2017-11-14
2017-11-14
Visi B grupės vitaminai (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) dalyvauja metabolizmo (medžiagų apykaitos) procesuose. Jų netrūkstant, mūsų oda sveikai švyti, kūnas turi tinkamą raumenų tonusą (įtempimą). Šie vitaminai taip pat stiprina imuninės ir nervų sistemos funkcijas, skatina ląstelių augimą ir dalijimąsi – taip pat ir raudonųjų kraujo kūnelių, dėl to nesusergame mažakraujyste. Nebent B grupės vitaminų organizme pritrūksta. Apžvelkime, kaip atpažinti ir įveikti jų stygių.
Greitas nuovargis. Trūkstant B grupės vitaminų, nuovargis pasitinka kone kiekvieną dieną. Kiek besiilsėtumėte, jėgos vėl greitai išsenka.
Dažnas galvos skausmas, migrenos priepuoliai. Nuolat jaučiant galvos skausmą, be to, patiriant lėtinį stresą (daug dirbant, nereguliariai maitinantis, kokybiškai nepailsint) – B grupės vitaminai tampa itin reikalingi: streso metu išauga jų poreikis, kurio nepatenkinant, ima varginti galvos skausmai.
Padidėjęs dirglumas. Šių vitaminų trūkumas lemia greitą sudirgimą, susinervinimą, nuolat lydinčią slogią nuotaiką.
Nemalonūs raumenų trūkčiojimai, nutirpimai. Vis nutirpstančios galūnės, pasikartojantys raumenų trūkčiojimai, tvinkčiojimai gali išduoti B grupės vitaminų trūkumą.
Susilpnėjusi atmintis (ypač – įsiminimo procesai). Suprastėjusi atmintis ir sunkiai įsimenama informacija – kai viską iki smulkmenų turite užsirašyti – gali reikšti, jog stokojate B grupės vitaminų.
Mažakraujystė. Ją dažniausiai lydi nuovargis, silpnumas, o patvirtina – kraujo tyrimai, rodantys nepakankamą hemoglobino kiekį. Mažakraujystė dažnai pasireiškia organizme pritrūkus vitamino B12.
Odos ir gleivinės pažeidimai. Suskilinėję lūpų kampučiai, stomatitas, perštinčios akys – tai simptomai, pranešantys, kad jums gali trūkti vitaminų B1, B2, B6.
Virškinimo sutrikimai. Apetito stoka, vidurių užkietėjimas dažniausiai pasireiškia trūkstant vitaminų B1, B3 ir B5.
Svarbu: ypač žalingas gali būti vitamino B12 trūkumas. Esant nuolatiniam, dideliam jo trūkumui, galimi negrįžtami nervų sistemos pažeidimai. Dėl šios priežasties, jaučiant pusiausvyros, koncentracijos, dėmesio, atminties sutrikimus, taip pat – galūnių dilgčiojimą, nutirpimą, būtina kreiptis į gydytoją.
Jaučiant vieną ar kelis iš aprašytų simptomų, pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytoją. Tik po išsamaus kraujo tyrimo bus aišku, ar savijautos pablogėjimą lėmė B grupės vitaminų trūkumas. Diagnozei pasitvirtinus, gydytojas paskirs reikiamą jų papildymo kiekį.
Žinoma, padėti sau galite ir pakoregavę mitybą. Į mitybos racioną įtraukite patiekalus iš galvijų kepenų, taip pat – sardines, austres, tuną ir varškę. Tik svarbu atsiminti, kad šiuose produktuose esantis vitaminas B, ilgai juos verdant, troškinant ir/ar laikant aukštoje temperatūroje, praranda savo vertę. Jei jums yra sunkus, sveikatai itin pavojingas vitamino B12 trūkumas, šalia vartojamų medikamentų nepamirškite ir lašišos, minėtų kepenėlių, kiaušinių, mėsos ir pieno – šie produktai padės įveikti jo trūkumą. Būkite sveiki!