2023-05-17
Mėnesinių skausmas – kada sunerimti?
2023-05-17
Mėnesinės – individualus, kiekvienai moteriai skirtingai pasireiškiantis natūralus kūno procesas. Jo pakitimai gali žymėti ligą ar reprodukcijos sutrikimą, todėl ypač intensyvūs šalutiniai simptomai, trukdantys įprastai veiklai, negali būti praleisti pro pirštus. Visgi tam tikras diskomfortas, spazmai ir skausmas mėnesinių metu yra įprasti ir dažnai pasireiškiantys požymiai. Taigi, kada verta sunerimti?
Menstruacijų skausmai kelia susirūpinimą?
Vienas iš mėnesinių ciklo sutrikimų yra dismenorėja (arba skausmingos mėnesinės), kurią dažnai lydi gausesnis nei įprasta kraujavimas ir nereguliarus ciklas. Dismenorėja yra skirstoma į 2 tipus – pirminę ir antrinę. Pirminė dismenorėja dažniausiai pasireiškia dar paauglystėje, kartu su pirmosiomis mėnesinėmis, arba iki metų nuo pirmųjų mėnesinių atsiradimo. Antrinę dismenorėją sukelia vėlesniame amžiuje atsiradusios kitos pirminės ligos ir būklės, paveikiančios gimdą ar kitus dubens organus. Tai gali būti endometriozė, gimdos mioma, lėtinės infekcijos ir kt.
Ne visais atvejais pavyksta nustatyti skausmingų menstruacijų priežastį, tačiau joms pasireikšti riziką didina anksti (iki 11 metų) prasidėjusios pirmosios mėnesinės, jaunesnis nei 20 metų amžius, paveldimumas, nereguliarus menstruacijų ciklas, gausus kraujavimas, neturėtas gimdymas, stresas, rūkymas. Menstruacijų skausmai taip pat gali atsirasti ir dėl priešmenstruacinio sindromo (PMS), gimdos fibromų, dubens uždegiminės ligos (DUL) bei kitų susirgimų.
Stiprus mėnesinių skausmas gali įspėti apie sveikatos sutrikimus
Nugaros skausmas mėnesinių metu – dažną moterį varginanti problema. Nors dėl silpno ar vidutinio stiprumo maudimo sunerimti neverta, neįprastai stiprus skausmas, ypač apatinėje nugaros dalyje, gali įspėti apie rimtesnius menstruacijų ciklo sutrikimus arba tokias ligas, kaip dismenorėja ir endometriozė. Jeigu šis skausmas yra toks stiprus, kad trukdo įprastai veiklai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kuris, atlikęs tyrimus, nustatys tikslią skausmo priežastį ir paskirs reikiamą gydymą.
Galvos skausmas mėnesinių metu pasireiškia kiek rečiau, bet ne mažiau vargina. Gydytojai pastebi, kad hormonų svyravimai be įprastų nepageidaujamų simptomų gali sukelti ir menstruacinę migreną ar hormoninį galvos skausmą. Hormoninis galvos skausmas dažniausiai būna lengvo arba vidutinio stiprumo. Nors jis yra nemalonus, įprastai nesutrukdo kasdieninei rutinai.
Menstruacinė migrena, priešingai, gali būti labai sekinanti. Dėl intensyvaus tvinkčiojančio galvos skausmo atsiranda pykinimas, vėmimas, jautrumas šviesai ir garsui. Dėl šios migrenos sunku susikaupti darbui ir kitoms kasdienėms užduotims. Stipriems migreninio tipo galvos skausmams malšinti skiriami specialūs vaistai, todėl patiriant tokio pobūdžio skausmą būtina pasikonsultuoti su gydytoju.
Kaip sumažinti mėnesinių skausmus?
Menstruacijų metu patiriamą skausmą sumažinti galima tiek vaistais, tiek papildomomis priemonėmis. Populiariausi būdai slopinti mėnesinių metu jaučiamą diskomfortą be vaistų yra gerti aviečių lapų arba ramunėlių arbatą ir šiltais kompresais šildyti pilvo apačią. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad padėti gali ir kofeino atsisakymas, suvartojamo cukraus kiekio mažinimas, lengva fizinė veikla, tokia kaip pasivaikščiojimas, tempimo pratimai ir kt.
