2017-05-04
Kai nuo grožio varva nosis: sezoninė alergija
2017-05-04
Pagaliau – tikras pavasaris! Puikus metas mėgautis ilgais pasivaikščiojimais, džiaugtis bundančia gamta ar užsiimti pirmaisiais sodo darbais. Vis dėlto, jei esi vienas iš sezoninės alergijos varginamų žmonių, pasigrožėjimo atodūsis „ach“ greitai virsta garsiu „apči“. Nuo ankstyvo pavasario ore sklandančios žiedadulkės sukelia itin nemalonią organizmo reakciją – nuotaiką ir gyvenimo kokybę gadinančią alergiją.
Visgi, jei laiku pasiruoši alergijai, pastebėsi jos požymius ir pasirūpinsi simptomų palengvinimu, nubudusios gamtos grožiu galėsi džiaugtis ilgiau.
Kas išprovokuoja alergiją?
Besiskleidžiančių medžių pumpurų, žolių, gėlių ir piktžolių žiedai yra pilni žiedadulkių. Nusėdusios ant nosies, burnos ir akių gleivinių, patekusios į bronchus ir kontaktuojančios su oda žiedadulkės paskatina jautresnių žmonių imuninę sistemą reaguoti priešiškai ir gaminti antikūnius kovai su alergenais.
Pavasarinė alergija prasideda sužydint pirmiesiems medžiams, kovo mėnesį, ir gali tęstis iki pat rugsėjo pabaigos, kol gamtoje yra alergenų. Galime būti jautrūs tik tam tikrų augalų žiedadulkėms, todėl alergijos paūmėjimas priklauso nuo augalų žydėjimo laikotarpio.
Alergija žiedadulkėms dažniausiai apie save paskelbia šienlige (alerginiu rinitu), kuriai būdinti šie simptomai:
- nosies užgulimas;
- vandeningos išskyros iš nosies;
- čiaudulys;
- akių perštėjimas, paraudimas ir vokų paburkimas;
- dusulys;
- sausasis kosulys;
- odos bėrimai.
Sunkiais alergijos atvejais gali pasireikšti edema, bronchinė astma ar jos paūmėjimas, migrena, o, žiedadulkėms patekus į virškinamąjį traktą, – pykinimas, vėmimas ir pilvo skausmai.
Alergija labai panaši į peršalimą, todėl dažnai gydoma netinkamai. Peršalimas trunka apie savaitę, o šienligė – tol, kol žmogus kontaktuoja su alergenais. Be to, alergijos metu nekarščiuojama.
Nuo kitų alergijų šienligė skiriasi tuo, jog pasireiškia kaskart augalų žydėjimo metu, žmogui esant lauke. Ji sustiprėja sausu ir vėjuotu oru, o susilpnėja – lyjant lietui ir esant uždarose patalpose.
Kaip sumažinti bundančios gamtos atneštus nemalonumus?
- Grįžęs iš lauko nusiplauk rankas, nosį, akis ir burną. Dažniau trink galvą, keisk drabužius bei patalynę, kadangi ant jų taip pat lieka žiedadulkių.
- Laikyk langus uždarus, vėdink patalpas vakare, po lietaus ar kai nėra vėjo. Kasdien drėgnu būdu valyk kambarius.
- Į maisto racioną įtrauk vitamino C, kuris stiprina imuninę sistemą ir veikia kaip anti-histamininis vaistas.
- Alergijos laikotarpiu venk maisto, kuris gali pasunkinti simptomus: pieno produktų, šokolado, žemės riešutų, cukraus, kviečių, gėrimų su kofeinu ir dirbtinių saldiklių.
- Prieš alergijos sezoną kelias savaites pabandyk vartoti medų, surinktą iš augalų, kuriems nesi alergiškas, gerti dilgėlių arbatą, vartoti ežiuolės ekstraktą, kurie stimuliuoja imuninę sistemą.
Svarbu laiku nustatyti, kam esi alergiškas, o pajutus alergijos požymius kuo skubiau kreiptis į gydytoją alergologą, kuris paskirs tinkamą ligos gydymą ir padės išvengti rimtų sveikatos problemų.