2021-10-27
2021-10-27
Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių sveikatą, yra žmogaus mityba. Žinoma, svarbu ir fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, patiriamas stresas, socialinė aplinka, genetika, ligos bei amžius. BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis sako, kad vyresnių žmonių mityba dažnai būna nepilnavertė, maža to, dėl senėjimo procesų atsiradę pokyčiai gali sumažinti organizmo gebėjimą įsisavinti būtinas maistines medžiagas.
Vyresnio amžiaus žmonėms vitaminų, mineralų ir kitų svarbių elementų gali trūkti dėl įvairių priežasčių. Tam įtakos gali turėti ir pasikeitęs gyvenimo būdas bei kasdieniai įpročiai. Pavyzdžiui, vyresniame amžiuje žmonės dažnai patys gamina mažiau, jie dažniau renkasi pusfabrikačius – ypač jei gyvena vieni. Taip pat dėl prastos dantų ir dantenų būklės gali būti sunku kramtyti kietą maistą, todėl mitybos racionas nuskursta.
M. Lukštaraupis pažymi, kad žmogui senstant, fiziologiniai pokyčiai matosi ne tik išoriškai, bet vyksta ir organizmo viduje. Bėgant metams mažėja žarnyno sugebėjimas pasisavinti reikalingas maisto medžiagas, mažėja raumeninio audinio ir lėtėja medžiagų apykaita, silpsta imunitetas.
„Pirmiausia, su amžiumi blogėja organizmo gebėjimas iš maisto įsisavinti reikiamas medžiagas, nes prastėja skrandžio ir žarnyno peristaltika, mažėja skrandžio sulčių rūgštingumas, lėtėja metabolizmo procesai – mažėja fermentų aktyvumas, blogėja toksinų pašalinimas iš organizmo. Pokyčiai vyksta ir kraujotakos sistemoje – dėl sumažėjusio minutinio širdies tūrio (kiek širdis išstumia kraujo per minutę) lėtėja audinių bei organų kraujotaka. Vyresnių žmonių kraujagyslių būklė neretai irgi būna prasta. Taip pat su amžiumi silpsta imunitetas, mažėja atsparumas ligoms“, – vardija M. Lukštaraupis.
Pasak BENU vaistininko, apie vitaminų ar mineralų trūkumą gali signalizuoti įvairūs simptomai – prasta žmogaus savijauta, nuovargis, nemiga, aukštas arba žemas kraujospūdis, migrena, silpnas atsparumas ligoms, sutrikusi medžiagų apykaita, širdies ir kraujotakos veikla bei daugelis kitų. Specialistas atkreipia dėmesį, kad organizmas, gavęs per daug tam tikrų vitaminų ar mineralų, į jų perteklių gali reaguoti panašiais simptomais – pykinimu, vėmimu ar bendru silpnumu.
„Vyresnio amžiaus žmonės paprastai vartoja per mažai baltymų, jiems trūksta vitaminų C, D, B grupės, taip pat cinko, seleno, kalcio, magnio, polinesočiųjų riebalų rūgščių (omega-3 ir omega-6). Dėl to gali silpti regėjimas, sunkiau gyti žaizdos ir pragulos, traukti mėšlungis, išsivystyti osteoporozė, nusilpti imuninė sistema“, – pasakojo M. Lukštaraupis.
Vyresni žmonės į vaistinę ateina ieškoti maisto papildų ar kai kurių žolinių preparatų, nes nori pagerinti savo sveikatos būklę. O prevenciškai dažniau kreipiasi artėjant šaltajam metų laikui, kuomet siekia stiprinti imunitetą.
Pasak M. Lukštaraupio, vitaminus ir mineralus reikėtų vartoti nuosekliai, gydytojo ar vaistininko rekomenduotą laikotarpį. Tačiau BENU vaistininkas primena, kad norint gerai jaustis ir kuo ilgiau išlikti sveikiems, svarbu ne tik subalansuota mityba ar reikiamas naudingųjų medžiagų gavimas vartojant maisto papildus. Nemažiau svarbus ir fizinis aktyvumas, kuris stiprina organizmo gynybines funkcijas, gerina emocinę būklę.
„Fizinis aktyvumas nuo seno žinomas kaip vienas svarbiausių sveikos gyvensenos komponentų. Jis svarbus ir senyviems žmonėms, nes reguliariai judant, gerėja bendra organizmo savijauta, pasitaiso nuotaika, gerėja miego kokybė, apetitas. Fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba yra puikios lėtinių ligų prevencijos priemonės“, – sako M. Lukštaraupis.