Menopauzė: ar jau metas naujam etapui?

19.04.2018 Komentarų nėra

Kiekvienos moters gyvenime yra keletas etapų: tai ir menstruacijų pradžia, ir pirmosios seksualinės patirtys, ir, jei abu poroje nori, šeimos pagausėjimas. Tikime, kad kiekviena jų iš pradžių šiek kiek neramino – juk nežinojai, kaip viskas bus?

Visgi su laiku pažinai save ir nebebijojai. Drąsiname – ir menopauzės etapas nebus išimtis. Svarbu tik suprasti, kokie pokyčiai vyksta kūne ir kaip prie jų prisitaikyti. Tiesiame pagalbos ranką 🙂

Premenopauzės ir menopauzės simptomai

Pirmiausia, gali būti rami – menopauzė natūraliai neateina per dieną. Pokyčiai kūne vyksta laipsniškai: gali juos stebėti ir ieškoti būdų palengvinti tam, kas sukelia diskomfortą.

Artėjant menopauzei, iš pradžių pasireiškia premenopauzės simptomai. Tai etapas, kurio metu pajausi pirmuosius silpnėjančios kiaušidžių veiklos požymius:

  • Gali sutrikti menstruacijų ciklas. Jo trukmė ima skirtis daugiau nei 10 dienų, labai ilgus ciklus keičia itin trumpi.
  • Kraujavimas menstruacijų metu tampa gausesnis, ilgesnis. Menstruacijos gali trukti savaitę–dvi, tarp jų – pasirodyti tepimai kraujingomis išskyromis.
  • Suvienodėja gimdos kaklelio gleivės (išskyros). Įprastai skirtingu ciklo metu skiriasi ir išskyros: po menstruacijų jų beveik nebūna, vėliau pasirodo tirštos, balkšvos gleivės; artėjant ovuliacijai matomos skaidrios ir tirštos išskyros. Premenopauzės etapu gleivių dažniausiai yra nedaug, jų išvaizda nesikeičia; vaisingo tipo gleivės pasirodo tik trumpam.
  • Ima „šokinėti“ bazinė kūno temperatūra (BKT). BKT yra dvifazė: iki ovuliacijos ji laikosi sąlyginai žema, po jos pakyla 0,2–0,4 ºC ir tokia lieka iki ciklo pabaigos. Premenopauzės etapu BKT ima „šokinėti“: kartais būna vienfazė, kartais – vėl dvifazė, nes ir pati ovuliacija vyksta nereguliariai.
  • Pasireiškia estrogenų trūkumas, lydimas karčio bangų, kaklo ir veido raudonio. Taip pat gali jausti gausų naktinį prakaitavimą, miego sutrikimus ar lytinio potraukio sumažėjimą (dėl makšties sausumo). Dažnai pasikeičia ir odos, plaukų būklė – jie tampa sausesni, trapesni.

Taigi visi šie požymiai, populiariai priskiriami menopauzei, iš tiesų yra premenopauzės ženklai. O pati menopauzė fiksuojama tik tada, kai šalia aprašytų simptomų moteris lygiai metus (12 mėnesių) nesulaukia menstruacijų (nesant kitų sveikatos sutrikimų, galėjusių tai lemti). „Naujo etapo“ teste gali sumaniai ir greitai pasitikrinti, kurį iš etapų šiuo metu patiri.

menopauzes-simptomai

Kaip palengvinti savijautą?

Skambės paradoksaliai, bet artėjančios menopauzės simptomai rodo tai, kad kūnas dirba savo darbą – stengiasi prisitaikyti prie naujojo etapo. Tad karščio pylimai, gausus prakaitavimas ir kiti pojūčiai yra laikini – tavo organizmas ras balansą. O jam padėsi, jeigu:

  • Atsisakysi tam tikrų produktų. Iš valgiaraščio išbrauk (ar bent sumažink) kofeiną, raudoną vyną, šokoladą, kietąjį sūrį, taip pat – citrusinius vaisius, pomidorus ir aitriąsias paprikas. Ir jokių karštų gėrimų!
  • Nepamirši judėti. Fitnesas, joga ar tiesiog lėtas vaikščiojimas – bent pusvalandžio trukmės kasdien – padės sumažinti karščio bangas (ir stresą dėl jų).
  • Atitinkamai rūpinsiesi savo oda ir plaukais. Artėjant menopauzei, jiems reikia intensyvesnės priežiūros – kosmetikos, kuri stiprina kraujagyslių sieneles, padeda išlaikyti drėgmę, intensyviai saugo nuo UV spindulių.
  • Neužmirši seksualinio gyvenimo. Nesikuklink su savo partneriu kalbėtis apie tai, kaip kinta tavo kūnas, kokius simptomus jauti. Dažniausią iš jų – makšties sausumą – galima lengvai išspręsti naudojant aliejinį + vandens pagrindo lubrikantus. O pavertus tai savitu miegamojo žaidimu – ir įžiebti naujų aistrų.

Nebijok pažinti savęs, nebijok gilintis į tai, kaip kinta savo kūnas ir svarbiausia – nebijok mėgautis savo moteriškumu! Jis nesibaigia, nesustoja, atėjus menopauzei, o kaip tik – gali sužydėti iš naujo 🙂

Daugiau apie „Moteriškumą be pauzės“

, , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą