2017-10-20
Kaip žinoti, ar man trūksta vitamino D?
2017-10-20
Komentuoja vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė
Vitaminas D lemia visų organizmo sistemų sklandų darbą. Jis veikia kaip tam tikras hormonas, susijęs su kiekviena mūsų kūno ląstele. Esant jo trūkumui, ima varginti įvairūs sveikatos sutrikimai. Slopindami juos, problemą išsprendžiame tik trumpam. Galiausiai vitamino D trūkumas pasireiškia vėl. Apžvelkime, kaip atpažinti ir pašalinti jo stygių organizme.
Vitamino D trūkumas. Simptomai
Dažnai pasikartojantis peršalimas ar gripas. Vitaminas D stiprina mūsų imuninę sistemą, padeda jai įveikti įvairių virusų ir bakterijų atakas. Vis susergant peršalimu, gripu, lengvai užsikrečiant šiomis infekcijomis, galite įtartį vitamino D trūkumą.
Nuolatinis nuovargis. Energijos trūkumas, noras tik gulėti ar miegoti neretai išduoda, jog kraujyje yra per mažai vitamino D. Šiuo atveju net ir nedidelis jo trūkumas gali sukelti kiekvieną dieną lydintį nuovargį.
Depresija, prislėgta nuotaika. Vitamino D trūkumas gali sukelti depresiją, ypač vyresniems žmonėms. Mokslininkai netgi įrodė, jog, panaikinus vitamino D trūkumą, galima sušvelninti tiek įprastos, tiek sezoninės depresijos simptomus.
Lėtai gyjančios žaizdos. Vitaminas D, kovodamas su infekcijomis, slopindamas uždegiminius procesus, padeda gyti žaizdoms. Esant jo trūkumui, žaizdos po operacijų ar paprasčiausių traumų gyja lėtai, sunkiai.
Slenkantys plaukai. Itin gausus plaukų slinkimas (ypač moterims) dažnai susijęs su per mažu vitamino D kiekiu organizme.
Kaulų, nugaros ir raumenų skausmai. Vitaminas D, pagerindamas kalcio įsisavinimą, lemia sveiką kaulų būklę. Trūkstant šio vitamino, gali varginti kaulų skausmas kojose ir šonkauliuose, taip pat apatinės nugaros dalies skausmas. Vitamino D stygius gali lemti ir lėtinį, dažnai varginantį raumenų skausmą.
Kaip sumažint vitamino D trūkumą
Jei jaučiate kurį vieną ar net kelis iš minėtų simptomų, pirmiausia kreipkitės į gydytoją. Atlikus kraujo tyrimą, bus aišku, ar sveikatos sutrikimus tikrai lėmė vitamino D trūkumas. Šiai diagnozei pasitvirtinus, gydytojas paskirs atitinkamą kiekį maisto papildų su vitaminu D. Žinoma, prisidėti galite ir patys. Kiekvieną dieną bent pusvalandį praleiskite saulės šviesoje, valgykite daugiau žuvies ir pieno produktų. Būkite sveiki!