Nudegimai buityje: ką daryti, kad neliktų randų?

21.09.2017 Komentarų nėra

Kiekvienais metais namuose nudega daugiau nei 8000 žmonių, tačiau tik nedaugeliui iš jų prireikia skubios pagalbos ligoninės priimamajame. Buityje žmonės nudega pačiais įvairiausiais būdais – užsipylę karšto skysčio, prisilietę prie įkaitinto daikto ar net garaže remontuodami automobilį. Visgi pavojingiausia namų vieta ir toliau išlieka virtuvė – čia dažnai nudega tiek vaikai, tiek suaugusieji.

Beveik visų žaizdų gydymo principai panašūs, tačiau kiekviena jų reikalauja ypatingo rūpesčio ir tinkamai parinktų priemonių tam, kad ant odos neliktų nemalonaus nudegimo priminimo – rando. Visais atvejais pirmoji pagalba vienoda – nudegusią vietą pirmiausia reikia šaldyti. Visgi ką daryti toliau, norint, kad nudegimai buityje praeitų be pasekmių odai?

Kaip atpažinti nudegimo lygį?

Pirmojo laipsnio nudegimas. Oda šiek tiek paraudusi, išsausėjusi ir patinusi. Šio laipsnio nudegimai buityje dažniausiai pasitaiko patyrus smulkias traumas arba užsnūdus ant kaitrios saulės. Jie kelia šiokį tokį diskomfortą, skausmą, kuris praeina maždaug po savaitės.

Antrojo A laipsnio nudegimas. Ant odos iškyla įvairaus dydžio skausmingos pūslės, pripildytos audinių skysčio ar net kraujo. Tokio laipsnio nudegimas yra labai skausmingas, tačiau po 2–3 savaičių visiškai sugyja nepalikdamas randų.

Antrojo B laipsnio nudegimas. Susidariusios pūslės jau yra sprogusios arba jos nesusidaro visai. Ant odos vietomis matomos baltos dėmės, o pati oda tampa nejautri. Šis nudegimas mažiau skausmingas, tačiau gyja ilgiau ir, dažniausiai, palieka žymių.

Trečiojo laipsnio nudegimas. Pats sunkiausias ir chirurginės intervencijos reikalaujantis nudegimas, dėl kurio oda pajuosta, apanglėja ir tenka šalinti mirusius audinius, o odą – persodinti.

Pirmojo laipsnio ir antrojo A laipsnio nudegimus galima išsigydyti savarankiškai, tuo atveju, jei pažeistas nedidelis odos plotas. Patyrus antrojo B ir trečiojo laipsnio nudegimus būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Jei nudegimas nestiprus

  • Kuo skubiau atvėsink nudegusią vietą – ją laikyk po tekančiu vėsiu vandeniu apie 10–15 minučių. Vandens srovė turėtų būti pakankama, bet ne per stipri.
  • Nudegimą vėsink tol, kol pranyksta skausmas, bet ne ilgiau kaip 20 minučių. Po to nudegusią vietą patepk hidrogeliu, kuris skatina žaizdos gijimą ir neleidžia jai plėstis.
  • Nudegintą paviršių sutvarkyk taip pat, kaip ir bet kurią kitą žaizdą: uždenk ją sterilia medžiaga ar švariu skudurėliu.
  • Jeigu nudegimas yra didesnis nei gali uždengti jį delnu – gerk labai daug skysčių, kad išvengtum dehidratacijos.
  • Pasigamink gydomųjų kompresų. Jeigu nudegimas nedidelis, uždėk žliugių, jonažolių, medetkų ar gysločių užpilo kompresą. Taip pat nudegimui gydyti tinka šviežios alijošiaus sultys.

Daugiau pirmosios pagalbos patarimų rasite šiame puslapyje.

Žemiau – vaizdo įrašas nudegimų tema.

 

, , , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą