2017-06-23
Pietų miegas – ne tik tinginiams?
2017-06-23
Ironiška, kad vaikystėje atėjus pietų miego laikui dauguma vaikų spyriojasi ir visaip bando jo išvengti, tačiau suaugę naudojasi kiekviena proga trumpai nusnūsti. Ir ne veltui – žmogaus organizmas natūraliai supranta, kas jam teikia naudą. Nors sakoma, kad neįmanoma atgauti miego, kurį praleidai, trumpas pietų ar pavakario miegas po bemiegės nakties ar įtemptai dirbant turi daugybę privalumų.
Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinio miego fondo duomenimis, net 85 proc. žinduolių rūšių kiekvieną dieną trumpam užmiega ilsindami savo organizmą. Tačiau popiečio miegas arba siesta įprasti tik keliose pasaulio tautose, kur jie net laikomi kultūros dalimi. Kažin, ar miegas gali prisidėti prie to, kad siestos šalininkai italai, graikai, ispanai visada yra tokios geros nuotaikos? Mokslininkai ir miego ekspertai sako, kad taip.
Miegas atpalaiduoja ir mažina kraujospūdį
Visi žinome, kad kaimynų barniai už sienos ar statybos darbai anksti ryte gali visai dienai sugadinti nuotaiką. Ir visa tai – vien dėl miego trūkumo. Stokojant miego mūsų organizme išsiskiria kortizolio, kuris dar žinomas kaip streso hormonas. Kortizolio perteklius padidina gliukozės netoleravimą, silpnina raumenų ir imuninę sistemą, mažina augimo hormonų lygį. Visa tai gali sukelti diabetą ir net širdies ligas.
Miegant ilsisi ir mūsų raumenys, stiprėja imuninė sistema, gerėja emocinė bei psichinė būklė. Graikų mokslininkai rado tiesioginį ryšį tarp miego pertraukėlių ir mažesnio kraujospūdžio. Ištyrę apie 400 vyresnio amžiaus vyrų ir moterų, jie nustatė, kad tie, kurie dienos metu skirdavo laiko miegui, turėjo mažesnį kraujo spaudimą, todėl jų širdis ir arterijos buvo mažiau pažeistos.
Miegas gerina seksualinį gyvenimą
Miego trūkumas mažina testosterono lygį: vyrai, kurie miega mažiau nei 5 valandas per parą, turi nuo 10 iki 15 proc. mažiau testosterono. Tai gali būti susiję su tokiais nemalonumais kaip spermos kokybės prastėjimas, seksualinis abejingumas ar net laikina impotencija.
Be to, vyrai, kurie miega per mažai, ilgainiui pradeda nebesuprasti moterų siunčiamų signalų ir dažnai klaidingai mano, kad patinka tam tikroms dailiosios lyties atstovėms. Taip nutinka todėl, kad miego trūkumas sumažina pastabumą, sulėtina smegenų gebėjimą apdoroti informaciją ir kenkia trumpalaikei atminčiai.
Galiausiai, išsekimas, nuolatinis nuovargis ir miego trūkumas panardina mus į panašią būseną kaip išgėrus keletą bokalų alaus.
Miegas padeda pasiekti geresnių rezultatų darbe
Nuo miego kokybės ir kiekio priklauso ne tik mūsų asmeninis gyvenimas, bet ir darbo rezultatai. Geresnė koncentracija, greitesnis informacijos apdorojimas, kūrybiškumas ir efektyvesnis problemų sprendimas – teigiami gero miego rezultatai. Tačiau priklausomai nuo pasirinktos karjeros ir profesinės srities, gali skirtis ir rekomenduojamo pietų miego trukmė.
Pavyzdžiui, jei ruoši svarbią ataskaitą, rūpinatės įmonės buhalteriniais reikalais ar bandai rasti gramatinę klaidą, labiausiai padėtų neilgas 20 minučių miegelis. Trumpas pogulis padės labiau nei dar vienas kavos puodelis ar energinio gėrimo skardinė. Vos 20 minučių tokio poilsio veikia budrumą, dėmesį, motorinius judesius, todėl padeda geriau skaičiuoti, spausdinti, groti pianinu.
Tačiau jei darbe susidūrei su kūrybingumo ir originalumo reikalaujančia užduotimi ir niekaip nesugalvoji genialaus sprendimo, nebesikankink, o prigulk ilgesniam laikui – nuo 30 iki 60 minučių. Ne veltui sakoma, kad geriausios idėjos šauna būtent miegant arba sapnuose. Iki valandos laiko trukmės pogulis dienos metu padės priimti svarbų sprendimą, įsiminti eilėraštį, užsienio kalbos žodžius ir išspręsti kūrybinio atsakymo reikalaujančią problemą.
Net skaitant šį įrašą akys pradėjo merktis, apsunko rankos ir kojos, neapsisprendi, kurio darbo imtis? Nesijaudink, o tiesiog kelioms minutėms užmerk akis ir pasinerk į miego karalystę.