Akyse – sachara: 3 žingsniai drėgmei grąžinti

24.07.2018 Komentarų nėra

Komentuoja vaistininkė Inga Norkienė

Kaskart mums mirktelėjus, akies paviršius pasidengia plona ašarų plėvele, sudrėkinančia rageną ir apsaugančia ją nuo infekcijų. Šią plėvelę gamina ašarų liaukos, kurių veiklos sutrikimas, kaip ir  padidėjęs ašarų išgaravimas, sukelia akių išsausėjimą. Jeigu jauti, kad akyse sausiau nei ant pajūrio smėlio, stabtelk ir padėk žvilgsniui atsigauti.

inga-norkienė-kodel-sauseja-akysKodėl sausėja akys?

Sausėjančios akys – šiandien itin dažnai pasitaikantis sveikatos sutrikimas. Dažnai jį sukelia sąlygos, kuriose gyvename. Sausas oras, kondicionieriai ir didelis oro užterštumas kasdien kenkia mūsų akims ir trikdo drėgmės palaikymą.

Nepakankama drėgmė akyse pasireiškia ne tik sausėjimu, bet ir jautrumu šviesai, raudonumu, suprastėjusia rega, skausmu, o kartais – net ir padidėjusiu ašarojimu.

Priežastys, kodėl sausėja akys, gali būti kelios:

 

  • Per retas mirksėjimas. Daug laiko dirbdami prie kompiuterio ir nuolat žiūrėdami į ekraną dažniausiai mirksime rečiau, nei reikėtų. Dėl to akis dengianti drėkinanti ašarų plėvelė plonėja.
  • Kenksminga aplinka. Dažnas buvimas vėjuotoje, sausoje ar karštoje aplinkoje, cheminės medžiagos ar rūkymo sukelti dūmai taip pat gali būti priežastimis, dėl kurių kamuoja sausėjančios akys.
  • Kontaktiniai lęšiai. Jei kontaktiniai lęšiai pasirinkti neatsižvelgiant į akies išlinkimą, jie gali trukdyti ašaroms patekti ant akies paviršiaus arba neleisti susidaryti ašarų plėvelei. Taip pat akys sausėja dėl netinkamos kontaktinių lęšių priežiūros – pavyzdžiui, jei jie nešiojami per ilgai.
  • Prasta ašarų kokybė. Ašaras sudaro trys elementai: riebalai, vanduo ir gleivės. Kiekvienas iš jų saugo ir maitina akies paviršių. Riebalinis sluoksnis neleidžia drėgmei išgaruoti, o gleivės užtikrina tolygų drėgmės paskirstymą. Kai trūksta vieno iš elementų, ašaros nebeatlieka savo funkcijos. Tai gali nutikti dėl amžiaus, sveikatos sutrikimų, tam tikrų vaistų vartojimo, ir vėlgi – aplinkos sąlygų.

3 žingsniai drėgmei grąžinti

Kad akys nesausėtų ir vėl spindėtų, išmok vadovautis keliomis taisyklėmis:

  1. Saugok akis nuo aplinkos veiksnių. Nepaisant daugybės faktorių, sukeliančių akių sausumą, kartais pagrindine problema tampa mūsų aplinka, kurioje praleidžiame didžiąją dalį laiko. Saugok akis nuo cigarečių dūmų, didelio vėjo, saulėtomis dienomis dėvėk akinius nuo saulės. Atmink, kad net ir namų oras gali daryti įtaką akių drėgmei, tad saikingai naudok kondicionierių bei drėkink orą specialiais drėkintuvais.
  2. Mirksėk. Mūsų akys nuolat nukreiptos į telefono, kompiuterio, televizoriaus ar knygos ekraną, tad be perstojo dirba. Sutelkę dėmesį nustojame mirksėti, o dienos pabaigoje stebimės, kodėl sausėja akys. Kuo retesni mirktelėjimai – tuo rečiau akis padengiama drėkinančia plėvele. Kadangi sąmoningai daugiau mirksėti darbo metu savęs nepriversime, galime daryti reguliarias „mirksėjimo pertraukas“. Kas pusvalandį nukreipk žvilgsnį nuo ekrano ir porą minučių intensyviai mirksėk.
  3. Naudok dirbtines ašaras. Dirbtinės ašaros padeda suformuoti akis drėkinančią ir apsaugančią plėvelę, kai natūraliųjų nebeužtenka. Geriausia rinktis priemonę be konservantų – tada ją galėsi naudoti kelis kartus per dieną, kai tik pajusi atsiradusį diskomfortą. Daugumą dirbtinių ašarų galima naudoti ir nešiojantiems kontaktinius lęšius – informaciją apie tai rasi ant produkto pakuotės.

kodel-sauseja-akys

Jei sausėjančios akys kamuoja ilgą laiką, o drėgmės sugrąžinti vis nepavyksta – tuomet nedelsk ir kreipkis į akių ligų gydytoją (oftalmologą).

Daugiau patarimų, kaip rūpintis savo sveikata

, , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą