Širšių puota: kaip saugotis pavojingų įgėlimų

27.08.2018 Komentarų nėra

Komentuoja vaistininkė Jovita Motiejaitienė

Rugpjūtis – mėnuo, kai itin suaktyvėja širšės ir vapsvos. Šilta vasara joms buvo itin palanki, todėl poilsiu gamtoje vis dar besimėgaujantys žmonės gali sulaukti ne vieno jų antpuolio. Širšės ar vapsvos įgėlimas gali būti pavojingas ne tik alergiškiems žmonėms, todėl svarbu žinoti, kaip saugotis pavojingų įgėlimų ir ką daryti, jei įgėlimo išvengti nepavyko.

Kas nutinka įgėlus vabzdžiui?

Vapsvos ir širšės turi geluonį, per kurį į žmogaus organizmą suleidžia nuodų. Vieniems įgėlimas gali pasireikšti tik lengvu sugeltos vietos paraudimu, o kitiems – stipriu skausmu ir sudirgimu ar net pavojinga alergine reakcija į vabzdžio nuodus.

Vabzdžio įgėlimas alergine reakcija pasireiškia tiems žmonėms, kurių imuninė sistema yra pernelyg jautri vabzdžio nuodams. Tokiu atveju, įgėlus širšei ar vapsvai, organizmas neadekvačiai sureaguoja į suleistus nuodus ir suerzinama ne tik sugelta vieta, bet ir visas žmogaus kūnas. Tokiems žmonėms vabzdžių įgėlimai itin pavojingi, nes laiku nesikreipus pagalbos, jie gali baigtis net mirtimi.

Skubios pagalbos gali prireikti ir nealergiškiems žmonėms, jei vabzdys įgėlė į burnos, kaklo ar galvos sritį. Tokius įgėlimus dažnai lydi didesni tinimai, kurie gali apsunkinti kvėpavimą, sukelti dusulio priepuolį, galvos svaigimą ar sutrikdyti miego kokybę. Taip pat didesnis pavojus kyla, jei vabzdys sugelia kelis kartus – tuomet į organizmą patenka daugiau nuodų ir reakcija gali būti stipresnė. Tad kaip saugotis pavojingų įgėlimų?

Nepanikuokite

Širšei ar vapsvai skrendant tiesiai į mus, natūrali reakcija – bandyti vabzdį nuvyti ranka. Tačiau taip daryti nereikėtų – staigus mojavimas rankomis gali suerzinti vabzdį, o tuomet jis bus labiau linkęs pulti. Vapsvų ir širšių mes dažniausiai nedominame, jas pritraukia mūsų valgomas maistas ar gėrimai. Todėl tokioje situacijoje geriausia išlikti ramiems. Tuomet vabzdys galiausiai praras susidomėjimą ir nuskris.

Stebėkite savo gėrimą, o maistą laikykite sandariai uždarytą

Vabzdžio įgėlimas burnos srityje gali būti itin pavojingas. Dėl šios priežasties reikia būti budriems geriant gaiviuosius gėrimus – būdami lauke visada patikrinti stiklinės ar butelio vidų, nes vabzdys gali būti jo viduje. Taip pat saugokite maistą – tai didelis šių vabzdžių traukos šaltinis, todėl lauke patartina jį laikyti uždarytą.

Neikite arti širšių ar vapsvų lizdų

Jei pamatėte vapsvų ar širšių lizdą, nesiartinkite prie jo ir jokiu būdu nelieskite – suerzinti vabzdžiai gali sugelti itin stipriai. Jei lizdą radote arti gyvenamosios patalpos, jo sunaikinimu leiskite pasirūpinti specialistams.

Jei įgėlimo išvengti nepavyko…

Jei įgėlė bitė, pirmiausiai reikia pašalinti geluonį (vapsvos ir širšės geluonies nepalieka). Geluonies nereikėtų maigyti ar bandyti išspausti, nes taip į organizmą patenka daugiau nuodų, taip pat nereikėtų jo mėginti ištraukti pincetu. Geluonį reikėtų tiesiog nubraukti, pvz., kortele.

Jei įgėlus vabzdžiui nepasireiškia stipri alerginė reakcija, įgeltą vietą pirmiausiai reikia dezinfekuoti ir uždėti šaltą kompresą – tai padės sumažinti skausmą ir tinimą. Įgėlimo simptomus gali palengvinti ir priešalerginis tepalas ar pieštukas po vabzdžių įgėlimo. Esant stipresniam skausmui ir tinimui, gali padėti nuskausminamieji ar nereceptiniai antihistamininiai vaistai.

Jeigu įgėlimas sukėlė itin stiprią alerginę reakciją, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jei turite „EpiPen“ pieštuką, naudokite jį iš karto, vos pasireiškus stiprios alergijos simptomams, o tuomet kvieskite greitąją pagalbą.

Saugokite vaikus

Kūdikiams ir mažiems vaikams tokie įgėlimai yra itin pavojingi,nes galimos reakcijos su dideliu patinimu bei alerginiais bėrimais. Vabzdžių nuodai vaikams veikia kaip stiprus alergenas.Kai su juo susiduriama pirmą kartą, dažniausiai kyla vietinės odos reakcijos, pasireiškiančios didesniu patinimu, skausmu ir niežuliu įkandimo vietoje. Jeigu vaikas stipriai kasosi pažeistą odos plotą, gali išsivystyti antrinės odos infekcijos. Vaikui augant, reakcijos į įgėlimą silpnėja, žinoma, jeigu vaikui neišsivysto tikroji alerginė  reakcija į bičių ir kitų vabzdžių įgėlimusnuodus.

Jeigu vaikas alergiškas, per artimiausias minutes tinimas didėja, paraudimas gali išplisti, atsirasti neaiškių dėmių, išberti didesnį odos plotą. Pasireiškus šiems simptomams, specialistė rekomenduoja mažylį parodyti gydytojui. Taip pat skubiai mažylį reikia vežti į gydymo įstaigą, jeigu jam pasidaro silpna, ima svaigti galva, sutrinka kvėpavimas, vaikutis pasidaro vangus, pradeda kilti temperatūra, krėsti šaltis.

Po įgėlimo atsiradusiems simptomams palengvinti visada pravartu turėti vaikams skirtą priešalerginįtepaliuką ar pieštuką po vabzdžių įkandimo. Vaistinėse galima rasti priemonių, kurios tinka ir kūdikiams nuo pat gimimo. Tai priemonės, turinčios arbatmedžio ar levandų eterinių aliejų. Kiek didesniems vaikučiams, nuo 2 m., padės tepaliukas, sudėtyje turintis kamparo, pipirmėčių, eukaliptų eterinių aliejų, mentolio. Jeigu patinimas toliau plinta, niežulys nemažėja, reikėtų duoti ir priešalerginių vaistų, kurie parduodami be recepto.

, , ,

Atgal |
Pasidalink

Užduok klausimą

Palik savo komentarą