias ligas. Svaigiųjų gėrimų griežtai nerekomenduojama vartoti geriant šlapimo išsiskyrimą skatinančius, cukraus kiekį kraujyje reguliuojančius ar kraujospūdį mažinančius vaistus.

Vyresni žmonės ypač turėtų vengti vaistų ir alkoholio kokteilių: jų organizmas tokias medžiagas skaido lėčiau, todėl pavojus sutrikdyti sveikatą auga. Jeigu vartojai alkoholį ir prisiminei, kad turi išgerti kitus vaistus, gerk juos ne anksčiau kaip po 2 valandų nuo alkoholio vartojimo ir tą dieną svaigiųjų gėrimų daugiau neberagauk.

, , , , , , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

    Raminta vasario 27 d.

    Ar tiesa kad antibiotikus reikia vartoti visada lygiai tuo paciu metu?

Palik savo komentarą