Kuris metodas mažinti mėnesinių simptomus bus efektyviausias, priklauso nuo skausmo pobūdžio, intensyvumo ir jį sukėlusios priežasties. Pavyzdžiui, dėl bakterinės infekcijos organizme prasidėjęs uždegimas gali suintensyvinti maudimą.
Vieni dažniausiai vartojamų medikamentų nuo mėnesinių skausmo – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tai yra ibuprofenas (IBUMETIN 400 mg plėvele dengtos tabletės), deksketoprofenas (Dolmen 25 mg plėvele dengtos tabletės) ir kt. Jie geriausiai veikia tuo atveju, kai skauda pilvo apačią arba juosmens sritį. Menstruacijų spazmus padeda atpalaiduoti ir drotaverinas (NO-SPA 40 mg tabletės), tačiau jį patariama rinktis silpnesnį maudimą jaučiančioms moterims. Paracetamolis nuo mėnesinių skausmo taip pat gali padėti, tačiau jis labiau tinka lengviems ir vidutinio stiprumo simptomams malšinti. Jei skausmas labai stiprus, rekomenduojama rinktis priešuždegiminius vaistus.
Visgi reikia pabrėžti, kad geriausią būdą, kaip numalšinti mėnesinių skausmą, parinks gydytojas. Į jį reikia kreiptis, jei simptomai intensyvūs arba atsirado dėl su menstruaciniu ciklu susijusių pokyčių.
Natūralios priemonės nuo mėnesinių skausmo
Kaip jau minėta, mėnesinių skausmus palaipsniui numalšinti padeda ne vien vaistinių preparatų vartojimas, bet ir natūralių priemonių pritaikymas. Pasikartojantiems spazmams sumažinti rekomenduojama šiluma bei švelnus pilvo masažas. Nustatyta, kad menstruacijų spazmai ženkliai sumažėja vietiškai naudojant šilumos terapiją, pavyzdžiui, ant skaudamos vietos (pilvo apačios ir apatinės nugaros dalies) uždėjus šildyklę. Jei jos neturite, galite priglausti ir butelį karšto vandens arba karštą rankšluostį.
Švelniai atliekamas pilvo ir nugaros masažas taip pat gali numalšinti mėnesinių skausmus be vaistų. O masažo veiksmingumui sustiprinti verta išbandyti eterinį aliejų, jį praskiedus pasirinktu augaliniu aliejumi. Rekomenduojamas santykis – 1 lašas eterinio aliejaus su 1 arbatiniu šaukšteliu augalinio aliejaus. Masažui patariama naudoti atpalaiduojančius levandų (AROMATIKA levandų eterinis aliejus), pipirmėčių (AROMATIKA pipirmėčių eterinis aliejus), rožių ir kitus eterinius aliejus.
Menstruacijų metu yra siūloma vengti kofeino, cukraus, druskos, riebaus maisto, gazuotų gėrimų bei alkoholio. Šių maisto produktų sumažinimas arba atsisakymas gali padėti palengvinti spazmus ir skausmą, o pasirinktas maistas turėtų būti lengvai virškinamas ir maistingas. Vietoje kofeino turinčių gėrimų galima vartoti spazmus atpalaiduojančias mėtų, pankolių, krapų, ramunėlių ir imbiero arbatas arba rinktis citrina pagardintą karštą vandenį. Nepageidaujamus menstruacijų simptomus ilgainiui sumažinti padeda ir reguliarus fizinis aktyvumas, streso valdymas.
Skausmingoms mėnesinėms įtakos gali turėti tam tikrų vitaminų arba mikroelementų trūkumas: B grupės vitaminų, vitamino E, magnio ir kalcio. Nustatyta, kad pakankamo omega-3 riebalų rūgščių kiekio suvartojimas taip pat gali padėti mažinant menstruacijų skausmus.