2021-11-17
Kūdikių virškinimo sutrikimai ir diegliai: kaip elgtis ir kokių klaidų vengti?
2021-11-17
Vienas iš pirmųjų tėvų kantrybės išbandymų – kūdikių diegliai arba vadinamosios kolikos, kurios pasireiškia net iki 30 proc. naujagimių pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais ir dėl to yra vadinamos „100 dienų klyksmo“. Nors, pasak specialistų, tai nėra labai rimtas ir pavojingas negalavimas, šie fizinio diskomforto simptomai kelia sunkumų tiek mažyliams, tiek ir jų tėvams. BENU vaistininkė Laura Mockutė įvardija pagrindines tėvų daromas klaidas ir pataria, kaip efektyviai bei greitai susitvarkyti su diegliais.
Pasak L. Mockutės, mažyliams diegliai gali atsirasti dėl prastai išsivysčiusios skrandžio motorikos, nebrandžios žarnyno mikrofloros, netinkamai parinkto mišinuko arba netaisyklingo mamos krūties apžiojimo. Specialistės teigimu, dėl šių priežasčių praryjama per daug oro, kuris nespėja išeiti ir sukelia dieglius, vadinamąsias kolikas – virškinimo trakte besikaupiančius burbuliukus, kurie daro spaudimą žarnyno sienelei.
„Stresuoti ar labai nerimauti dėl dieglių tikrai nereikėtų. Tėvams pravartu stebėti vaiko žindymą ir valgymą, nes jis dar nemoka tinkamai maitintis ir neskubėdamas ryti. Galbūt buteliukas nėra geras, čiulptuko skylutė yra per didelė ir vaikas valgydamas pritraukia daug oro. Kai praryjamo oro kiekis yra labai didelis, jis nespėja pasišalinti iš virškinamojo trakto ir žarnyno, todėl vaikučiams atsiranda diegliai. Oro rijimas valgant būdingas ir suaugusiems žmonėms, tik šie geba tai sukontroliuoti ir oras pats pasišalina iš virškinamojo trakto“, – negalavimo priežastis įvardija ji.
Sukelia diskomfortą vaikams ir tėvams
L. Mockutė aiškina, kad dieglius galima atpažinti iš kieto ir įsitempusio vaiko pilvuko, o vos prasidėjus negalavimams mažylis riečiasi, traukia kojytes prie krūtinės, būna irzlus ir nuolat verkia. Pasak jos, šis verkimas, lyginant su įprastu kūdikio verksmu, yra garsesnis, intensyvesnis, aukštesnių tonų, labiau primena rėkimą, trunka ilgiau ir gali tęstis net iki kelių valandų.
„Specialaus tyrimo nustatyti diegliams nėra, iš bendros simptomatikos yra nusprendžiama ir taikomas gydymas, o jeigu jis nepasiteisina, būtina ieškoti kitų priežasčių. Diegliai dažniausiai nėra rimtas sutrikimas ir padarinių neturi, tačiau kelia diskomfortą ir vaikui, ir tėvams. Vaikas nuolat verkia, prastai miega ir jį labai sunku nuraminti, jo pilvas kietas ir išsipūtęs, prie jo neįmanoma prisiliesti, tad visa tai tampa sunkiu išbandymu tėvams. Beveik kiekvienas suaugęs yra susidūręs su pilvo pūtimu, tad tikrai žinome, koks tai nemalonus jausmas, kai pilvą tempia, skauda ir kaupiasi dujos“, – tikina pašnekovė ir pabrėžia, kad šio negalavimo laikotarpiu labai svarbi tėvų kantrybė bei emocinė būklė.
Gydymo metodai ir preparatai
Pasak vaistininkės, pagerinti padėtį namuose ir palengvinti kūdikio diskomfortą galima taikant tradicinius raminimo metodus – masažą ar „baltąjį triukšmą“, taip pat glaudžiant kūdikį prie savęs ir kuriant saugią erdvę. Dienos metu verta riboti kūdikio patiriamą stimuliaciją – garsą, šviesą, skirtingas aplinkas, žmones ir pan.
„Visų pirma, galima bandyti atlikti pilvo masažus, kojų spaudimą prie pilvuko ar specialias mankštas, kad oras greičiau pasišalintų. Tačiau svarbu, kad pediatras ar šeimos gydytojas tėveliams paaiškintų, kaip tai daryti. Dabar labai populiarus „baltasis triukšmas“ – dulkių siurblio, plaukų džiovintuvo, įrašyto jūros ošimo ir pan. garsai, pažįstamos ir jaukios atmosferos kūrimas garsais arba vaiko vežiojimas automobilyje, tačiau tokie metodai diegliukų nesumažina, o tik padeda nuraminti vaiką“, – sako BENU vaistininkė L. Mockutė.
Jeigu vien tik raminimo priemonės neveikia, pasitarus su vaistininku ar gydytoju, galima dieglius gydyti. Tam reikėtų vartoti preparatus, kurių sudėtyje yra simetikono, mažinančio pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi žarnyne ir taip suteikiant momentinį palengvėjimą.
„Preparatai sumažina pilvo pūtimą, skausmą ar spazmus, kūdikis tampa ramesnis. Šios priemonės gali būti ir lašelių pavidalu, todėl labai patogu dozuoti vaikams bei kūdikiams. Galima rinktis ir kompleksinius preparatus, kurių sudėtyje yra simetikono bei gerųjų bakterijų, prisidedančių prie žarnyno mikrofloros formavimosi, jos taip pat puikiai tinka ir profilaktikai“, – sako L. Mockutė ir priduria, kad tie produktai, kurie įregistruoti kaip vaistiniai preparatai, yra saugūs naudoti, o jų efektyvumas įrodytas moksliniais tyrimais.
Kiekvieno vaiko gydymas skirtingas
Pasak specialistės, vienas esminių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, kai diegliukai pasireiškia kiek vyresniam vaikui, yra mityba. Reikėtų vartoti daugiau gerųjų riebalų, vengti produktų, skatinančių dujų kaupimąsi žarnyne, pavyzdžiui, pupelių, kitų ankštinių daržovių, pieno produktų, netinkamai parinktų mišinukų, vengti per didelio geležies kiekio.
„Maitinančioms mamoms reikėtų koreguoti mitybą ir valgyti mažiau riebaus maisto, nes skaidant jį prisikaupia anglies dioksido ir susidaro daugiau dujų virškinamajame trakte. Taip pat reikėtų valgančio kūdikio neblaškyti, nekalbinti, nebandyti atkreipti jo dėmesio, kad jis susikoncentruotų tik į valgymą“, – rekomenduoja L. Mockutė.
Farmacininkė taip pat primena, kad svarbu nuoseklumas iš preparatų įvairovės renkantis kūdikiui tinkamiausią, kadangi ne visiems vaikams padeda tie patys produktai: „Atėję į vaistinę tėvai dažnai nori išbandyti visus preparatus iš karto, tačiau jų sudėtis yra labai panaši, tad nereikėtų pulti visko duoti vaikui. Vertėtų pradėti nuo vieno produkto ir laikui bėgant atsirinkti, kuris yra veiksmingiausias“, – sako farmacininkė.