2022-08-23
2022-08-23
Prakaitavimas – natūralus organizmo procesas, kurį dažniau patiriame užsiimdami aktyviomis fizinėmis veiklomis, pakilus lauko temperatūrai ar patirdami stresą. Visgi, kai kuriems žmonėms gausus prakaitavimas yra rimtas trukdis, sukeliantis itin didelį diskomfortą. BENU vaistinės ekspertė Inga Norkienė atskleidžia, kaip išvengti šios opios problemos ir paaiškina, kokie rimti sveikatos sutrikimai gali už to slėptis.
„Prakaitavimas dažniausiai skirstomas į du tipus: lokalizuotą ir generalizuotą. Lokalizuotas prakaitavimas paveikia tik tam tikras kūno vietas – pažastis, delnus, veidą, pėdas, krūtinę, intymią zoną. Jis taip pat išsiskiria tolygumu, kai, pavyzdžiui, panašų kiekį prakaito išskiria abi pažastys, abu delnai ir pan.“, – aiškina vaistininkė.
Kiekvieno žmogaus prakaitavimo procesai ir priežastys varijuoja: vieni gausiau prakaituoja termometro stulpeliui pakilus aukščiau, kitiems užtenka aktyviau pajudėti ar suvalgyti tam tikrų maisto produktų. Antsvorio turintys žmonės natūraliai prakaituoja gausiau, dar kai kuriems prakaitavimas siejasi su tuo metu jaučiama įtampa ar stresu.
„Visa tai gali gerokai paveikti asmens kasdienybę, nes ne visada galima paprasčiausiai nueiti į dušą ar persirengti. Kai kurie žmonės yra net linkę apriboti savo socialinį gyvenimą dėl patiriamo diskomforto. Tačiau svarbu paminėti, kad galima įsigyti įvairių tipų ir formų antiperspirantų, kurie apsaugo nuo nemalonaus kvapo, suteikia sausumo pojūtį tam tikrą kiekį valandų.
Visgi, norėčiau pažymėti ir tai, kad net ir stiprūs – bene 72 val. veikiantys preparatai kai kuriems žmonėms tampa neveiksmingi. Tada reikėtų žvalgytis šiek tiek kitokių priemonių ir būdų gausaus prakaitavimo keliamoms problemoms išspręsti“, – pataria I. Norkienė.
Ji atkreipia dėmesį, kad itin gausų prakaitavimą kontroliuoti padeda specialūs, itin stipraus poveikio antiperspirantai, kuriuos šalia kasdienio antiperspiranto reikia naudoti kartą per perą, o vėliau – vieną ar du kartus per savaitę. Vaistininkė pažymi, jog tokio pobūdžio preparatus galima naudoti ne tik pažastų zonoje, bet ir pėdų bei delnų prakaitavimui slopinti.
„Sudėtingiausiais prakaitavimo atvejais, galima pasinaudoti ir kitais būdais. Šiais laikais yra įvairių medikamentų, gydoma elektros impulsais, leidžiamos botulino toksino injekcijos, net daromos operacijos, kurių metu pašalinama dalis prakaito liaukų. Tačiau tokios procedūros atliekamos išskirtiniais atvejais“, – sako specialistė.
Dažniausiais atvejais, prakaitavimas nesukelia žalos žmogui – tai organizmo reakcija į karštį ir natūralus būdas atsivėsinti. Polinkis prakaituoti daugiau netgi gali būti paveldėtas. Visgi, generalizuotą prakaitavimą, kai prakaituoja visas žmogaus kūnas, gali sukelti medikamentai arba tam tikri sveikatos sutrikimai. Moterys visuomet gausiau prakaituoja besilaukdamos ir menopauzės metu. Alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys irgi išskiria daugiau prakaito.
„Kai kurie antibiotikai, maisto papildai, kraujospūdį reguliuojantys vaistai ar antidepresantai gali taip pat sukelti prakaitavimą. Tačiau jei pastebima, kad prakaitavimas staiga tampa gausesnis nei įprasta, atsiranda prakaitavimo sukeltų odos įtrūkimų, sužeidimų, vargina naktinis prakaitavimas, kai pabundama drėgnoje patalynėje arba šalia prakaitavimo patiriama nemiga, stiprus nuovargis, kosulys, didelis troškulys – vertėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – įvardija I. Norkienė.
Ji taip pat pažymi, kad gausus generalizuotas prakaitavimas gali pasireikšti ir sergant širdies ligomis, leukemija, turint limfomos, diabeto, skydliaukės sutrikimų. Daug prakaituojant netenkama ir mineralinių medžiagų, kurių kiekiui atstatyti reikalingi papildai su įvairiais mineralais ir druskomis.
Anot vaistininkės, gausiai prakaituojant susiduriama su didesne infekcijų ir bakterijų sukeltų ligų tikimybe, mat drėgna oda – puiki terpė grybeliams bei bakterijoms veistis. Būtent todėl turint prakaitavimo problemų reiktų pasitarti su specialistu, kuris nukreips reikalingiems tyrimams ir padės išsiaiškinti, ką slepia neįprastai gausus prakaitavimas.