2018-11-15
Nelaimingi atsitikimai namuose, kaip elgtis?
2018-11-15
Namuose jaučiamės saugūs kaip niekur kitur, tačiau kiekvienas mūsų bent kartą nusideginome lygintuvu, apsiplikėme verdančiu vandeniu ar prasiskėlėme galvą, o jeigu turime vaikų, šie nutikimai pasitaiko dažniau nei įprastai. Kokie nelaimingi atsitikimai dažniausi, kaip elgtis nutikus nelaimei bei kokią pirmos pagalbos vaistinėlę reikėtų turėti namuose, komentuoja Vaida Poškaitienė.
Dažniausi nelaimingi atsitikimai
Vienas dažniausiai pasitaikančių nelaimingų atsitikimų namuose – nudegimai. Nusideginus, kuo skubiau nudegusią vietą šaldykite po kambario temperatūros vandeniu apie 15-20 min. Jokiu būdu neplėšti rūbų nuo nudegusios vietos, nes taip tik dar labiau traumuosite audinius, tą galite daryti vėliau, tačiau labai atsargiai. Jeigu nudegusios odos plotuose susidarė pūslės, stenkitės, kuo ilgiau jas išsaugoti, o jeigu nudegimai didesni nei jūsų delnas, kreipkitės profesionalios pagalbos. Jokiu būdu nesigydykite liaudiškos medicinos priemonėmis.
Naminiai gyvūnų įkandimai – taip pat dažna nelaimė. Įkandus naminiam gyvūnui žaizdą būtina dezinfekuoti ir sutvarstyti, net jeigu iš pažiūros sužeidimas ir neatrodo labai rimtas. Profilaktiškai rekomenduojama kreiptis pagalbos bent į savo šeimos gydytoją, kadangi po įkandimo gali reikėti vakcinuoti arba vartoti antibiotikus.
Galvos prasiskėlimas taip pat pretenduoja į trejetuką dažniausiai nutinkančių nutikimų. Jei prasiskėlėte galvą, žaizdą reikia ne tik dezinfekuoti, bet ir pridengti tvarsčiu, o jeigu žaizda gili – kreiptis pagalbos į medicinos įstaigas tam, kad būtų tinkamai sutvarstoma.
Dar vienas nelaimingas nutikimas ypatingai aktualus turintiems vaikų – paspringimas maistu. Jeigu užspringote dalinai, bandykite svetimkūnį iškosėti, kvieskitės pagalbos – bėkite į gatvę, laiptinę, kur galėtų būti žmonių. Nepavykus surasti žmonių, bandykite sau padaryti heimlicho manevrą – atsiremkite pilvu (žemiau krūtinkaulio) į stabilią atramą pvz. kėdės atlošą ir stumtelėkite staigiu judesiu.
Paspringus mažam vaikui ar kūdikiui, jokiu būdu nepurtykite jo už kojų. Jei vaikas nekosti, bandykite pirštais išimti svetimkūnį, jeigu to padaryti nepavyksta, pasiguldykite vaiką ant rankos žemyn ir pastuksentkite tarp menčių penkis kartus. Kuomet svetimkūnis vis dar viduje, guldykite vaiką ant rankos ir spustelėkite krūtinę. Karokite visus veiksmus, kol svetimkūnis iškris arba kol atvyks greitoji pagalba.
Pirmosios pagalbos vaistinėlė namuose
Pirmosios pagalbos vaistinėlę namuose turėtų sudaryti šie komponentai:
- Dezinfekuojantis tirpalas žaizdoms
- Sterilūs tvarsčiai
- Elastinis tvarstis
- Gaivinimo schema
- Aerozoliai (pirmo laipsnio) nudegimams
- Tepalai, pleistrai ar kompresai traumoms
Saugi aplinka vaikams
Norint sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką namuose, svarbu sukurti saugią namų aplinką vaikams. Keli praktiniai patarimai, kurie padės apsaugoti vaikus:
- pašalinkite smailius, aštrius daiktus, kurie gali įdurti, įpjauti, taip pat daiktus, kaip virveles, diržus ir kitus panašius daiktus, kuriuos galima apsivynioti aplink kaklą.
- jeigu namuose yra laiptų, įtaisykite apsauginius vartelius, taip pat pasirūpinkite apsauginiais užraktais ant spintelių ir stalčių.
- nedėkite daiktų ant stalo krašto – vaikai gali juos užsimesti, apsipilti
- prižiūrėkite vaiką, kuomet jis maudosi, nepalikite jo be priežiūros prie ugnies ir kitų šilumą skleidžiančių prietaisų
- Buitinę techniką, vaistus laikykite atskirai ir vaikams nepasiekiamoje vietoje