2021-05-28
2021-05-28
Kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma apie 1 500 naujų storosios žarnos vėžio atvejų ir jų kasmet tik daugėja. Didžiausia storosios vėžio problema yra ta, kad žmonės ankstyvose stadijose nejaučia jokių simptomų. Liga dažnai nustatoma, kai yra pažengusi. Pirmojoje ir antrojoje storosios žarnos vėžio stadijose nustatoma tik mažiau nei 40 proc. atvejų. Nustačius ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžį, jo gydymas gali būti efektyvus, kita vertus, vėlyvosios (IV) stadijos vėžio visiškai išgydyti neįmanoma.
Lietuvoje jau dešimtmetį vykdoma prevencinė storosios žarnos vėžio programa, kurios tikslas kuo anksčiau aptikti pakitimus, iš kurių gali išsivystyti liga. Prevencinė programa leidžia gydytojams diagnozuoti vėžį ankstesnėse stadijose, taip sumažinant mirtingumą.
Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa teikiama asmenims nuo 50 m. iki 74 m. amžiaus. Šio amžiaus žmonės turi galimybę 1 kartą per 2 metus nemokamai atlikti slaptojo kraujo išmatose testą (iFOBT). Atrankinės patikros tyrimas, kai naudojamas iFOBT testas, mirčių nuo storosios žarnos vėžio riziką sumažina 20–30 proc. Suradus slaptojo kraujo, pacientas siunčiamas pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją. Kolonoskopija (storosios žarnos apžiūra iš vidaus) leidžia nustatyti kraujavimo priežastis. Prevencinės programos metu kolonoskopija atliekama tik tuo atveju, jeigu slapto kraujo išmatose tyrimo rezultatas yra teigiamas. Kolonoskopija atliekama su bendrine nejautra, slaugytojos padeda jai pasiruošti. Kolonoskopijos sėkmę lemia tinkamas žarnyno paruošimas su tam skirtais preparatais.
Labai svarbu visiems 50 metų sulaukusiems žmonėms dalyvauti prevencinėje programoje. Anksti diagnozuota liga gydoma lengviau ir efektyviau. Dėl dalyvavimo programoje turite kreiptis į savo šeimos gydytoją.