2018-05-24
SOS: pasimylėjau nesaugiai!
2018-05-24
Pavasaris ir jį lydinti romantika – pasimatymai, aistra, įpūsta į santykius ar naujos simpatijos – kartais apsuka galvą. Ir, sutiksi, esama situacijų, kai dėl to nesustoji laiku. Viena jų – seksas be apsaugos priemonių, kai jausmas „ups“ ateina jau po visko. Jei taip nutiko ir tau – tris kartus giliai įkvėpk ir skaityk paruoštuką, ką daryti toliau, jei dar neplanuoji tapti mama.
Pirmas žingsnis – skubi kontracepcija
Skubi kontracepcija – yra bene svarbiausia, ko turėtumei imtis po nesaugaus lytinio akto (nenaudojus jokių kontracepcijos priemonių arba įvykus nelaimei, pvz., nusmukus prezervatyvui).
Vaistinėse be recepto gali įsigyti skubios kontracepcijos tabletes. Jos, slopindamos kiaušialąstės išsiskyrimą iš kiaušidės arba apvaisinimą, jei kiaušialąstė jau išsiskyrusi, padeda išvengti nepageidaujamo nėštumo. Tiesa, jų veiksmingumas siekia maždaug 85 proc. ir jas reikėtų išgerti kuo skubiau po nesaugaus lytinio akto – geriausiai per 12 val., o vėliausiai – per 72 val. Pirmuoju atveju veiksmingumas, tikėtina, bus didesnis.
Įsigydama jas vaistinėje, būtinai pasikonsultuok su farmacijos specialistu, nes šių tablečių veiksmingumą gali mažinti kiti tavo vartojami vaistai, pvz., vaistai grybelių sukeltoms ligoms gydyti (grizeofulvinas) ar preparatai, kurių sudėtyje yra paprastosios jonažolės. Gali būti, kad dėl kitų, šiuo metu vartojamų (netgi prieš kelias savaites vartotų) vaistų ar turimų ligų (pvz., kepenų sutrikimų) turėsi rinktis alternatyvų skubios kontracepcijos metodą – vario turinčią gimdos spiralę. Ji, kaip ekstrinė kontracepcija, įvedama per 5 dienas po nesaugių lytinių santykių. Žinoma, procedūrą atlieka tik gydytojas ginekologas.
Antras žingsnis – nėštumo testas
Tai, kad skubioji kontracepcija suveikė, tau praneš atėjusios menstruacijos. Tik stebėk, ar jos nepakito: jei menstruacijų pradžia vėluos 5 ir daugiau dienų arba jos bus neįprastos (pvz., labai negausios), atlik nėštumo testą. Dėl ramaus miego rekomenduotume jį atlikti visais atvejais, praėjus 3 savaitėms po nesaugių lytinių santykių.
Atsimink kelis svarbius niuansus: testui geriausiai tiks rytinis šlapimas; iki jo atlikimo turėtum nesišlapinti bent 6 val.; testo rezultatą vertink po nurodyto laiko tarpo, antraip jis nebus tikslus.
Trečias žingsnis – pasitikrinimas dėl LPL
Jei nesaugius lytinius santykius turėjai su partneriu, kuriuo nesi 100 proc. tikra, pravartu atlikti tyrimus dėl lytiškai plintančių ligų (LPL). Ši rekomendacija padvigubėja, jei po santykių atsirado tokie simptomai, kaip:
- Skausmas pilvo apačioje ar šlapinantis;
- Bėrimai lytinių organų srityje;
- Nemalonaus kvapo arba kraujingos išskyros (tarp mėnesinių ir/ ar po lytinių santykių);
- Perštėjimas, deginimas lytinių organų srityje.
Geriausia būtų kreiptis į ginekologą, kuris parinks tyrimus ir nukreips tave į dermatovenerologijos centrus (pvz., Vilniuje į Santaros klinikų dermatovenerologijos centrą). Ir svarbiausia – nesikuklink bei nesigėdyk dėl savo sveikatos – visgi ji, o ne „ką žmonės pagalvos“ yra svarbiausia. Profesionalūs medikai, beje, nepagalvos nieko blogo.