2017-04-11
2017-04-11
Atėjus pavasariui viskas atgimsta ir pasaulis bemat nusidažo sodriomis spalvomis. Atrodo, nėra geresnio meto jaustis puikiai. Deja, drauge su ilgėjančiomis dienomis ir vis labiau šildančiais saulės spinduliais ne vieną pasiveja keistas nuovargio, apatijos, nerimo ir liūdesio jausmas.
Nors viskas aplinkui šaukia, kad saulei šviečiant tiesiog privalu jaustis gerai, o kai lyja ir šalta, liūdna gali būti ir viduje, sveikatos specialistai pastebi, kad būtent pavasarį išauga depresijų paūmėjimo atvejų ir net savižudybių.
Tokiems pavasarį apninkantiems jausmams yra net mokslinis pavadinimas – tai atvirkštinis sezoninis afektinis sutrikimas.Kitaip tariant – depresijos forma, kurios simptomai prasideda ir baigiasi maždaug tuo pačiu metu kiekvienais metais – pavasarį ar net vasarą. Nemiga, dirglumas, nerimastingumas, sumažėjęs apetitas – pagrindiniai šio pavasarinio liūdesio simptomai. Manoma, kad tokie išgyvenimai gali būti susiję su organizmo reakcija į šilumos ir drėgmės pliūpsnius.
Ir visgi, tik temperatūros pokyčiais šių nemalonių jausmų paaiškinti negalime. Tad kodėl geras oras nevisiems mums atneša tik gerus jausmus?
Pokyčiai. Mūsų laikais labai svarbu mokėti sparčiai prisitaikyti prie įvairių pokyčių, tačiau kūnui jie retai patinka. Net geri pokyčiai organizmui sukelia stresą, nerimą ir nesaugumo jausmą. O jei dar aplinkiniai nuolat ragina mėgautis gyvenimu ir būti laimingam, nors tu tiesiog esi jautresnis, linkęs į melancholiją.
Atsiminimai. Artėjantis vasaros sezonas dažnai žymi tam tikrų gyvenimo etapų pradžią ar pabaigą – socialiniuose tinkluose pabyra vestuvių nuotraukos, vaikai rengiasi baigti mokyklą, gatvėse už rankų susikibę vaikšto įsimylėjėliai. Nors pavasaris turėtų būti džiaugsmo ir atsinaujinimo metas, jis ne vieną priverčia jausti sunkiai nuslopinamą nostalgiją ar išgyventi dėl neišpildytų tikslų ir svajonių. Bet juk dažnai kiti atrodo laimingesni nei tu pats, nors tai toli gražu ne visada tiesa.
Vitaminų stoka. Nori nenori, žiemos metu organizmas nusilpsta – juk reikia kovoti su virusais, bakterijomis, nepilnaverte mityba ir kitais žiemos sezono palydovais. Todėl atėjus pavasariui dažno organizmas būna gerokai išsekęs. Sustiprinti imunitetą galime sportuodami ar geraisiais produktais papildę savo kasdienę mitybą.
Pavyzdžiui, vitaminų A, C, B2, B3 ar P gali gauti valgydamas kuo daugiau žaliųjų daržovių, riešutų, sėklų, džiovintų vaisių. Bananuose, šparaguose, brokoliuose, avokaduose taip pat gausu reikalingų mineralų. Tačiau ne visi mėgstame ar galime valgyti įvairius maistingus produktus, ypač – žuvį ar mėsą. Tokiu atveju, organizmą rekomenduojama stiprinti įvairiais maisto papildais. Jei jauti nerimą ir nuovargį, nepamiršk į mitybos racioną įtraukti vitaminų B6 ir D, taip pat magnio turinčių produktų – šie vitaminai ypač svarbūs nervinės sistemos veiklai.
Pirmiausia, prisimink, kad daug žmonių jaučiasi taip pat kaip tu. Tačiau tai neturėtų atbaidyti nuo pastangų jaustis geriau. Žinoma, pavasaris – geriausias motyvatorius pradėti daugiau judėti, veikti ir svajoti. Visgi, taip pat svarbu neperdegti. Todėl skirk dėmesio atsipalaidavimo pratimams, neprisiimk pernelyg daug darbų.
Pavasaris – puikus metas iš naujo apmąstyti savo poreikius ir subalansuoti mitybą. Tik jokiu būdu nebandyk energijos kompensuoti energiniais gėrimais, kurie dar labiau sekina ir taip išvargusį organizmą. Geriau išeik pasivaikščioti, leisk daugiau laiko gamtoje ar atsipalaiduok vonioje.
Visgi, ne visas problemas gali išspręsti sveika gyvensena. Todėl jeigu anksčiau esi patyręs depresijos epizodų arba jauti, kad sunku susitvarkyti su savo paties mintimis ir emocijomis, nebijok kreiptis pagalbos. Pasikalbėk su artimaisiais, o jeigu jauti, kad tai nepadeda, drąsiai kreipkis į psichikos sveikatos specialistus. Depresija yra liga, kuri užklupti gali bet kurį iš mūsų.
Geros nuotaikos ir gražaus pavasario!