2017-06-14
5 mitai apie seksualinę sveikatą
2017-06-14
Pakalbėkime be tabu. Seksualinis gyvenimas daro įtaką mūsų kasdienybei ir, apskritai, visos būties kokybei. Kuo labiau kuklinamės šios temos, (į)tikime įvairiais gandais, tuo prasčiau klostosi reikalai tiek lovoje, tiek už jos ribų. Saugus, emociškai nesuvaržytas ir viduramžių teorijomis neapipintas seksualinis gyvenimas – tai, ko vertas kiekvienas suaugęs žmogus.
Aptarkim 5 populiarius mitus, kuriuos, matyt, yra tekę girdėti ir tau.
Mitas nr. 1. Seksualinis gyvenimas sužydi ankstyvoje jaunystėje
Tikriausiai teko susidurti su nuostatomis, kad pasiekus tam tikrą amžių „reikėtų“ pamiršti apie seksualinį gyvenimą ir tik padūsauti, prisiminus jaunas dienas. Tai vienas iš labiausiai paplitusių mitų, visiškai paneigtas mokslininkų. Tiesa, jog jauni žmonės mylisi dažniau, tačiau vyresni džiaugiasi geresne seksualinio gyvenimo kokybe. Štai moterys piką pasiekia apie ketvirtąjį gyvenimo dešimtmetį (bei vėliau) ir kuo toliau, tuo labiau gali mėgautis seksualiniais santykiais.
Menopauzės laikotarpiu dėl tam tikrų hormonų pokyčių moterų seksualinis potraukis gali ir laikinai apmalšti. Tačiau prisitaikius prie kūno pokyčių, nereikėtų pamiršti seksualinės sveikatos ir grįžti prie iki tol buvusių įpročių.
Svarbiausia, kuo toliau mesti mintis, kad sulaukus tam tikro amžiaus gali būti gėdinga mylėtis (kas sugalvojo tokią nesąmonę?!).
Mitas nr. 2. Seksualinis potraukis dingsta tik vyresniame amžiuje
Šis mitas glaudžiai susijęs su pirmuoju. Jaunesnėms moterims tampa tarsi tabu kalbėti apie sumažėjusį seksualinį potraukį. Neva tai normalu tik menopauzės laikotarpiu, vykstant hormoniniams pokyčiams. Nieko panašaus! Susidurti su šia problema gali ir 20-ies, ir 50-ies. Sumažėjusį libido patiria mažiausiai viena iš trijų moterų kuriame nors savo gyvenimo tarpsnyje. Taigi, nesi viena ir tikrai neturi to gėdytis.
Pajautusi, jog nuslopo noras mylėtis, dingo seksualinės fantazijos, nesikuklink ir nelauk, kol tai sumažins gyvenimo džiaugsmą ar net pradės kelti depresiją. Geriau kreipkis į specialistą, kuris padės išsiaiškinti, ar seksualinį potraukį nuslopino psichologiniai veiksniai (stresas darbe, įtampa asmeniniuose santykiuose), ar medicininiai (sutrikusi hormonų pusiausvyra, įvairūs sveikatos sutrikimai, vartojami vaistai). Pasikalbėk apie tai ir su antrąja puse, nebijok atvirai pasakyti, kaip jautiesi. Emocinis intymumas, pasitikėjimas vienas kitu leis pasijausti geriau ir net gali padėti sustiprinti santykius.
Mitas nr. 3. Mylėtis privaloma kuo dažniau
Amžina mūsų problema – savęs lyginimas su kitais ir nerealių idealų siekimas. Filmuose, žurnaluose ir internetiniuose portaluose vis kartojama, kiek kartų turi mylėtis sveika pora, koks turi būti jos seksualinis pajėgumas. Tuo besivadovaudama, pradedi statyti save į rėmus. Tada seksualinis gyvenimas tampa savotiška prievole, o ne maloniu artumu.
Pirmiausia liaukis lyginti save su kitais: tiek su artimu bičiuliu, tiek su garsiais veidais iš televizoriaus ekrano. Juk negali įlįsti į kitų miegamuosius, kaip ir jie – į taviškį. Visuotinai peršama nuomonė, jog normalus žmogus turi mylėtis kuo dažniau, gerokai iškreipia realybę. Seksualinis gyvenimas turi būti toks, kokio nori du žmonės. Poreikį mylėtis lemia daug situacijų: gyvenimo būdas, darbo pobūdis, sveikatos būklė ir kita – jie nėra visada vienodi. Todėl, užuot lyginę save su kitais, apie tai pasikalbėkite kartu su antrąja puse. Svarbiausia – jūsų abiejų norai.
Mitas nr. 4. Vyrai nuolat nori mylėtis
Vyrai patiria dvigubą spaudimą: ir kenčia dėl ironiško požiūrio, neva „jiems galvoje tik viena“, ir, atvirkščiai, turi būti visuomet pasiruošę mylėtis. Logikos taisyklės šiame mite kažkodėl negalioja: vyras negali būti pavargęs, susirgęs ar paprasčiausiai neišsimiegojęs.
Stresas darbe, nuolatinė įtampa ar tiesiog skaudanti galva – seksualiniams vyro poreikiams įtaką daro daugybė veiksnių. Kai galva užkimšta šimtais problemų, visa seksualinė energija ir atitenka jų tvarkymui. Galiausiai, sveikatos būklė nėra atsiejama nuo intymaus gyvenimo. Rimtai negaluojant tikrai mažiausiai norisi mylėtis. Svarbiausia suprasti, jog nieko blogo tame nėra. Tiek vyro, tiek moters seksualiniai poreikiai yra individualūs. Susirūpinti reikia tik tada, jei ilgesnį laiką mylėtis apskritai nesinori.
Mitas nr. 5. Ilgai gyvenant kartu, dings bet kokia trauka
Santykiai nesivysto, netobulėja savaime. Juos reikia puoselėti: ar kartu būtumėte vienerius, ar dvidešimt vienerius metus. Būtent nuo kasdienių pastangų, o ne nuo laiko, praleisto drauge, priklauso trauka vienas kitam. Geras seksualinis gyvenimas įmanomas su tuo žmogumi, su kuriuo tau įdomu būti. Jeigu rūpinsiesi antrosios pusės kasdieniais išgyvenimais, lūkesčiais ir svajonėmis, taip vis pažindamas jį iš naujo, tau nepasidarys nuobodu: nei lovoje, nei prie vakarienės stalo.
Atvirumu, meile ir dėmesiu vienas kitam paremti santykiai leidžia seksualinę trauką išsaugoti ir visą gyvenimą. Svarbiausia nesikuklinti reiškiant jausmus ar savo poreikius, nepamiršti paklausti, kaip jaučiasi tavo mylimas žmogus. Išklausyti, pagirti, žavėtis vienas kitu – pirmasis ir pats svarbiausias žingsnis link visaverčių seksualinių santykių. Jei galėsite būti artimi be baimių ir milijonų kirbančių klausimų, darniai spręsite iškilusias problemas, tada ir seksualiniai santykiai vystysis harmoningai.